Dżem gruszkowy
Poznaj najlepszy i niesamowicie prosty przepis na dżem gruszkowy, który wychodzi gęsty, pachnący i super pyszny. A do tego bez długiego gotowania owoców i bez cukru żelującego.
- tylko kilka składników
- z dowolnych, dojrzałych gruszek
- prosty sposób na zagęszczenie dżemu
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 4 słoiki po 250 ml
Kaloryczność kcal: 350 w 1 słoiku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1,5 kilograma dowolnych, dojrzałych gruszek np. Konferencja
- do 150 g cukru - około 3/4 szklanki lub mniej
- 1 kisiel cytrynowy lub np. morelowy bez cukru - do 40 g
- sok wyciśnięty ze średniej wielkości cytryny
- 100 ml wody - 2/5 szklanki
Dżem gruszkowy
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Gruszki zważone zostały przed obraniem i usunięciem gniazd nasiennych. Miałam tym razem dokładnie 1550 gramów małych gruszek Konferencja.
Użyte słoiki: 4 sztuki o pojemności 250 ml każdy.
Z podanej ilości składników otrzymałam około kilograma dżemu z gruszek, ale ostateczna ilość może być za każdym razem inna, ponieważ możemy mieć inną odmianę gruszek, czy też moc palnika i głębokość, średnicę, czy nawet grubość garnka. Możesz też gotować swoje gruszki dłużej niż ja lub też krócej. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników na dżem z gruszek. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Przed szykowaniem dżemu gruszkowego, zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących ewentualnych dodatków. Być może zapragniesz dodać do gruszek odrobinę cynamonu lub mielonych goździków.
Dżem gruszkowy przepis
Przygotuj minimum 1500 gramów dojrzałych gruszek. Użyłam małych gruszek Konferencja, ale polecam też takie odmiany jak Bonkreta Williamsa, czy też Faworytka lub Klapsa. Świetnym pomysłem jest też mieszanie ze sobą kilku odmian (jeśli masz taką możliwość). Do dżemu wybierz nieobtłuczone i zdrowe oraz dojrzałe gruszki. Wszystkie dokładnie umyj i osusz.
Gruszki obierz cienko ze skórki, a następnie podziel na ćwiartki i wytnij gniazda nasienne. Ćwiartki gruszek pokrój na mniejsze, niekoniecznie równe kawałki. Pokrojone gruszki umieść w sporym garnku z grubym dnem. Od razu wsyp też około 3/4 szklanki cukru (jeśli gruszki są bardzo słodkie, można dać mniej cukru).
Całość zamieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Na początek ustaw niską moc palnika, ale powoli zwiększaj ją do takiej, by kawałki gruszek zaczęły się delikatnie gotować/prażyć. Garnka nie przykrywaj przykrywką, za to dość często mieszaj gruszki łyżką. Ponieważ owoce zostały pokrojone na nierówne kawałki, to część z nich rozpadnie się na gęsty mus, a część pozostanie prawie w całości. Dzięki temu otrzymasz ciekawą i urozmaiconą strukturę dżemu z gruszek.
Gruszki z cukrem gotowałam łącznie około 40 minut. Należy cały czas pilnować zawartości garnka oraz kontrolować moc palnika, by gruszki cały czas się gotowały, ale nie przypalały (raczej puszczą sporo soku). W trakcie gotowania gruszek przygotuj mieszankę wody, soku z cytryny i kisielu. Do szklanki wyciśnij cały sok z jednej cytryny. Dolej około 100 ml wody, a następnie wsyp jeszcze saszetkę ulubionego kisielu bez cukru (do 40 gramów proszku kisielowego np. o smaku cytrynowym). Bardzo dokładnie wymieszaj kisiel, by powstał idealnie jednolity płyn. Wlej go do garnka, gdy uznasz, że gruszki są już ugotowane, a następnie od razu mieszaj zawartość garnka, aż do ponownego zagotowania dżemu z gruszek. Dżem gruszkowy gotuj jeszcze 2-3 minuty i wyłącz (powinien ładnie zgęstnieć).
Porady: Do gotujących się gruszek można też dodać płaską łyżeczkę cynamonu lub/oraz szczyptę mielonego kardamonu, goździków lub imbiru. Jeśli wolisz przygotować mus z gruszek, to całą zawartość garnka zblenduj na gładko (np. przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa) jeszcze przed dodaniem do garnka mieszanki z kisielem.
Gotowy dżem gruszkowy wyłączam i od razu przekładam do słoików.
Przygotowałam wcześniej cztery czyste słoiki o pojemności 250 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 1000 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Jeszcze wrzący dżem przekładaj do przygotowanych słoiczków (zostaw około 1 cm wolnej przestrzeni) i od razu mocno zakręcaj każdy słoik. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem by wolniej się studziły. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest zatem potrzebna.
Porada: Jeśli słoiki nie zassały się od razu, to tylko mocniej je dokręć i odłóż na bok. W ciągu kilku godzin wszystkie powinny się ładnie zassać.
Gotowy dżem z gruszek wynieś do ciemnej i suchej piwniczki lub też do innego zacienionego i chłodnego miejsca i trzymaj tak śmiało przynajmniej do kolejnego sezonu. Jeśli któryś ze słoików nie zassał się, to odłóż go do lodówki i używaj na bieżąco. Jeśli nie masz piwniczki, to nic się nie martw, ponieważ słodkie przetwory są bardziej "odporne" na przechowywanie ich w cieplejszych pomieszczeniach. Wystarczy zatem i zwykła szafka lub schowek w chłodniejszym miejscu.
Dżem gruszkowy to pyszny dodatek do naleśników na słodko oraz do wszelkich placków i racuszków. Można go podawać do słodkich bułek lub smarować nim kanapki. Sprawdzi się do ryżu na ciepło, kaszy manny, czy kaszy jaglanej oraz do owsianki.
Smacznego.