Ciasto drożdżowe z truskawkami
Ciasto drożdżowe z truskawkami to wspaniały wypiek, który polecam nie tylko w sezonie na świeże truskawki. Przepis jest bardzo prosty, a ciasto pachnące, puszyste i przepyszne.
- na drożdżach świeżych lub instant
- można też użyć mrożonych truskawek
- wiele porad, dokładny opis wykonania i zdjęcia
Czas przygotowania: 30 minut
Czas wyrastania ciasta łącznie: 1 godzina 30 minut
Czas pieczenia minimum: 35 minut
Liczba porcji: ponad 1600 g ciasta
Kaloryczność kcal: 290 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto
- 500 g mąki pszennej typ. 550
- 1 szklanka lekko ciepłego mleka - 250 ml
- 100 g prawdziwego masła - pół klasycznej kostki
- 7 g drożdży instant lub 30 g drożdży świeżych
- 80 g drobnego cukru - 4 pełne łyżki
- 3 żółtka dużych jajek
- 500 g truskawek - świeże lub mrożone
Składniki na kruszonkę
- 50 g prawdziwego masła - 1/4 klasycznej kostki
- 50 g cukru drobnego
- 70 g mąki pszennej np. typ. 550
Składniki na lukier cytrynowy
- 3 łyżki soku z cytryny lub wody
- 10 łyżek cukru pudru - około 120 g
Ciasto drożdżowe z truskawkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Pieczenie: 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół
Forma do pieczenia: nie mniejsza niż 24 x 24 cm. Może być też tortownica 25-28 cm lub forma 20 x 30 cm
Czas pieczenia: około 35-45 minut (w zależności o wielkości formy).
Jajka, mleko i masło wyjmij wcześniej z lodówki, by nabrały temperatury pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. W kaloriach uwzględniłam też kruszonkę oraz lukier. Przed szykowaniem ciasta zapraszam do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania ciasta. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1600 gramów ciasta drożdżowego z truskawkami, kruszonką oraz lukrem.
Drożdżowe z truskawkami
Do dużej miski wsyp 500 gramów mąki pszennej (u mnie typ. 550). Wsyp też szczyptę soli (nie było jej w składnikach) oraz 4 pełne łyżki cukru drobnego, czyli 80 gramów cukru. Następnie dodaj też trzy żółtka dużych jajek (białka możesz użyć do innego przepisu - np. pavlova), drożdże (pokruszone, świeże o wadze 30 gramów lub 7 gramów suszonych instant), 100 gramów roztopionego i przestudzonego lub miękkiego masła. Wlej również szklankę lekko ciepłego mleka , czyli 250 ml mleka.
Porada: Nawet używając świeżych drożdży nie trzeba szykować rozczynu (ciasto trzeba jednak dłużej wyrabiać i potrzebuje więcej czasu na wyrastanie). Można to jednak zrobić. Wystarczy wówczas, że uszczkniesz po odrobinie przygotowanych składników na ciasto. Tak więc w naczyniu o pojemności około 500 ml (rozczyn mocno wyrasta) umieść 30 gramów drożdży świeżych; dwie łyżki mąki zabrane z odmierzonych 500 gramów; łyżkę cukru zabraną z przygotowanej porcji; około 50 ml mleka - również odlanego z przygotowanych wcześniej 250 ml mleka. Rozczyn już po 20 minutach powinien urosnąć i bardzo się spienić. Wystarczy dodać go do reszty składników i wyrabiać ciasto na gładko, jak to opisałam poniżej.
Całość wymieszaj łyżką drewnianą lub sylikonową szpatułką. Miskę z ciastem przenieś pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak około pięciu minut. Po wyrabianiu powinno być jednolite, jednak dość lepkie. Będzie się nadal lekko przyklejało do ścianek miski. Możesz też wyrobić masę ręcznie, ale potrwa to trochę dłużej.
Wyrobione ciasto zostaw w tej samej misce. Przykryj je ściereczką bawełnianą lub folią. Wybierz ciepłe i nieprzewiewne miejsce. Po godzinie powinno ładnie urosnąć. W razie potrzeby wydłuż czas wyrastania nawet o 30 minut.
