Grzanki
Zapraszam po świetny i uniwersalny przepis na domowe grzanki, które możesz zrobić zarówno w piekarniku, jak i na patelni. Będą idealnym dodatkiem do zup lub do sałatek.
- można je robić z czerstwej bułki lub chleba
- z dodatkiem tartego sera podasz je jako przekąskę
- w opisie dużo pomysłów na różne zestawy przypraw
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 130 g grzanek
W 10 g grzanek:
Wartość energetyczna
50 kcal
Dieta: wegańska, wegetariańska
Składniki
- 100 g pieczywa - najlepiej bułka paryska
- 3 łyżki ulubionej oliwy lub innego oleju roślinnego do smażenia
- przyprawy: po pół łyżeczki suszonego czosnku, tymianku i słodkiej papryki; po sporej szczypcie soli i pieprzu
Grzanki
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników wyszło mi około 130 gramów mini grzanek. Jest to ilość, która śmiało wystarczy na 4 porcje zupy krem lub też jako dodatek do czterech niedużych sałatek.
Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do grzanek tarty ser lub inne przyprawy.
Grzanki przepis
Domowe grzanki możesz zrobić zarówno ze świeżego, jak i z już czerstwego pieczywa. Polecam pieczywo jasne lub ciemne, ale bez dodatków. Najlepsza jest bagietka, bułka typu firmowa oraz zwykły biały chleb pszenny. Tym razem miałam pod ręką krojoną bułkę pszenną (np. stołeczna, paryska, firmowa). 100 gramów bułki pokroiłam w paski, a następnie na kawałki wielkości mniej więcej 2 x 2 cm. Jeśli masz pieczywo niekrojone, to oczywiście najpierw przygotuj kromki o tej samej grubości.
Kawałki pieczywa umieść w jednej misce. W osobnym naczynku wymieszaj razem wszystkie przyprawy. Mój ulubiony zestaw to: po pół łyżeczki suszonego czosnku, tymianku i słodkiej papryki; po sporej szczypcie soli i pieprzu. Wymieszaj przyprawy i posyp nimi pokojoną bułkę. Całość wymieszaj. Na koniec polej oliwą lub innym olejem roślinnym do smażenia. Oliwę wlewaj powoli cienką strużką - najlepiej cały czas mieszając ostrożnie w misce. Ważne jest bowiem to, by nie wlać całej oliwy w jedno miejsce. Każdy kawałek pieczywa powinien "dostać swoją porcję" oliwy.
Porada: Jeśli masz ochotę na grzanki na ostro, to dodaj też nieco chili lub imbiru. Możesz też śmiało sięgnąć po gotowe mieszanki przypraw. Najłagodniejsza jest mieszanka ziół włoskich/prowansalskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować grzanki z przyprawą kebab/gyros lub np. z przyprawą curry.
Domowe grzanki możesz dokończyć na dwa sposoby - na patelni lub w piekarniku.
Aby zrobić grzanki z piekarnika najpierw nagrzanej piekarnik do 180 stopni - grzanie góra dół lub 170 stopni z termoobiegiem. Kawałki pieczywa rozłóż na blaszce wyłożonej arkuszem papieru do pieczenia. Blaszkę umieść mniej więcej na środkowej półce w piekarniku. Obserwuj grzanki w piecu. Idealnie rumiane będą zapewne po około 8-12 minutach. Bardzo dużo zależy jednak od konkretnego piekarnika, dlatego też zalecam cały czas być w kuchni, by w razie potrzeby skrócić lub wydłużyć czas podpiekania. Rumiane grzanki można od razu wyjąc z piekarnika i podawać.
Aby zrobić grzanki z patelni wystarczy, że najpierw dobrze nagrzejesz sporą patelnię z grubym dnem. Patelnię nagrzewaj powoli, na średniej mocy palnika. Grzanki w przyprawach i oliwie wyłóż na suchą, nagrzaną patelnię. Co 1-2 minuty przemieszaj grzanki np. przy pomocy drewnianej łyżki. Gdy grzanki zrobią się rumiane, możesz zdjąć je z patelni.
Porada: Jeśli do swoich grzanek chcesz dodać trochę bardzo drobno tartego sera (parmezan lub cheddar), to polecam robić do mnie więcej w połowie podpiekania w piekarniku. Otwórz wówczas komorę, posyp grzanki serem, przemieszaj je szczypcami i podpiekaj całość dalej. Podobnie postępuj z grzankami z patelni.
Domowe grzanki to idealny dodatek do zup, a szczególności do zup typu krem. Będą idealne do wielu sałatek. Można je też podać jako samodzielną przekąskę do chrupania.
Przestudzone grzanki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Możesz użyć pojemnika na ciasteczka, słoika z zamknięciem hermetycznym lub spożywczego woreczka strunowego. Ważne jest, aby miejsce było suche, ponieważ wilgoć spowoduje, że grzanki stają się miękkie. Nie trzymaj ich zatem w lodówce. Domowe grzanki są najlepsze w dniu szykowania, ale prawidłowo przechowywane wytrzymają śmiało i kilka dni lub dłużej. Pamiętaj jednak, że im dłużej je przechowujesz, tym bardziej mogą stracić na chrupkości i smaku.
Smacznego.