Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Carpaccio z buraka

Carpaccio z buraka

Carpaccio z buraka, czyli pieczone buraki pokrojone cieniutko w plasterki wraz z kilkoma super dodatkami. Przepis jest bardzo prosty a samo danie robi ogromne wrażenie nie tylko z wyglądu. Jest przepyszne!

- z buraków pieczonych w piekarniku
- super przystawka bez mięsa
- z ulubionym serem i orzechami

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia buraków: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: 560 g dania

Kaloryczność kcal: 200 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 średnie buraki ćwikłowe - 450 g
  • mała garść orzechów włoskich - 40 g
  • 100 g roladki z sera koziego twarogowego
  • garść sałaty rukoli
  • 4 łyżki delikatnej oliwy
  • sok z małej połówki cytryny lub z limonki
  • świeżo mielony pieprz oraz sól

Carpaccio z buraków

Kalorie policzone zostały ze składników podanych w przepisie.
Z podanej ilości składników wychodzą cztery porcje carpaccio z buraków. 

Carpaccio z buraków to po prostu ugotowane lub upieczone i obrane buraki, które należy bardzo cienko pokroić w plasterki i rozłożyć na płaskim talerzu lub dużym półmisku. Do tego orzechy, oliwa, ulubiony ser i przyprawy. To jedna z prostszych do zrobienia sałatek/przystawek. Jeśli tylko masz już upieczone buraki, to zrobienie jej zajmie Ci tylko chwilę. Polecam, bo warto!

Carpaccio z buraka, 1

Carpaccio z buraka

Zacznij od buraków. Możesz je upiec nawet na 2 dni przed szykowaniem tej super przystawki i w odpowiednim czasie w ciągu 20 minut podać na stół dla gości. 

Buraki umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Ponieważ ja buraki piekę w piekarniku, zawijam je pojedynczo w kawałek folii aluminiowej, spożywczej. Dla wygody umieszczam buraki w foremce do pieczenia/keksówce, czy też innym naczyniu zabezpieczającym piekarnik przed ewentualnym wyciekiem soku z buraka. 

Tak przygotowane buraki piekę około 60-90 minut. Małe sztuki do godziny, zaś te duże nawet do 1,5 godziny. Umieszczam je na środkowej półce z opcją grzania góra/dół i temperaturą 200 stopni. Po upieczeniu ostrożnie zdejmuję folię a buraki odkładam na talerz do przestudzenia, by obrać je potem ze skóry.

Carpaccio z buraka, 2

Jeśli zaś wolisz ugotować buraki, to wystarczy, że umieścisz je w garnku (bez obierania) i będziesz gotować na małej mocy pod przykryciem. Czas gotowania i pieczenia jest podobny. Po ugotowaniu buraków odlewasz zabarwioną wodę i odkładasz buraki do przestudzenia, by je potem obrać. Buraki nie muszą być bardzo miękkie. Przestudzone buraki obierz ze skóry. Taka skóra schodzi sama przez lekkie zeskrobywanie jej nożem. Tylko oba końce warto obciąć.

Obrane i przestudzone buraki pokrój w bardzo cienkie plasterki. Ja używam do tego gilotyny do warzyw. Do krojenia buraków polecam założyć rękawiczki kuchenne. 
Carpaccio z buraka, 3

Plasterki buraków rozkładaj na talerzu. Jeśli planujesz podać przystawkę już w porcjach dla każdej osoby, to wykładaj plasterki na poszczególne talerze. Jeśli każdy sam ma sobie nałożyć carpaccio z buraków, wybierz duży i płaski talerz lub naczynie do przystawek. 
Carpaccio z buraka, 4

Do carpaccio z buraków dodaję zazwyczaj prażone orzechy. Tym razem są to orzechy włoskie, ale możesz też użyć orzechów pekan, płatków migdałów, orzeszków piniowych lub prażonych pestek słonecznika. Jeśli masz orzechy niełuskane, to musisz się najpierw dostać do środka. Nie używaj orzechów świeżych i mokrych, które mają jeszcze elastyczną i gorzką otoczkę. Te suche sprawdzą się idealnie. Orzechy włoskie łuszczone zawsze wysypuj na blat i oglądaj dokładnie. Może się bowiem trafić kawałek łupinki od orzechów. Bardzo często takie niespodzianki czekają na nas w gotowych paczkach, które kupujemy w sklepie. Potrzebujesz niecałą garść, czyli około 40 gramów łuszczonych orzechów włoskich.

