Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pielmieni

Pielmieni

Idealne ciasto na pierogi i super pyszny mięsny farsz! Zapraszam po moje najlepsze pierożki pielmieni. Tradycyjny, sprawdzony przepis oraz wiele porad i kilka propozycji podania. Gorąco zachęcam do spróbowania.

- rosyjskie pierożki
- proste wykonanie i dokładny opis
- świetna propozycja na wyjątkowy obiad

Czas przygotowania: 2 godziny
Liczba porcji: 70 pierogów

Kaloryczność kcal: 50 w 1 pierożku

Składniki na ciasto na pierogi

  • 500 g mąki pszennej np. typ 500
  • 1 szklanka gorącej wody - 250 ml
  • 4 łyżki oleju - 50 ml
  • pół łyżeczki soli

Składniki na farsz

  • 300 g mielonej wołowiny
  • 300 g mielonej wieprzowiny
  • pół średniej cebuli - 140 g
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju lub smalcu
  • 1 żółtko jajka
  • 50 ml bulionu
  • przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu

Pielmieni

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Do zrobienia pierogów potrzebujesz również: czysty blat lub stolnica do wałkowania ciasta; wałek; okrągła wykrawaczka do pierogów lub szklanka o średnicy około 6-7 cm; bawełniana ściereczka; szeroki garnek; cedzak do łowienia pierogów pielmieni.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam dodatków w postaci rosołu, czy też śmietany z octem, których użyłam do podania pierogów pielmieni po ugotowaniu. Z podanej ilości składników wyszło mi 70 średniej wielkości pierożków pielmieni. 

Już na samym początku wspomnę o tym, że w najbardziej tradycyjnej wersji ciasto na pierogi może zawierać jajko, ale nie zawiera w składzie oleju. Wybrałam jednak mój najlepszy i sprawdzony przepis na ciasto pierogowe, które jest idealnie elastyczne i wspaniale się na nim pracuje. To ciasto świetnie nadaje się do wszelkich pierogów z dużą ilością farszu. Pierogi pielmieni faszerujemy też zawsze surowym mięsem mielonym. U mnie jest to wołowina z wieprzowiną, ale można też użyć mięsa z indyka, jagnięciny lub baraniny lub nawet ryby. A im więcej różnych mięs.. tym lepiej! Pierożki pielmieni powinny być też na tyle małe, by można je było zjadać na jeden kęs. Jeśli zaś chodzi o to, jak powinno się je sklejać, to tak naprawdę nie ma jednej zasady. Można użyć formy do pierogów i uszek Ravioli lub skleć je ręcznie na małe pierożki lub na pierożki w stylu uszek. 

W dalszej części przepisy podam jakie składniki farszu można pominąć oraz jakich jeszcze składników można użyć. Opiszę też kilka sposobów podania pierogów pielmieni.

Pielmieni, 1

Pielmieni, 2

Pielmieni przepis

Przygotuj ciasto na pierożki pielmieni. Do miski przesiej całą mąkę. Pół kilograma mąki, to połowa standardowego opakowania o wadze jednego kilograma. Możesz użyć mąki pszennej tortowej typ. 450 lub też połączyć mąkę pszenną tortową z mąką pszenną typ. 650. Dodaj pół łyżeczki soli oraz cztery łyżki oleju np rzepakowego, ryżowego, czy też z pestek winogron. Wlej szklankę gorącej, przegotowanej wody i zamieszaj ciasto łyżką a następnie zacznij je wyrabiać. Ciasto na pierogi można też śmiało wyrabiać w maszynie np. w Thermomix. Ciasto powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. 

Gotową kulę ciasta zawiń w folię (może być zwykła torebka przezroczysta) i odłóż na bok, na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania. Nie martw się, jeśli po zdjęciu folii ciasto lekko się klei. Po podzieleniu i lekkim oprószeniu mąką będzie idealne. 

