Lukier
Domowy lukier to podstawa przy wypieku babek czy serników oraz pączków i drożdżówek. Mój prosty przepis na lukier cytrynowy jest bardzo uniwersalny i łatwy do zapamiętania. Taki lukier jest niezastąpiony!
Lukrem cytrynowym pokrywam najczęściej wypieki wielkanocne. Idealnie sprawdza się do babek cytrynowych oraz babek drożdżowych. Lukier cytrynowy świetnie wygląda i smakuje na babeczkach śmietankowych z owocami.
Czas przygotowania: 5 minut
Liczba porcji: 138 gramów lukru
W 100 gramach:
Wartość energetyczna
340 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 3 łyżki soku z cytryny lub wody - 18 g
- 10 łyżek cukru pudru - 120 g
Lukier
Domowy lukier cytrynowy jest najlepszy. Szykuje się go bardzo szybko i jest niezwykle prosty do zrobienia. Wystarczy dobrze rozetrzeć ze sobą sok z cytryny i cukier puder.
Jak zrobić lukier
Ilość lukru cytrynowego z mojego przepisu wystarcza do oblania jednej średniej babki, ciasta ze średniej keksówki, czy też sernika o średnicy do 24 cm.
Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny lub wody, jeśli planujesz zrobić zwykły, biały lukier. Ja zawsze dodatkowo przelewam sok przez drobne sitko, by nie dostała się do miski żadna pestka czy fragment owocu. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Być może taka ilość będzie wystarczająca, ponieważ nabierałaś pełniejsze łyżki cukru. Lukier nie powinien być gęstszy niż ciepły budyń. Pamiętaj o tym, że z czasem lukier będzie gęstniał bardziej i zastygnie całkowicie.
W tym momencie możesz zdecydować, czy zostawiasz lukier w kolorze białym.. lekko bananowym, czy też dodasz do niego odrobinę żółtego barwnika. Ja dodałam do lukru pół kropelki żółtego barwnika w żelu. Należy bardzo ostrożnie dodawać barwnik, by kolor nie wyszedł za mocny. Zacznij od "zabrudzenia" lukru barwnikiem. Być może już taka ilość koloru będzie zadowalająca.
Lukier należy mieszać przy pomocy łyżki. Zbierz całość cukru i rozcieraj go z sokiem o brzegi miseczki, aż zrobi się gładki. Jeśli będziesz mieszać lukier odrobinę dłużej, to zrobi się on jeszcze gładszy. Nie wystarczy bowiem wymieszać pudru z sokiem. Cukier puder powinien się również rozpuścić w soku.
Lukier nie powinien być przezroczysty. Oczywiście są lukry rzadsze, które służą jako glazura. Taki lukier dobrze wygląda na pączkach lub pierniczkach. Bardzo często nakłada się na niego jeszcze gęsty, barwiony lukier i tworzy nim trójwymiarowe ozdoby.
Taki sam lukier, tylko z mniejszą ilością barwnika użyłam do polukrowania babki cytrynowej piaskowej. Gesty lukier był idealny do stworzenia powierzchni pod zamocowanie cukrowych dropsów oraz jajeczek z czekoladą.
Smacznego!