Poniżej ciasto po wyrobieniu, ale przed wyrastaniem:
Poniżej ciasto po godzinie wyrastania:
Dno wybranej formy (u mnie forma 24 x 24 cm cm - wymiary wewnętrzne) wyłóż papierem do pieczenia. Ja boków nie wykładam papierem do pieczenia tylko natłuszczam je masłem. Jeśli jednak wolisz, to możesz śmiało wyłożyć papierem również boki formy. Foremka o wymiarach 24 x 24 cm to najmniejsza forma jaką polecam użyć do upieczenia ciasta. Wychodzi wysokie, ale trzeba je też dłużej piec. Jeśli użyjesz blaszki o wymiarach np. 20 x 30 cm, to ciasto będzie trochę niższe, ale upiecze się zapewne po około 35 minutach. Polecam też tortownice 25-28 cm średnicy.
Wyrośnięte ciasto przełóż do przygotowanej do pieczenia formy. W trakcie wykładania i wyrównywania ciasta, odgazuje się ono i będzie znów trochę niższe. Urośnie ponownie podczas drugiego wyrastania oraz jeszcze w trakcie pieczenia.
Około 500 gramów truskawek bardzo dokładnie umyj pod zimną, bieżącą wodą. Usuń szypułki i osusz truskawki przy pomocy ręcznika papierowego. Większe sztuki pokrój na trochę mniejsze kawałki. Do upieczenia ciasta drożdżowego wybieraj truskawki, które nie były zbierane po deszczach. Im bardziej mięsiste i słodkie (nie wodniste) truskawki, tym lepiej.
Po wyłożeniu truskawek na ciasto polecam całość przykryć ściereczką i odstawić formę na około 30 minut, do ponownego wyrastania. Kruszonkę szykujemy i wykładamy na ciasto i truskawki już przed samym pieczeniem.
Wszystkie składniki na kruszonkę dokładnie wymieszaj i rozetrzyj w dłoniach. Będzie to: niecałe pół szklanki mąki pszennej - 70 gramów; 50 g cukru drobnego; 50 g prawdziwego masła. Dodatkowo polecam dodać też odrobinę pasty waniliowej lub też wydłubać trochę nasionek z laski wanilii i wyrobić z pozostałymi składnikami kruszonki. Na ciasto i truskawki wyłóż gotową kruszonkę.
Porada: Można też użyć truskawek mrożonych o wadze około 400 gramów. Trzeba je jednak najpierw naturalnie rozmrozić, a następnie ogrzać do temperatury pomieszczenia i osuszyć. Rozmrożonych truskawek nie kroimy już przed wyłożeniem ich na ciasto.
Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 180 stopni; czas pieczenia - około 35-45 minut. Po około 35 minutach sprawdź, czy ciasto drożdżowe z truskawkami jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Moje ciasto piekło się około 40 minut (mniejsza forma = wyższe ciasto i trochę dłuższy czas pieczenia).
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć szybkie ciasto z pieca. Warto uwolnić ciasto z formy i odłożyć je na kratkę do całkowitego przestudzenia, by na koniec polać je jeszcze domowym lukrem cytrynowym.
Lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny. Dodaj też 10 łyżek cukru pudru. Lukier należy mieszać przy pomocy łyżki. Jeśli będziesz mieszać lukier odrobinę dłużej, to zrobi się on jeszcze gładszy. Nie wystarczy bowiem wymieszać pudru z sokiem. Cukier puder powinien się również rozpuścić w soku. Gotowy lukier wyłóż na przestudzone ciasto.
Jeśli ciasto drożdżowe z truskawkami nie zostanie zjedzone w dnu pieczenia, to wystarczy zawinąć je w papier śniadaniowy, a następnie w przezroczystą torbę na zakupy lub duży, spożywczy worek strunowy (chlebak lub chłodna szafka kuchenna będzie idealna). W ten sposób można je trzymać do następnego dnia. Jeśli planujesz dłuższe przechowywanie tego ciasta, to trzeba je odłożyć do lodówki i trzymać pod kloszem.
Sprawdź też moje inne ciasta z truskawkami. Polecam mój przepis na tradycyjne ciasto z truskawkami, doskonałe ciasto z budyniem oraz ciasto z galaretką.
Smacznego.