Porada: Jeśli wolisz przygotować ciasto na pierogi bez oleju, to użyj: 500 gramów mąki, jedno jajko średniej wielkości, płaską łyżeczkę soli oraz niecałą szklankę ciepłej wody - 200 ml. Ciasto szykuj tak samo, jak to z olejem. 

Pielmieni, 3

W trakcie leżakowania ciasta przygotuj sobie farsz do pierogów pielmieni. Potrzebujesz łącznie 600 gramów mielonego mięsa. Mięso kupuję w kawałku i mielę w domu. Użyłam 300 gramów łopatki wieprzowej oraz 300 gramów wołowiny - zrazowa dolna. Z wieprzowiny możesz też sięgnąć po mieszankę mięsa karkowego i szynki. Z wołowiny polecam jeszcze łopatkę lub karczek.

Możesz też użyć wyłącznie jednego typu mięsa lub też sięgnąć po mięso z indyka, cielęcinę lub baraninę a nawet surowe mięso ryby. Łączenie mięs jest dowolne, więc mieszanka np. indyka, wieprzowiny i baraniny jest całkowicie dozwolona. 

Porada: Podana przeze mnie ilość farszu jest optymalna, ale da radę nakładać go trochę więcej. Jeśli zatem masz dużą wprawę w lepieniu pierożków z większą ilością farszu, to możesz dać o 150 gramów mięsa więcej.
Pielmieni, 4

Połowę sporej cebuli oraz dwa ząbki czosnku obierz i poszatkuj. Na nagrzaną patelnię dodaj dwie łyżki oleju lub smalcu. Dodaj poszatkowaną cebulę oraz czosnek i podsmażaj całość na średniej mocy palnika do 5 minut, tylko do lekkiego zeszklenia się cebuli.

Zawartość patelni dodaj do mieszanki mielonego mięsa. Dodaj też jedno żółtko jajka oraz po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu. Do miski wlej także około 50 ml dowolnego, domowego bulionu. Możesz sięgnąć po bulion drobiowy lub warzywny. Jeśli używasz mięsa wołowego, to może to być też śmiało bulion wołowy. 
Pielmieni, 5

Bardzo dokładnie wymieszaj składniki farszu. Polecam wyrabiać mięso ręcznie przez przynajmniej pięć minut. Farsz mięsny ma być mokry, ale i zawarty na tyle, by można było bez problemu formować z niego "kulki" do nakładania na ciasto pierogowe. Możesz zatem wlać do farszu trochę więcej bulionu. Wszystko zależy od tego, jak zwarte było mięso użyte do farszu. Im mniej tłuste mięso, tym więcej bulionu można dodać do masy. 

Porada: Farsz do pielmieni może się też składać wyłącznie z mielonego mięsa, żółtka jajka oraz soli i pieprzu. Cebula i czosnek nie są niezbędne. Można też dodać bardzo drobno siekną cebulkę bez wcześniejszego podsmażania jej na patelni. Zamiast bulionu można użyć zwykłej wody. 
Pielmieni, 6

Farsz jest już gotowy a kula ciasta pierogowego odleżała przynajmniej 30 minut. Można zatem zacząć składać pierogi pielmieni. Ciasto odwiń z folii i podziel na 3 części. Dwa kawałki odłóż na bok i przykryj bawełnianą ściereczką, by ciasto nie obsychało. 

Jeden kawałek ciasta rozwałkuj cienko na stolnicy lub na blacie lekko oprószonym mąką. Przy pomocy wykrawaczki o średnicy około 6 cm wycinaj okrągłe placki pod pierogi.  Na środek placka nakładaj około jednej łyżeczki farszu mięsnego. Daję zawsze sporo farszu. Pielmieni mają mieć więcej farszu niż ciasta. 

