Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Galaretka drobiowa

Galaretka drobiowa

Galaretka drobiowa z dodatkiem kolorowych warzyw, to jedna z ciekawszych propozycji na piękną i pyszną przystawkę. To przepis idealny na każde Święta.

- delikatne mięso z kurczaka
- dokładny opis wykonania wraz ze zdjęciami
- można ją szykować nawet na 3 dni przed podaniem

Czas przygotowania: 2 godziny
Czas tężenia galaretek: 6 godzin
Liczba porcji: 4 x 375 ml lub 6 x 250 ml

Kaloryczność kcal: 110 w 100 g galaretki
Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 2 nogi, 4 udka lub 6 podudzi z kurczaka - łącznie około 600 g
  • kawałek pora - do 90 g
  • 2 średniej wielkości marchewki - do 200 g
  • 1 mały korzeń pietruszki - około 60 g
  • kawałek korzenia selera - około 70 g
  • 4 szklanki wody - 1 litr
  • 3 łyżki żelatyny - około 30 g
  • spora garść natki pietruszki lub świeżego lubczyku
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • niecałe pół szklanki kukurydzy z puszki - około 80 g
  • 1/4 szklanki groszku z puszki - około 50 g
  • przyprawy: 3 ziarna ziela angielskiego, 2 listki laurowe, pół łyżeczki ziaren pieprzu, łyżeczka soli

Galaretka drobiowa

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszły mi cztery duże porcje galaretki z kurczaka, czyli 4 naczynka o pojemności 375 ml każda. Zanim zaczniesz szykować to danie, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. 

Galaretka drobiowa, 1

Galaretka drobiowa przepis

W garnku umieść około 600 gramów kawałków z kurczaka. Mogą to być np. dwie duże nogi lub też cztery udka albo sześć pałek, czyli podudzi z kurczaka. Mięso zalej litrem zimnej wody (4 szklanki o pojemności 250 ml każda). Garnek przykryj przykrywką. Ustaw trochę wyższą niż średnia moc palnika i zagotuj wodę z mięsem. 

Porada: Kurczaka można zastąpić indykiem. Polecam wówczas szyję lub/oraz kawałek udka. 

Galaretka drobiowa, 2

Jak tylko woda zacznie się gotować, można na chwilę zdjąć garnek z płyty, by usunąć szumowiny (ścięte białko). Polecam użyć do tego małego, drobnego sitka, a ewentualne resztki zebrać przy pomocy kawałka ręcznika papierowego, który sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy na powierzchni oprócz szumowin zbierze się też za dużo tłuszczu (z tłustszych kawałków skóry).  
Galaretka drobiowa, 3

Po usunięciu wszystkich szumowin do garnka z mięsem dodaj umyte, pokrojone drobniej warzywa: kawałek korzenia selera o wadze około 70 gramów oraz mały korzeń pietruszki o wadze około 60 gramów. Dorzuć też przyprawy: 3 ziarna ziela angielskiego, 2 listki laurowe, pół łyżeczki ziaren pieprzu oraz łyżeczkę soli. Ponownie przykryj garnek przykrywką. Bulion doprowadź do wrzenia, a następnie zredukuj moc palnika do takiej, by całość tylko lekko mrugała. Bulion gotuj w ten sposób przez 30 minut. 
Galaretka drobiowa, 4

Po 30 minutach do garnka dołóż również dwie, umyte i obrane średniej wielkości marchewki. Garnek przykryj przykrywką. Bulion gotuj do miękkości marchewek, czy jeszcze około 25 minut. 
Galaretka drobiowa, 5

Po tym czasie do osobnego naczynia odcedź cały bulion. W razie potrzeby uzupełnij bulion wrzątkiem, by otrzymać łącznie litr gorącego wywaru. Do takiego wywaru wsyp od razu około 30 gramów żelatyny (3 łyżki). Całość mieszaj tak długo, aż żelatyna całkowicie rozpuści się w gorącym wywarze. Tak naprawdę na litr wywaru wystarczyłoby 20 gramów żelatyny. Potrzebujemy jednak nieco sztywniejszej galaretki, by łatwiej ją było wyjąć z naczynka na talerz. 

Marchewki odłóż na bok, by przestygły, ponieważ użyjesz ich potem do galaretki. Podudzia/udka, czy nogi odłóż na deskę do przestudzenia, by po chwili zdjąć z nich samo mięso. Ono również zostanie użyte do galaretki. Pozostałe warzywa oraz przyprawy i ewentualnie zdjęte skóry można zmielić i dołożyć do składników na domowy pasztet. 

Porada: Jeśli chcesz, by Twój bulion był idealnie klarowny, to przed dodaniem żelatyny należy poddać go procesowi klarowania. Polega on na tym, że mętny wywar należy całkowicie przestudzić, a następnie wlać do niego jedno białko jaja kurzego oraz sok z cytryny (łyżka) lub ocet (łyżeczka) i całość ponownie zagotować. Aby oczyścić bulion, należy przecedzić go przez kilka warstw gazy lub tetry. 
Galaretka drobiowa, 6

Cztery jajka ugotowane na twardo (obrane i przestudzone) przekrój na pół lub. Przestudzone marchewki pokrój w grubsze plasterki. Przygotuj też niecałe pół szklanki kukurydzy z puszki oraz około 1/4 szklanki groszku z puszki, a także świeży lubczyk lub natkę pietruszki. Ugotowane mięso podziel na mniejsze kawałki. 