Orzechy włoskie pokrusz w dłoniach na mniejsze kawałki. Umieść je na suchej patelni. Kawałki orzechów praż na małej mocy palnika przez około 7 minut. Kilka razy poruszaj patelnią, by orzechy uprażyły się z każdej strony a następnie przełóż na talerzyk do przestudzenia. 
Carpaccio z buraka, 5

Na plasterkach buraków rozłóż umytą i osuszoną sałatę rukolę. Możesz zastąpić ją roszponką, młodymi liśćmi szpinaku, natką pietruszki lub kolendrą albo też sałatą włoską insalatina. Latem polecam sięgnąć po młode liście buraków, które będą wyglądały cudownie na carpaccio z buraków.

Kolejno na całej powierzchni carpaccio z buraków rozłóż kawałki sera. U mnie jest to ser twarogowy kozi, ale możesz też sięgnąć po twardy ser typu parmezan np. Parmigiano Reggiano lub Grana Padano.. wspaniałe włoskie sery. Taki ser polecam pokroić cieniutko w prawie przezroczyste płatki. Dobrze sprawdzi się tutaj również ser feta.
Carpaccio z buraka, 6

Na koniec rozsyp prażone i przestudzone orzechy. Całość polej świeżo wyciskanym sokiem z cytryny oraz oliwą. Carpaccio z buraczków oprósz hojnie świeżo mielonym pieprzem oraz szczyptą soli. 

Porada: Sok z cytryny możesz zastąpić octem balsamicznym. 
Carpaccio z buraka, 7

Gotowe carpaccio z buraków polecam przed podaniem schłodzić w lodówce.
Carpaccio z buraka, 8

Carpaccio z buraka, 9

Uwielbiam carpaccio z buraka i mogłabym je jeść naprawdę często. A Ty?
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (1943 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Carpaccio z buraczków

Carpaccio to bardzo popularne i znane na całym świecie danie kuchni włoskiej. Tradycyjnie carpaccio przygotowuje się z surowej wołowiny lub ewentualnie cielęciny. Dość często sięgamy też po ryby i robimy carpaccio z łososia a nawet tuńczyka. Ostatnio modne jest carpaccio z ośmiornicy. Ważne jest, by mięso było cienko pokrojone lub też rozbite - coraz rzadziej się je rozbija. Niezależenie z czego szykuje się carpaccio, jest to typowa przystawka na imprezy oraz wyjątkowe posiłki. Super smaczne są też przystawki z cienko krojonych owoców i warzyw. Carpaccio z buraków jest jednym z moich ulubionych. Z buraków młodych fantastyczna jest też moja zupa buraczkowa. Z buraczków w sezonie polecam Ci też przepis na buraki na zimę

Carpaccio z buraków

Carpaccio z buraków pieczonych podaję zawsze z oliwą, sokiem z cytryny oraz orzechami i wybranym serem. Carpaccio z buraków z serem kozim, owczym czy też krowim smakuje wspaniale. Warto dodać też trochę sałaty. Polecam rukolę lub ewentualnie roszponkę. Carpaccio z buraków możesz też zrobić z buraków gotowanych. Te pieczone są jednak znacznie lepsze. Carpaccio z buraków i sera serwuję często na urodziny lub gdy wpadają do nas znajomi To bardzo uniwersalna przystawka, którą mogą jeść zarówno wegetarianie, jak i osoby na diecie bez pszenicy, bez jajek oraz bez nabiału krowiego. Wówczas wybierasz ser kozi lub owczy.

Jeżeli chcesz spróbować wersji mięsnej to polecam mój przepis na tradycyjne carpaccio z mięsa wołowego. Sprawdź też moje inne przepisy kulinarne. Najlepszy sernik oraz sos czosnkowy to dosłownie kropla w morzu przepisów jakie znajdziesz na moim blogu kulinarnym.