Ciasto francuskie z budyniem
Ciasto francuskie z budyniem jest pyszne, szybkie i bardzo proste w przygotowaniu. Przepis na domowe ciastka francuskie z budyniem i brzoskwiniami z puszki polecam każdemu.
- tylko kilka składników
- dokładny opis wykonania
- ciasteczka uwielbiane przez dzieci
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 20 minut
Liczba porcji: 9 sporych ciastek
Kaloryczność kcal: 220 w 1 ciastku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 1 płat ciasta francuskiego XXL - 375 g
- brzoskwinie z puszki - około 260 g - u mnie 3 połówki
- 1 saszetka budyniu waniliowego bez cukru - około 40 g
- 400 ml mleka
- 2 pełne łyżki cukru - 30 g
- do dekoracji: cukier puder lub lukier
Ciasto francuskie z budyniem
Z podanej ilości składników wyszło mi 9 sporych ciastek.
Opakowanie ciasta francuskiego wyjmij wcześniej z lodówki, by ciasto nie kruszyło się przy końcach podczas rozwijania. Ciasto może być też mrożone. Wówczas wyjmij je wcześniej na blat kuchenny, by naturalnie się rozmroziło. Polecam zakupić ciasto francuskie z dodatkiem prawdziwego masła. Jest znacznie lepsze, niż ciasto z tłuszczem roślinnym. Najważniejsze jest jednak to, by ciasto było jak najświeższe.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności ciasteczek nie uwzględniłam posypki z cukru pudru. Zanim zaczniesz szykować tę słodką przekąskę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Ciasto francuskie z budyniem przepis
W pierwszej kolejności ugotuj budyń. Do rondelka wlej 300 ml mleka (najlepiej pełnotłustego) oraz wsyp dwie łyżki cukru zwykłego lub drobnego. Do szklanki zaś wlej 100 ml mleka, a następnie wsyp opakowanie proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym bez cukru. Saszetka o wadze około 35-40 g.
Mleko z cukrem doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Od razu zacznij mieszać budyń. Możesz trochę zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj krótko, ale energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Nie mieszaj go też za długo. Tylko tak długo, by otrzymać odpowiednią konsystencję. To będzie dość gęsty budyń, ponieważ gotujesz go z 400, a nie z 500 ml mleka (jak zalecane jest to na standardowym opakowaniu). Budyń odstaw do przestudzenia, przykrywając go wcześniej kawałkiem folii (ja używam do tego woreczków śniadaniowych).
Porada: Jeśli masz budyń z cukrem, to możesz go śmiało użyć. Pomijasz wówczas dodatek cukru z listy przepisów.
Ciasto francuskie wyjmij z lodówki, by łatwiej Ci było je potem rozprostować (bez łamania zwiniętego końca). Rozwiń arkusz ciasta francuskiego i wyprostuj. W razie potrzeby lekko je rozwałkuj. Płat ciasta podziel nożem na dziewięć w miarę równych prostokątów.
Na tym etapie można już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw 210 stopni z grzaniem góra/dół lub też 190 stopni z termoobiegiem.
Na jedną stronę każdego placka wyłóż porcję przestudzonego budyniu (może być jeszcze lekko ciepły). Na budyniu zaś ułóż odsączone i pokrojone na kawałki brzoskwinie z syropu (z puszki lub ze słoika). Drugą stronę ciastka ponacinaj w kilku miejscach jak na zdjęciu poniżej.
Porada: Brzoskwinie z syropu można zamienić na morele. Sprawdzą się tu też świeże maliny, jagody lub truskawki.
Stronę z nacięciami załóż na stronę z budyniem i kawałkami brzoskwiń. Postaraj się równo przykryć obie strony i połączyć ze sobą brzegi.
Bardzo dokładnie sklej ze sobą obie strony. Możesz dodatkowo ugnieść je widelcem. W ten sposób przygotuj sobie wszystkie ciastka. Od razu ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowuję między nimi spore odstępy, ponieważ ciasteczka jeszcze mocno rosną w trakcie pieczenia.
Nie uwzględniłam tego w składnikach, jednak przed samym pieczeniem postanowiłam posmarować ciastka francuskie z budyniem odrobiną rozmąconego jajka.
Blaszkę z gotowymi do pieczenia ciastkami umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Wybierz środkową półkę i piecz je przez około 20 minut, do ładnego zarumienienia się ciasta. Można wyjmować je z pieca od razu po upieczeniu.
Jeśli ciastka francuskie z budyniem chcesz polać lukrem, to poczekaj aż całkiem przestygną. Najlepiej smakują nam z gęstszym lukrem z soku z cytryny i cukru pudru, ale i tylko posypane cukrem pudrem będą pyszne. Ciasto francuskie z budyniem wychodzi przepysznie.
Jeśli deser nie będzie zjedzony w dniu pieczenia, to po przestudzeniu ciastka należy zawinąć w papier śniadaniowy, a następnie w zwykłą torbę lub woreczki śniadaniowe i przechowywać np. w chlebaku lub w szafce kuchennej.
Smacznego.