Przygotuj 4 salaterki/szklanki o pojemności około 375 ml każda lub też 6 naczynek o pojemności 250 ml każda. Najlepsze będą gładkie pojemniczki, które lekko rozszerzają się ku górze. Z takich naczynek najłatwiej wyjmuje się gotową galaretkę drobiową. 

Do naczynek wykładaj składniki. Można to zrobić warstwami. Na dnie umieść kilka listków natki lub lubczyku. Następnie dodaj trochę mięsa, plasterków marchewki, po łyżce kukurydzy i groszku. Wyłóż połówki jajek na twardo. W ten sposób rozdziel po równo wszystkie pozostałe przygotowane składniki (kolejna warstwa). Na końcu do naczynek wlej też przestudzony bulion z żelatyną. 
Galaretka drobiowa, 7

Salaterki z galaretką z kurczaka odłóż do lodówki, do całkowitego stężenia galaretki. Po sześciu godzinach będą już idealne do podawania. Można je też śmiało zostawić w lodówce na całą noc. 
Galaretka drobiowa, 8

Gotowe galaretki drobiowe można podawać z naczynek, lub też wyłożyć je z foremek bezpośrednio na talerze. Aby galaretki przełożyć z salaterek na talerz, wystarczy obkroić cienkim nożem galaretki przy samych rantach wewnętrznych, by wyskoczyły na talerz po przekręceniu salaterki na drugą stronę. Jeśli naczynka są wykonane z cienkiego szkła, to można je też zanurzyć na chwilę we wrzątku (do 4/5 wysokości, by do naczynka nie dostała się woda) i tak samo odwrócić naczynie na drugą stronę (galaretka przy rantach lekko się rozpuści i galaretka z łatwością wyskoczy z naczynia. 
Galaretka drobiowa, 9

Galaretka z kurczaka świetnie smakuje podana z odrobiną octu, ze świeżym pieczywem i natką pietruszki, lubczykiem lub kolendrą. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (906 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Galaretka drobiowa

Domowa galaretka drobiowa z udek to świetna i zdrowsza alternatywa do tradycyjnych nóżek szykowanych z mięsa wieprzowego. Galaretka drobiowa to zazwyczaj galaretka z kurczaka z dodatkiem kolorowych warzyw. Ta właśnie drobiowa galaretka zawsze kojarzy mi się z przepisem, który również jest delikatny i zdrowy. Jest to łosoś w galarecie, który szykuję albo na Boże Narodzenie albo na Wielkanoc. Tam też szykuję delikatny wywar oraz dodaję kolorowe, warzywne akcenty. Moja galaretka z kurczaka z rosołu to bardzo ciekawa alternatywa do nóżek. Galaretka z kurczaka podawana w małych, przezroczystych szklankach lub miseczkach naprawdę pięknie prezentuje się na stole wielkanocnym. Dostaję wiele pytań typu: galaretka z kurczaka ile żelatyny dodawać. Bardzo dużo zależy od tego, czy galaretka drobiowa ma być podawana w miseczkach, czy też ma być wyjęta pojemniczków na talerzyk. Galaretka z kurczaka przepis do zjedzenia z miseczki nie musi być tak ścisła i wystarczy dać 20-25 gramów żelatyny n a jeden litr bulionu. Jeśli będzie to galaretka z kurczakiem przepis, który ma być podawany bez pojemniczka, to zalecam już dodać więcej żelatyny na litr płynu i będzie to około 30-35 gramów. Zapraszam też po super pyszną przekąskę. Domowe tacos wygląda i smakuje wspaniale. Zobacz też inne super przekąski na Sylwestra i nie tylko. Sprawdź też koniecznie mój szybki przepis na domowe chipsy z jarmużu. Sprawdź też inne moje dania wielkanocne, jakie polecam przygotować na Wielkanoc. A tutaj przepis na pyszne domowe grzanki do zup, do sałatek. 

Galaretka z kurczaka

Wyszukując gdzieś w sieci hasła: galaretka drobiowa przepis, czy też galaretka drobiowa przepisy pokaże Wam się bardzo dużo najróżniejszych przepisów. Ja polecam oczywiście mój sprawdzony przepis na pyszną, delikatną i kolorową galaretkę z dodatkiem mięsa z kurczaka. Wpisując: galaretka z kurczaka przepisy pokazują się przepisy, gdzie gotuje się bulion np. tylko na nogach z kurczaka lub też tylko na pałkach, czy na udkach. Tak naprawdę można śmiało użyć dowolnego kawałka mięsa z kurczaka, z wyjątkiem piersi, której szkoda do galaretki i nie otrzymamy z niej za dużo wywaru. Sama na litr wody daję zatem około 500-600 gramów kawałków z kurczaka i mogą to być  zarówno całe dwie nogi, jak i np. cztery udka, czy sześć pałek. Można też mieszać kawałki mięsa, by wyszło go około 600 gramów. Galaretka drobiowa zawiera u mnie zawsze marchewkę, która gotuje się w wywarze z mięsem oraz takie dodatki jak groszek konserwowy, kukurydza z puszki, czy też jajka na twardo. Do tego natka pietruszki lub też świeże listki lubczyku oraz zawsze obrane z ugotowanego wywaru mięso. Kukurydza, groszek, czy jajka na twardo nie są obowiązkowe, gdy szykujemy galaretkę drobiową, ale warto je dodać choćby dla samego wyglądu. Galaretka z kurczaka świetnie sprawdzi się na Wielkanoc. Gorąco polecam ten przepis.