Grochówka
Grochówka należy do moich ulubieńców, jeśli chodzi o rozgrzewające i sycące zupy. Mój przepis jest super prosty a sama zupa grochowa wyjątkowo szybka do zrobienia.
- szybko, pysznie i prosto
- idealna jesienno zimowa zupa
- bardzo dokładny opis i wiele porad
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Czas moczenia grochu: 12 godzin
Czas gotowania grochu: 1 godzina
Liczba porcji: około 2400 ml zupy
Kaloryczność kcal: 180 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa
Składniki na groch gotowany
- 300 g suchego grochu łuskanego - połówki
- 3 szklanki wody - 750 ml
- łyżeczka soli
Pozostałe składniki na grochówkę
- 1 duża marchew - około 170 g
- 1 średni korzeń pietruszki - około 150 g
- 4 duże ziemniaki - około 600 g
- 1 duża cebula - około 220 g
- 3 ząbki czosnku - 15 g
- 300 g boczku surowego podwędzanego
- 3 łyżki oleju lub smalcu
- pętko kiełbasy lekko podwędzanej - około 300 g
- 4 szklanki wody - 1000 ml
- przyprawy: łyżka majeranku (lub więcej), po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu
Grochówka
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do ugotowania zupy grochowej z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności minimum 3,2 litra.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2400 ml pysznej grochówki. Zanim zaczniesz szykować zupę grochową, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Grochówka przepis
W jednej szklance o pojemności 250 ml mieści się około 250 gramów grochu. Suchy groch łuskany w połówkach umieść w szklanej misce i zalej zimną wodą. Wlej tyle wody, by przykryła ona groch i dolej jeszcze jedną szklankę. Groch odstaw do szafki/schowka na noc. Rano wylej wodę z moczenia a napęczniały groch przepłucz jeszcze na sitku pod zimną, bieżącą wodą. Po moczeniu groch robi się dwa razy cięższy, więc z 300 gramów suchego grochu otrzymałam 600 gramów grochu po namoczeniu.
Na zdjęciu poniżej groch już po moczeniu, a jeszcze przed płukaniem.
Groch umieść w średnim garnku. Wlej trzy szklanki wody i dodaj łyżeczkę soli. Groch gotuj pod przykryciem tak długo, aż zrobi się miękki. Na początku, zanim groch się zagotuje, na powierzchni pojawi się piana. Zdejmij ją łyżką i wyrzuć. Prawdopodobnie piana pojawi się dwa razy a po około 10 minutach od zagotowania wody już nie będzie potrzeby jej usuwania. Mój groch był miękki po około godzinie gotowania. Twój groch może się jednak gotować krócej lub dłużej. Zależy to nie tylko od długości moczenia grochu, ale i od jego "świeżości".
W trakcie gotowania grochu zacznij szykować pozostałe składniki grochówki. W dużym garnku umieść obraną i pokrojoną w drobną kostkę marchew oraz pietruszkę. Wlej 1 litr wody. Warzywa gotuj pod przykryciem 15 minut (mała moc palnika).
Po tym czasie dodaj również obrane ziemniaki pokrojone w drobną kostkę i dalej gotuj zupę przez kolejne 15 minut.
Równocześnie z wstawieniem na palnik dużego garnka z warzywami, zacznij też podsmażać boczek z cebulką i czosnkiem. Nagrzej patelnię z trzema łyżkami oleju. Cebulę obierz, poszatkuj drobno i zaszklij na oleju. Powinno to zająć nie dłużej niż 10 minut. Dodaj pokrojony w kostkę podwędzany boczek bez skóry. Podsmażaj wszystko kilka minut na rumiano a pod koniec dodaj też obrane i drobno pokrojone ząbki czosnku.
Porada: Kawałki boczku z fragmentami słoniny nie muszą się idealnie wytopić.
Całą zawartość patelni przełóż do garnka z gotującymi się warzywami (po 15 minutach od dodania ziemniaków). Od razu dodaj też przyprawy: łyżka majeranku, po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu. Dołóż również ugotowany groch razem z wodą, w której się gotował oraz kiełbasę pokrojoną w półplasterki.
Porada: Oprócz kiełbasy i boczku można też śmiało dołożyć do grochówki np. żeberka wędzone lub/oraz odrobinę dobrej jakości słoniny pokrojonej w drobną kostkę.
Grochówkę zamieszaj i przykryj przykrywką. Zupę gotuj ostatnie 10-15 minut. Po tym czasie wszystkie warzywa powinny być już idealnie miękkie, a smak i aromat z boczku i kiełbasy przejdzie do bulionu. Sprawdź jednak smak zupy grochowej i zdecyduj, czy chcesz do niej dodać trochę więcej soli, pieprzu lub majeranku.
Porada: Jeśli chcę odrobinę zagęścić grochówkę, to odrobinę mąki umieszczam na małym, gęstym sitku i tylko lekko oprószam mąką zupę, jednocześnie cały czas ją mieszając. Jeśli boisz się, że powstaną kluski w zupie, to możesz małą łyżeczkę mąki najpierw rozrobić w zimnej wodzie i taki płyn mączny wlać do zupy. Zupę zamiesza, ponownie zagotuj i wyłącz.
Jak jest Twoja ulubiona, rozgrzewająca zupa?
Smacznego.