Ser do naleśników
Super przepis na najszybszy i super pyszny ser do naleśników na słodko. To bardzo uniwersalny twarogowy farsz, ponieważ można go wykorzystać również do pierogów.
- 10 minut szykowania
- szybki, prosty i pyszny
- do naleśników i pierogów
Czas przygotowania: 10 minut
Liczba porcji: około 570 g
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 500 g twarogu półtłustego
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18 % - 30 g
- 3 łyżki cukru - minimum 30 g
- 1 żółtko jajka - można pominąć
- pół łyżeczki pasty lub esencji waniliowej
Twaróg do naleśników
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Przed szykowaniem farszu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz pominąć jakiś składnik np. żółtko jajka, ale dać np. otartą skórkę z pomarańczy. Zapraszam zatem po mój bardzo uniwersalny przepis na ser do naleśników na słodko.
Ser do naleśników przepis
Głównym i najważniejszym składnikiem jest twaróg. Dlatego też tak ważne jest to, by wybrać twaróg wysokiej jakości. Najlepszy według mnie jest półtłusty twaróg sprzedawany w kostce lub trójkącie. Wybieraj mniejsze, lokalne mleczarnie. Jeśli lubisz i możesz jeść tłuste twarogi, to śmiało zakup twaróg tłusty. Jeśli zaś wolisz twaróg chudy, to jak najbardziej możesz go użyć.
Twarogi śmietankowe lub mielone nie wymagają już użycia maszynki, czy też widelca. Uważaj jednak, by nie kupić zbyt rzadkiego lub kwaśnego twarogu mielonego. Sama zmieliłam w maszynce półtłusty twaróg z kostki, więc otrzymałam bardzo zwartą i gęstą masę serową.
Porada: Twarogu nie trzeba mielić maszynce. Jeśli lubisz mniej jednolite masy, to można go też śmiało tylko ugnieść widelcem.
Do mielonego/ugniecionego twarogu dodaj jedno żółtko, które nie jest konieczne w przepisie i można je pominąć. Wsyp też minimum trzy łyżki cukru: drobny lub cukier puder. To według mnie minimalna ilość cukru na naleśniki na słodko. Jeśli zatem wolisz słodszy ser do naleśników, to po wymieszaniu składników możesz dołożyć tyle cukru ile lubisz.
Do zmielonego sera dodałam też dwie łyżki kwaśnej śmietany 18 %. Do rozluźnienia masy serowej można też śmiało użyć mniej procentowej śmietany lub też sięgnąć po kremowy jogurt naturalny. Tutaj sprawdzi się nawet śmietanka słodka 30 %. Konsystencja sera do naleśników powinna być dość gęsta, dlatego też dodatek śmietany lub jogurtu dostosuj do tego jakiej gęstości masa serowa wyszła Ci po zmieleniu twarogu. Być może nie trzeba wcale dodawać do niej śmietany.
Do miski dołóż też odrobinę pasty lub esencji waniliowej. Jeśli używasz laski wanilii, natnij ją wzdłuż a następnie tępą stroną noża wyciągnij nasiona. Możesz to zrobić w dłoniach lub opierając laskę na desce. W przypadku użycia esencji lub ekstraktu wystarczy dodać jedną łyżkę. Możesz też użyć tylko serka śmietankowego oraz domowego cukru waniliowego. Cukier waniliowy będzie idealny.
Porada: Do sera do naleśników można też dodać: 1/3 płaskiej łyżeczki cynamonu; szczyptę kardamonu; łyżeczkę otartej skórki z cytryny, limonki, pomarańczy lub mandarynki.
Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie łyżką lub też użyć blendera ręcznego typu żyrafa. Sprawdź konsystencję oraz smak sera i zdecyduj, czy dodać jeszcze trochę śmietany lub też cukru. A tutaj mój ulubiony przepis na ciasto na naleśniki.
Smacznego.