Porada: W najbardziej tradycyjnej wersji pielmieni mają mieć ostatecznie nie więcej niż 3 cm wielkości. Jeśli zatem chcesz szykować tak małe pierożki, to musisz użyć okrągłej wykrawaczki o średnicy do 5 cm. Dajesz wtedy mniej farszu. Wyjdzie Ci więcej pierożków. Możesz je wówczas gotować trochę krócej, czyli 3 minuty - czas liczymy od wypłynięcia pierożków na powierzchnię. 

Pielmieni, 7

Pierożki składaj na pół i sklejaj boki. Po sklejeniu łączenia zbliż do siebie oba końce i sklej. 
Pielmieni, 8

Pielmieni, 9

Łączenie w pierożku możesz dodatkowo wzmocnić, przez wykonanie falbanki. Polecam prostą falbankę, którą zrobisz podwijając kciukiem wystające kawałki ciasta. W ten sposób składaj wszystkie pierożki. Resztki ciasta po wykrawaniu pierogów zbieraj i na koniec połącz w jedną kulę. Ponownie rozwałkuj ciasto i wycinaj placki pod pierogi. 
Pielmieni, 10

Pierożki pielmieni układaj obok siebie na obsypanej mąką stolnicy. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryj je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Wyszło mi równo 70 pierogów. Tobie może wyjść ich mniej lub więcej. To zależy od tego jakiej średnicy były placki oraz od tego jak cienko rozwałkowane zostało ciasto i ile farszu poszło na jednego pierożka. 
Pielmieni, 11

Każdą serię umieszczaj w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Woda nie powinna mocno bulgonić. Pierogi wyławiaj po około 5 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię. W ten sposób ugotuj wszystkie pierogi pielmieni. 

Dla tych, którzy obawiają się o to, że czas gotowania surowego mięsa w pierogach jest za krótki.. Bez obawy. Mięso będzie dogotowane :)

Ugotowane pielmieni polecam jeść od razu po wyłowieniu. W najprostszej wersji zjadamy je prosto z wody. Ponieważ pierożki nie są duże, to z założenia ma się je zjadać "na raz". Przed zjedzeniem można maczać je w miseczce z octem spirytusowym. 
Pielmieni, 12

Bardzo popularne jest też podawanie pielmieni z dodatkiem kwaśnej śmietany wymieszanej z octem. Na trzy łyżki śmietany kwaśnej 18 % dajesz łyżeczkę octu spirytusowego 10 %. Śmietanę mieszasz z octem i podajesz obok pierożków. Porcję pielmieni ze śmietaną polecam oprószyć sporą ilością świeżo mielonego pieprzu. 
Pielmieni, 13

Pielmieni, 14

Część pierogów pielmieni polecam podać w domowym rosole. Pierożki wyławiane z gorącego bulionu smakują fantastycznie. Do rosołu z pierogami pasuje natka pietruszki oraz świeża kolendra i koperek. 
Pielmieni, 15

Pielmieni, 16

Osobiście nigdy nie próbowałam, ale słyszałam, że pielmieni można też podawać ze śmietaną wymieszaną z majonezem i koperkiem lub drobno siekaną czerwoną cebulką. Warto wiedzieć, że w niektórych regionach do farszu dodaje się też niewielkie ilości kapusty, pomidorów i chrzanu. 

Z innych smacznych przepisów z wołowiną polecam pierożki kołduny oraz strogonowforszmak.
A Ty z czym podasz swoje pielmieni?
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (1015 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pielmieni

