Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem z dyni

Dżem z dyni

To jest najpyszniejszy domowy dżem z dyni. To prosty przepis na dżem z dyni i pomarańczy lub też dyni i jabłek. Szykuję go bez dodatku substancji żelujących. Taki dżem jest wspaniały nie tylko do naleśników.

- bez pasteryzacji
- bez dostatku żelfixu
- prosty przepis na dżem z dyni
- w treści dużo porad oraz propozycji użycia

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania dyni: 40 minut
Liczba porcji: 8 słoików po 240 ml

Kaloryczność kcal: 195 w 1 słoiczku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1600 g dyni - np. mała dynia Hohhaido
  • pełna szklanka cukru - 270 g
  • 4 małe pomarańcze
  • 1 cytryna

Dżem z dyni

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Użyte słoiki: 8 sztuk o pojemności 240 ml każdy. Otrzymałam zatem około 1900 ml dżemu z dyni.

Dynia ważona była przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem i wydrążeniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się jaka mniej więcej ilość w jest potrzebna do zrobienia danego dania. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja.

W przepisie podstawowym podałam składniki na dżem z dyni i pomarańczy. W dalszej części przepisu podam też jakie przyprawy można dodać dodatkowo do dżemu. Pojawi się również propozycja dodania do dżemu kawałków jabłka. Zapraszam zatem do czytania :)

Dżem z dyni, 1

Dżem z dyni przepis

Zacznijmy od tego jakie dynie będą najlepsze do zrobienia dżemu. Od razu napiszę, że ja w tym akurat przepisie użyłam jedną małą dynię Hokkaido o wadze 1600 gramów - waga przed przygotowaniem i wydrążeniem. Po wydrążeniu nasion i obcięciu ogonka oraz ewentualnych twardych, czy brzydkich kawałków zostało mi dokładnie 1150 gramów dyni gotowej do gotowania dżemu. Po dynię Hokkaido sięgnęłam ponieważ jest bardzo dobra do przetworów, ma zwarty i mocno pomarańczowy miąższ.. i nie ma potrzeby obierania jej ze skóry :)

Oczywiście dżem z dyni można też zrobić z dyni stworzonej do przetworów słodkich, czyli dyni Muscat de Provence (dynia prowansalska, muskatowa). To odmiana o pięknym, pomarańczowym miąższu. To bardzo duże dynie o zielonej lub pomarańczowo zielonej skórce. Smak i struktura miąższu dyni prowansalskiej przypomina mi połączenie świeżej marchewki z melonem i papają. Tę dynię trzeba już obierać ze skóry.

Dżem z dyni zrobisz też z dyni piżmowej oraz dyni olbrzymiej. 

Dżem z dyni, 2

Wybierz zatem swoją dynię. Umyj ją, obierz ze skóry (lub nie, jeśli masz dynię Hokkaido) i wydrąż gniazdo nasienne z pestkami. Dynię pokrój na mniejsze kawałki. Ostatecznie potrzebujesz około 1100 gramów dyni. 

Pokrojoną na kawałki dynię umieść w garnku. Do garnka wlej również sok wyciśnięty z pomarańczy i cytryny. Ostatecznie wyszło mi około 450 ml soku. Jeśli więc masz go mniej, to wyciśnij więcej soku lub dolej wodę. Potrzebujesz bowiem 400-500 ml soku z cytrusów. Ostatecznie możesz też użyć soku z kartonu. 

Porada: Do podanych składników możesz też śmiało dołożyć kawałki jabłka. Obierz wówczas 2-3 soczyste jabłka. Usuń gniazdo nasienne a jabłka pokrój na małe kawałki lub zetrzyj na tarce (użyj do 400 gramów jabłek). Możesz też do pokrojonej dyni dodać tylko tarte jabłka i całkowicie pominąć sok z cytrusów. Oprócz jabłek musisz wówczas dolać do garnka jedną szklankę wody. 
Dżem z dyni, 3

Garnek przykryj przykrywką i gotuj na małej mocy palnika przez około 25 minut. Po tym czasie kawałki dyni powinny być już wystarczająco miękkie, by można je było zmiksować. 
Dżem z dyni, 4

Całą zawartość garnka zmiksuj na gładko. Polecam użyć do tego blendera ręcznego typu żyrafa. Pulpę miksuję dość długo, by uzyskać bardzo gładką konsystencję dżemu. 

Do owocowego kremu dodaj pełną szklankę cukru. Możesz użyć zwykłego cukru lub też wsypać cukier trzcinowy. Zamieszaj dżem i gotuj ostatnie 15 minut już bez przykrywki. Uwaga: Nawet jeśli do garnka zostały dodane jeszcze jabłka, to nie dajemy więcej cukru. 

Porada 1: Jeśli zależy Ci na bardzo gęstym dżemie, to na trzy minuty przed końcem gotowania wsyp również jedną saszetkę żelfixu 1:3. Ja nie dodawałam go jednak do swojego dżemu. Możesz też dodać saszetkę ulubionego kisielu bez cukru (cytrynowy, morelowy). Należy ją najpierw wsypać do kubka i dokładnie wymieszać w jak najmniejszej ilości wody. Wlewasz taki płyn do garnka i od razu mieszasz całość, aż do ponownego zagotowania i zagęszczenia dżemu. 

