Babka na oleju
Babka na oleju to jedna z najprostszych do upieczenia babek, jakie znajdziesz na moim Blogu Kulinarnym. To przepis idealny na Wielkanoc i nie tylko. Jest rewelacyjna!
- błyskawiczne wykonanie
- z proszkiem budyniowym w cieście
- bardzo dokładny opis wykonania i wiele porad
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Liczba porcji: babka o wadze 830 g
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
450 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 200 g mąki pszennej tortowej - szklanka plus dwie pełne łyżki
- 2 x budyń śmietankowy bez cukru - 2 x 40 g
- 200 ml oleju roślinnego - około 180 g
- 190 g cukru drobnego - około 3/4 szklanki
- 4 duże lub 5 mniejszych jajek - 280 g po rozbiciu
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- skórka otarta z mandarynki lub małej pomarańczy
Babka na oleju
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na babkę: pojemność minimalna 1500 ml. Może to być forma na babkę z kominem lub bez. Możesz też użyć dowolnej innej formy lub tortownicy o pojemności minimum 1500 ml.
Opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 170-175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, ponieważ muszą osiągnąć temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem babki pieczonej na oleju zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania.
Babka na oleju przepis
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 170-175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej.
Do miski wbij pięć małych lub cztery duże jajka (u mnie łącznie 280 gramów po rozbiciu) i wsyp 190 gramów (około 3/4 szklanki) cukru drobnego lub ewentualnie cukru pudru. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Pod koniec zmniejsz moc miksera do średnich obrotów i powoli wlewaj 200 ml oleju (u mnie Kujawski). Zajmie Ci to nie dłużej niż 15 sekund. Wyłącz mikser.
Do osobnej miski wsyp 200 gramów mąki pszennej tortowej oraz dwie saszetki budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru. Jedna saszetka takiego budyniu waży zazwyczaj 40 gramów. Dodaj też dwie płaskie łyżeczki proszku do pieczenia i całość wymieszaj, najlepiej przy pomocy rózgi kuchennej.
Osobno zetrzyj też na małych oczkach skórę z cytryny, limonki, mandarynki lub małej pomarańczy.
Do miski ze słodkim puchem jajecznym wsyp mieszankę mąki, proszku budyniowego i proszku do pieczenia. Dodaj też skórę otartą z wybranego cytrusa. Całość wymieszaj dokładnie, ale powoli i delikatnie przy pomocy szpatułki.
Porady: Zwróć uwagę na skład budyniu. Kupuj tylko taki, który składa się ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzanej albo z ich mieszanki. Nie kupuj proszku budyniowego z mąką pszenną, bo tę dodajemy już do ciasta osobo. Jeśli chcesz dodać budynie z cukrem, to do jajek wsypujesz o 40-50 gramów mniej cukru. Proszek budyniowy możesz też zastąpić klasyczną skrobią ziemniaczaną. Dajesz wówczas 80 gramów skrobi plus kilka kropel ulubionego aromatu do ciast, np. waniliowego.
Formę na babkę (u mnie z kominem o pojemności 1500 ml) bardzo dokładnie wysmaruj od środka resztami oleju i obsyp bułką tartą, otrębami lub zwykłą mąką. Do formy wlej ciasto.
Formę z babką na oleju umieść w piekarniku nagrzanym do 170-175 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz nieco niższą niż środkową półkę. Ciasto piecz około 50 minut (krócej lub dłużej). Po około 40-45 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy babka na oleju jest już gotowa. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że babka się nie dopiekła i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij babkę z pieca. Po lekkim przestudzeniu (10 minut) wyjmij babkę z formy i przełóż np. na kratkę do studzenia wypieków.
Porada: Formę z babką umieszczasz na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z wypiekiem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).
Przestudzoną babkę na oleju oprósz cukrem pudrem lub udekoruj lukrem oraz np. czekoladowymi jajeczkami w cukrowej skorupce.
Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki. Dekoracje jadalne układasz na lukrze jeszcze zanim ten zastygnie.
Upieczoną i przestudzoną babkę na oleju (również z lukrem) zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Babka zachowa świeżość przynajmniej przez trzy dni (u mnie była super pyszna nawet po pięciu dniach).
Smacznego.