Zapodam od razu troszkę historii oraz faktów na temat pielmienie. Większość informacji będzie pochodziła z zagranicznej Wikipedii. Pielmieni, czyli pilimeni, pielmenie, pielmienie, po rosyjsku пельме́ни. To oczywiście rodzaj pierogów. Pielmieni wywodzą się z kuchni rosyjskiej. Od wielu jednak lat są też w naszej polskiej kuchni. Szczególnie na terenach dawnego zaboru rosyjskiego. Są bowiem tak pyszne, że zaczynamy je robić coraz częściej. Warto wiedzieć, że Pelmeni opisane zostały jako „serce rosyjskiej kuchni”. Pierogi pielmienie pochodzą z kuchni rosyjskiej i kazachskiej. Pierożki pielmienie wyróżnią się tym, że nadzienie składa się z surowego mięsa mielonego, zaś ciasto jest bardzo cienkie i nie zawiera drożdży. Ciasto na pielmienie składa się zazwyczaj wyłącznie z mąki i wody oraz ewentualnie z dodatkiem jajka. Moje pierogi pielmieni szykuję na moim sprawdzony cieście na pierogi. To bardzo uniwersalne ciasto na pierogi, które można bardzo cienko rozwałkowywać. Idealnie nadaje się do pielmienie. Cudownie pyszne są też moje pierogi z kapustą i grzybami, które w Polsce szykowane są głównie na Wigilię. 

Pielmienie

Pierogi pielmienie nadziewamy zatem mięsem mielonym. Możesz użyć jednego rodzaju mięsa lub połączyć kilak różnych. Im więcej typów mięsa, tym lepiej. Do pielmieni dajemy mięso mielone surowe. Polecane jest mięso wieprzowe, wołowe, jagnięcina, indyk a nawet ryba. Niektórzy przy dziczyźnie dają też grzyby. Tradycyjny przepis Udmurt wymaga mieszanki 45% wołowiny, 35% baraniny i 20% wieprzowiny. Oprócz mięsa dajemy jeszcze czarny pieprz oraz cebulę, czy też czosnek. Ja cebulę z czosnkiem wcześniej lekko podsmażam na patelni. Do farszu dodaję jeszcze bulion, by farsz był odrobinę luźniejszy. Pierożki pielmieni podajemy prosto z wody i możemy je wtedy jeść bez żadnych dodatków. Pielmieni można też maczać wyłącznie w occie spirytusowym, lub też podawać z kwaśną śmietaną wymieszaną z octem. Czasem śmietanę miesza się z majonezem, koperkiem lub z czerwoną cebulką? Warto wiedzieć, że w niektórych regionach do farszu dodaje się też niewielkie ilości kapusty, pomidorów i chrzanu. 

Pielmieni przepisy

To kiedy pielmieni weszły do rosyjskiej kuchni jest jest jasno określone. Jedna teoria sugeruje, że pelmeni, czyli pierożki gotowane z nadzieniem pochodzą z Syberii i być może jest to uproszczona wersja chińskich jiaozi. Inna teoria sugeruje, że pierogi pielmieni zostały przywiezione na Syberię i Ural przez Mongołów. I tak stopniowo rozprzestrzeniał się aż po Europę Wschodnią. Pierogi pielmieni spodobały się bardzo rosyjskim myśliwym. Pelmeni były dobrym środkiem do szybkiego przechowywania mięsa podczas długiej syberyjskiej zimy. Pelmeni należą do rodziny pierogów i są spokrewnieni z ukraińskimi varenyky i polskimi pierogami. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie termin pierogi lub perogie jest często używany do opisywania wszelkiego rodzaju pierogów z Europy Wschodniej, głównie z Polski. To co najbardziej odróżnia pielmieni od innych pierogów, to cienkie ciasto oraz to, że farsz mięsny dajemy surowy. Zawsze musi być też więcej nadzienia niż ciasta. Pelmeni nigdy też nie są podawane ze słodkim nadzieniem. Mój pielmieni przepis jest bardzo zbliżony do tego najbardziej tradycyjnego. Ogólnie pielmienie przepisy powinny być szykowane z pierożków nie większych niż trzy centymetry. Moje pielmieni są znacznie większe, jednak nadal na tyle małe, że można je zjadać na jeden kęs. Gorąco zapraszam po mój pielmienie przepis idealny i sprawdzony. A jeśli lubisz wszelkie pierożki, to oczywiście polecam Ci też mój przepis na pierogi ruskie z farszu z twarogu i ziemniaków.