Porada 2: Razem z cukrem możesz też dodać do dżemu pół płaskiej łyżeczki cynamonu lub/i imbiru. Możesz też wlać dwie łyżki świeżego soku z imbiru. Jeśli zaś posiadasz świeżo wydrążone nasiona wanilii, to również możesz je dodać do garnka z dżemem. Jeśli lubisz smak goździków, to maleńka szczypta mielonych goździków będzie się dobrze komponować w duecie z imbirem.
Dżem z dyni, 5

Przygotuj osiem czystych słoików o pojemności około 240 ml każdy. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz tez użyć innych pojemności słoików. Ważne by łącznie miały one minimum 1900 ml pojemności (Jeśli do dżemu zostały dodane również jabłka, to wyjdzie go znacznie więcej). Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Jeszcze wrzący dżem z dyni przelewaj do słoików i od razu mocno je zakręcaj. Nie wlewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Słoiki odwracaj do góry dnem i zostaw tak na godzinę. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem, (by wolniej się studziły) jednak nie jest to konieczne.
Dżem z dyni, 6

Po tym czasie możesz postawić je już prawidłowo. Wszystkie zakrętki powinny się zassać. Jeśli tak się nie stało, to słoiki z dżemem z dyni należy poddać pasteryzacji. 

Pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada:

1. Pasteryzacja słoików w piekarniku
Dobrze zakręcone słoiki (gorące) umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 15 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Jeśli w piekarniku umieszczasz ostudzone już słoiki, to umieść je w zimnym piekarniku i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika. 

2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 15 minut.

Dżem z dyni, 7

Dżem z dyni, 8

Jeśli nawet po pasteryzacji jakiś słoik nie zassał się, to należy po przestudzeniu umieścić go w lodówce i jeść na bieżąco. Zapewne uszkodzona była zakrętka. 

Dżem z dyni bardzo dobrze smakuje na kanapkach. Świetny jest również jedzony z chałką i mlekiem. Domowy dżem dyniowy będzie idealny do naleśników. Można go podać do placków i racuchów na słodko. Sprawdzi się też jako dodatek do śmietankowych deserów w pucharkach. Można go dodać do ciasta piernikowego lub też do masy serowej pod sernik na zimno lub sernik pieczony. 

Z czym Wy jadacie dżem z dyni? Może macie jeszcze inne pomysły na wykorzystanie takiego jesiennego dżemu.
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (1887 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Dżem z dyni

Sezon na dynie rozkwita w Polsce już z początkiem jesieni. Jednak to pod koniec października kupujemy najwięcej dyni. Obowiązkowo gotujemy rozmaite potrawy z dynią. Zupa z dyni w formie kremu pojawia się chyba w każdym domu. U jednych jest to zupka delikatna, bo z dodatkiem soku z cytrusów. U innych zaś lekko ostra, bo z imbirem i orzechami. Na słodko zaś oczywiście ciasto z dyni, które gorąco polecam wszystkim. Mój przepis jest świetnym więc zachęcam do wypróbowania. Coraz popularniejsze jest u nas obchodzenie Halloween. Wówczas szykujemy straszne dynie na Halloween. Bardzo często otrzymujemy ostatecznie ogromne ilości miąższu, który bardzo szkoda jest wyrzucać. Polecam wówczas koniecznie zrobić domowy dzem z dyni. Koniecznie zobacz też przepis na pyszny sernik dyniowy pieczony. 

Dzem z dyni

Pyszny dżem dyniowy możesz zrobić tak naprawdę z każdej jadalnej odmiany dyni. Są jednak takie dynie, które najlepiej sprawdzają się przy szykowaniu słodkich przepisów. Na pierwszym miejscu jest to dynia prowansalska, czyli dynia muskatowa - Muscat de Provence. To odmiana o intensywnie pomarańczowym miąższu. Są to duże dynie o zielonej lub pomarańczowo zielonej skórce. Smak i struktura miąższu dyni muskatowej przypomina mi połączenie świeżej marchewki z melonem i papają. Z dyni Hokkaido i dyni piżmowej też wychodzi wspaniały dżem dyniowy. Sama sięgam często właśnie po dynię Hokkaido, ponieważ ma piękny kolor oraz nie trzeba jej obierać ze skóry. Oczywiście z dyni pospolitej, czyli dyni olbrzymiej też wyjdzie pyszny dżem dyniowy. Dynia w occie to super sposób na pyszną dynię na zimę. 

Dżem z dyni i pomarańczy

Mój dzem z dyni szykuję bardzo różnie. Taki wzorcowy przepis na dżem z dyni pojawił się w składnikach i dżem z dyni będziemy szykować własnie tak, czyli z sokiem z pomarańczy i cytryny. Jednak nie jest to mój jedyny dżem dyniowy. Dżem z dyni z pomarańczą to tylko jedna z propozycji. Bardzo często szykuję też dżem z dyni i jabłek, który jest rewelacyjny do naleśników. Moje naleśniki z takim właśnie domowym dżemem smakuję nieziemsko. Zapraszam po mój dżem z dyni przepis podstawowy. Zaś w samym przepisie jak zawsze znajdziecie również wiele porad oraz zamienników.