Rogaliki krucho drożdżowe
Rogaliki krucho drożdżowe to śliczne, małe słodkości dla każdego łasucha. Są połączeniem ciasta drożdżowego i kruchego. A do tego możesz je nadziewać zarówno marmoladą, czekoladą, czy nawet kawałkiem jabłka.
- bez dodatku jajek
- tylko kilka składników na ciasto
- na drożdżach świeżych lub suszonych
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia rogalików: 17 minut
Liczba porcji: 32 rogaliki
W 1 rogaliku:
Wartość energetyczna
135 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto krucho drożdżowe
- 500 g mąki pszennej*
- kostka masła - 200 g
- niecałe 3/4 szklanki śmietany 18 % - 180 g
- 40 g świeżych drożdży lub niecałe 2 saszetki suszonych
- 2 łyżki cukru pudru - 25 g
Pozostałe składniki
- 160 g marmolady**
- 2 łyżki cukru pudru
Rogaliki drożdżowe kruche
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Masło i śmietanę wyjmij wcześniej z lodówki.
Z podanej ilości składników wychodzą 32 rogaliki długości mniej więcej 10 cm (mierzone po upieczeniu).
Pieczenie: 200 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 17 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach uwzględniłam też cukier puder, którym oprószyłam rogaliki krucho drożdżowe.
* Polecam wymieszać mąkę pszenną tortową typ. 450 z mąką pszenną krupczatką (najlepiej pół na pół). Zamiast mąki tortowej możesz też użyć mąkę poznańską.
** Na jednego rogalika wykładaj po około 5 gramów (niecała mała łyżeczka) dowolnej twardej marmolady. Może to być też pół kostki ulubionej czekolady lub np. jabłka.
Rogaliki krucho drożdżowe przepis
Zacznij od przygotowania trochę nietypowego "zaczynu". W misce umieść około 3/4 szklanki śmietany kwaśnej 18 % (może być tez jogurt grecki). Śmietana ma ważyć 180 gramów. Śmietana nie może być zimna. Ja lekko ją podgrzewam przez umieszczenie szklanki w naczyniu z gorącą wodą. Niech gorąca woda sięga do połowy wysokości szklanki. Mieszam śmietanę i sprawdzam co chwilę, czy jest już wystarczająco ciepła.
Do śmietany dodaj też dwie łyżki cukru pudru (około 25 gramów) oraz dorzuć 40 gramów świeżyć drożdży (lub wsyp niecałe dwa opakowania drożdży suszonych = 12 gramów). Całość mieszaj i rozcieraj tak długo, aż śmietana i drożdże połączą się w jednolity krem. Miskę przykryj ściereczką lub przezroczystą folią spożywczą i odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce np. na parapet nad kaloryferem.
Do większej miski wsyp 500 gramów mąki pszennej (pół standardowego opakowania kilogramowego). Ja wymieszałam mąkę tortową z krupczatką. Dodaj całą kostkę bardzo miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła oraz buzującą mieszankę śmietany, drożdży i cukru pudru. Całość najpierw dokładnie wymieszaj.
Miskę z ciastem przenieś pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak przez kilka minut. Ciasto po wyrabianiu powinno być jednolite, ale i lekko kruche i tłuste. Możesz też wyrobić ciasto ręcznie.
Ciasto przełóż na oprószony mąką blat i uformuj z niego zgrabną kulę. Zawiń ją luźno w przezroczystą folię spożywczą i umieść w lodówce na minimum godzinę (można też przygotować ciasto wieczorem i zostawić w lodówce na całą noc).
Po przynajmniej godzinnym leżakowaniu wyjmij ciasto z lodówki i folii (urośnie nawet w lodówce). Ciasto powinno mieć taką strukturę, jak na zdjęciu poniżej.. puszyste, dość tłuste i kruche przy urywaniu kawałka.
Moje ciasto ważyło około 970 gramów. Podzieliłam je na cztery kawałki po około 240 gramów każdy. Trzy kawałki przykryłam, by nie wysychały, zaś czwarty rozwałkowałam na placek. Przed wałkowaniem polecam oprószyć blat/stolnicę mąką (ciasto jest dość tłuste i kruche).
Ciasto rozwałkuj na grubość około 2-3 mm. Rozwałkowany placek ciasta podziel na na osiem trójkątów (na pół, potem każdy kawałek jeszcze na pół i raz jeszcze na pół). Każdy trójkąt rozwałkuj osobno raz jeszcze, by go spłaszczyć i wydłużyć (Możesz też od razu rozwałkować ciasto na bardzo cienki placek. Ja jednak wolę najpierw utworzyć grubsze trójkąty, by potem dwoma ruchami wałka rozciągnąć trójkąt pod rogalika).
W szerszym miejscu rozwałkowanego trójkąta z ciasta umieść niecałą łyżeczkę (5 gramów) wybranego nadzienia (marmolada, kawałek jabłka, pół kostki czekolady..). Rogaliki krucho drożdżowe zwijaj od szerszego miejsca ku cienkiej końcówce. Po zwinięciu oba końce rogalika zbliż do siebie a cienką końcówkę podwiń pod spód rogalika. Nie zostawiaj cienkiej końcówki ciasta na szczycie rogalika, ponieważ podczas pieczenia podwinie się ona do góry i będzie odstawać.
W ten sposób przygotuj sobie wszystkie rogaliki również z pozostałych kul ciasta. Zwinięte rogaliki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj między nimi niewielkie odstępy.
Gotową blaszkę z rogalikami umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Rogaliki piecz około 17 minut. Upieczone rogaliki jeszcze lekko wyrastają i rumienią się. Po upieczeniu możesz od razu wyjąć je z piekarnika i odłożyć na kratkę do przestudzenia a następnie umieścić w piecu kolejną turę rogalików.
Rogaliki krucho drożdżowe piekłam w trzech turach. Jedna tura się piekła a ja w tym czasie układałam już kolejną turę. Korzystałam z dwóch szuflad z wyposażenia piekarnika. Obie wyłożyłam papierem do pieczenia. Po wyjęciu z pieca pierwszej tury, miałam już gotową do pieczenia drugą szufladę z rogalikami. Zaś po zdjęciu pierwszych upieczonych rogalików, na tę samą blaszkę z papierem umieściłam trzecią turę rogalików...
Po lekkim przestudzeniu rogaliki krucho drożdżowe oprószyłam cukrem pudrem. Oprócz cukru pudru polecam też lukrowanie rogalików. Do tego przepisu idealnie sprawdzi się lukier cytrynowy.
Jakie są Twoje ulubione rogaliki i nadzienie?
Smacznego.