Biszkopt z makiem
Świetny pół biszkopt z dużą ilością maku. To szybkie i proste ciasto z makiem ma same zalety. Piegusek z makiem idealnie kroi się nawet na bardzo cienkie blaty. Możesz użyć do tortów, ale i jako samodzielne ciasto do herbaty. Ciasto wygląda i smakuje rewelacyjnie. Warto dodać, że ten biszkopt makowy jest mało słodki i nie kruszy się przy krojeniu.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 30 minut
Liczba porcji: tortownica 18-20 cm
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej lub zwykłej
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej - skrobi
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 5 białek z dużych jajek
- 4 łyżki drobnego cukru
- pół szklanki ciepłego mleka
- niecałe pół szklanki suchego maku
Pól biszkopt z makiem do tortów
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka wyjmij z lodówki na godzinę przed szykowaniem biszkoptu.
Połowę szklanki mleka podgrzej do temperatury około 45 stopni. Mak przepłucz pod zimną wodą i odcedź na sitku. Do mleka dodaj mak. Zamieszaj i odstaw.
W małej misce wymieszaj ze sobą obie mąki wraz z proszkiem do pieczenia. Oddziel żółtka od białek. Żółtka wykorzystaj do upieczenia ciasta drożdżowego. Polecam sprawdź mój przepis babka drożdżowa z kruszonką.
Białka umieść w dużej szklanej misce i ubijaj kilka minut na sztywno. Nie za długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Już po 3 minutach możesz zacząć dokładać cukier. Ciągle miksując wsypuj po jednej łyżce cukru. Po każdej łyżce miksuj białka przynajmniej minutę.
Obroty miksera zmniejsz do minimum (lub użyj szpatułki). Dodaj mak z mlekiem oraz mieszankę mąk do piany bezowej. Zamieszaj dokładnie, ale nie za długo, tylko do połączenia składników.
Tortownicę wystarczy wyłożyć papierem do pieczenia i zapiąć obręcz. Boków formy niczym nie smarujemy. Ja czasem lekko natłuszczam formę olejem. Ciasto przełóż do tortownicy i wyrównaj powierzchnię.
Biszkopt piecz do 30 minut (nie dłużej niż 35 minut) w piekarniku nagrzanym do 175 stopni z grzałką góra i dół. Biszkopt możesz wyjąć z piekarnika po 10 minutach od wyłączenia i lekkiego uchylania drzwiczek.
Odczekaj 10 minut zanim wyjmiesz biszkopt z formy. Ostrożnie oddziel płaskim nożem brzegi ciasta od wewnętrznej części formy. Możesz wówczas odpiąć obręcz. Biszkopt odwróć do studzenia na drugą stronę. Jest ona równa i ładniej będzie wyglądała jako góra tortu. Ta górna zaś wyrówna się pod ciężarem ciasta. Możesz też odciąg wystający grzybek nożem. Biszkopt możesz po ostudzeniu pokroić na 2-4 blatów. Przykład tortu z użyciem blatów makowych:
Smacznego.