Mini pavlova
Piękne i pyszne bezy mini Pavlova to świetny pomysł na prosty i niezwykle efektowny deser. Z kilku składników wyczarujesz mini torcik bezowy na każdą okazję. Polecam.
- 4 mini torciki
- dokładny opis wykonania
- wiele propozycji podania deseru
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia bez: 2 godziny
Liczba porcji: 4 bezy
Kaloryczność kcal: 620 w 1 bezie
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na mini Pavlova
- 4 białka dużych jajek - około 140 g
- 200 g drobnego cukru - około 5/6 szklanki
- 1 płaska łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli
Składniki na krem do bezy
- 200 g serka mascarpone
- 200 g śmietanki kremówki 30 % - 200 ml
- 2 czubate łyżki cukru pudru - około 40 g
- dodatki: owoce, listki mięty, cukier puder
Mini Pavlova
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Białka mogą być wyjęte prosto z lodówki, ale najlepiej jest wyjąć je wcześniej, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Śmietankę oraz mascarpone do kremu trzymaj schłodzone w lodówce.
Pieczenie: 110 stopni, o stopnień niżej niż środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. Ewentualnie 100 stopni z funkcją termoobiegu.
Czas pieczenia: do 120 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii nie uwzględniłam takich dodatków jak owoce. Zanim zaczniesz szykować deser mini pavlova, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.


Mini pavlova przepis
Aby zrobić cztery mini bezy pavlova potrzebujesz około 140 gramów białka. Będą to 4 białka dużych jajek. Bardzo ważne jest to, by bardzo dokładnie oddzielić białka od żółtek. Żółtka odłóż do innego przepisu. Polecam mój przepis na pączki. Białka bez najmniejszych śladów żółtka umieść w czystym i suchym naczyniu (szklane lub metalowe). Miski plastikowe zazwyczaj trudniej jest dobrze umyć z resztek tłuszczu z poprzednich dań.
Dodaj małą szczyptę soli i zacznij ubijać białka. Ubijaj je mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj tak chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Sztywne białko gotowe na dodanie cukru wygląda jak piana z kąpieli w wannie.
Zacznij dodawać cukier drobny. Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty lub dłużej. W taki sposób dodaj łącznie 200 gramów cukru drobnego. Proces ubijania bezy jest dość długi i może trwać łącznie nawet kilkanaście minut. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa białkowa. Gdy dodasz już cały cukier, wsyp płaską łyżkę mąki/skrobi ziemniaczanej i wlej łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Miksuj bezę już tylko chwilę i wyłącz mikser.
Porada: Nie sięgaj po cukier puder, ponieważ istnieje duże ryzyko, że będziesz za szybko dodawać go do białek. Skrobię można zamienić na tyle samo proszku budyniowego (budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru), zaś sok z cytryny można zamienić na sok z limonki lub ewentualnie na ocet z białego wina.

Przygotuj sobie szufladę z wyposażenia piekarnika. Wyłóż ją arkuszem papieru do pieczenia. Wyznacz sobie miejsce na cztery bezy mini Pavlova. Zalecam odrysować sobie okrąg od miseczki, czy szklanki o średnicy około 10-12 cm. Odrysowuję kształt ołówkiem z zachowaniem odstępu między okręgami.
Przy pomocy szpatułki wykładam bezę w miejsca, gdzie wyznaczyłam przestrzeń na każdy mini torcik. Tworzę lekko spłaszczone bezy o niekoniecznie równej strukturze. Lekko wychodzę poza wyznaczony okrąg i nie przejmuję się tym, że kształt nie jest idealny. Ważne, by bezy były mniej więcej tej samej wielkości i wysokości. Nie wyciągam ich szpatułką tak jak to robię w przypadku dużej bezy Pavlova, ale można to zrobić.

Szufladę/formę z bezami umieść w piekarniku nagrzanym do 140 stopni (funkcja pieczenia góra/dół) i od razu zredukuj temperaturę do 110 stopni. Proponuję umieścić bezy mniej więcej na środku komory piekarnika, lub o piętro niżej. Bezy mini pavlova piecz tak do dwóch godzin. W trakcie pieczenia obserwuj bezy. Jeśli zaczną się rumienić, to znaczy, że temperatura jest za wysoka i trzeba ją obniżyć np. o 10 stopni. Bezy mają pozostać białe lub lekko kremowe. Całkowicie przestudzone bezy można dekorować i podawać.
Upieczone bezy można zostawić w zamkniętym piekarniku nawet na całą noc i dopiero dnia następnego kończyć szykowanie torcików. Możesz tak zrobić jeśli Twój piekarnik dobrze odprowadza ciepłe powietrze i nie zapaca się od środka.
Swoje bezy mini pavova suszę dość długo ponieważ wolę, by pianka nie wypełniała ich całkowicie od środka i była lepiej dosuszona. W bezie powstanie wówczas kieszeń powietrza. Jeśli wolisz mniej dosuszoną piankę, która całkowicie wypełnia wnętrze bezy, to bezy piecz o 30 minut krócej. Bardziej wysuszone bezy = dłuższy termin przydatności do spożycia.
Porada: Z funkcją termoobiegu nagrzewasz piekarnik do 130 stopni. Od razu po umieszczeniu formy z bezami w piecu temperaturę redukujesz do 100 stopni. Bezy pieczesz do dwóch godzin.

Przygotuj krem do bez mini pavlova. Korzystam z mojego przepisu na krem do tortu, tylko w odrobinę mniejszych proporcjach. Wszystkie składniki umieść w wysokim naczyniu. Będzie to 200 gramów serka mascarpone, 200 gramów śmietanki kremówki 30 % oraz 2 czubate łyżki cukru pudru, czyli około 40 gramów. Serek i śmietanka muszą być wcześniej mocno schłodzone.
Od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Krem powinien być gotowy już po 2 minutach ubijania (pewnie znacznie szybciej). Masa jest dobrze ubita, gdy zaczyna stanowić opór na mieszadłach miksera oraz po nałożeniu na palec zachowuje strukturę - nie rozlewa się, nie przemieszcza.
Porada: Aby krem dłużej zachował strukturę można do niego dodać saszetę śmietan fix.

Krem można wykładać na torciki mini pavlova przy pomocy szpatułki lub (tak jak u mnie) z użyciem rękawa cukierniczego z tylką (u mnie wilton 1m) lub tylko z odcięta końcówką w rękawie jednorazowym. Używam rękawa, ponieważ tylko wykładam w ten sposób delikatnie krem na całej powierzchni od góry bezy. Szpatułka jest mniej precyzyjna i można niechcący lekko zgnieść bezy od góry.
Porada: Krem oraz owoce wykładaj na bezy mini pavlova najwcześniej na kilka godzin przed podaniem torcików. W razie potrzeby przechowuj je przed podaniem w lodówce.

Na porcję kremu wyłóż dekorację z wybranych owoców z listkami mięty lub melisy, zaś na koniec całość oprósz odrobiną cukru pudru. Każdy mini torcik pavlova jest u mnie udekorowany trochę inaczej. Wykorzystałam tym razem: listki mięty, maliny, borówki, truskawki, świeże marakuje.
Do bez z kremem sprawdzą się też idealnie: jagody leśne; dowolne porzeczki; poziomki; banany; wiśnie; mango świeże lub pulpa z puszki lub z kartonu; morele lub brzoskwinie albo dowolne mieszanki owoców z puszki. Polecam też domowy lemon curd, toffi lub ulubiony kajmak np. z prażonymi płatkami migdałowymi.



Smacznego.