Tatar ze śledzia
Zapraszam po mój ulubiony tatar ze śledzia. To bardzo prosty i sprawdzony przepis na pyszną i szybką do zrobienia przekąskę. Tatar śledziowy polecam szykować na ważniejsze spotkania rodzinne oraz na Święta.
- super pomysł na podanie śledzi
- prosto, pięknie i pysznie
- sprawdzony przepis
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 550 g
W 100 g:
Wartość energetyczna
140 kcal
Składniki
- 4 filety śledziowe - 200 g
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 2 mniejsze ogórki kiszone - do 100 g
- pół małej cebuli czerwonej - 50 g
- 8 grzybków marynowanych - 60 g
- łyżeczka musztardy francuskiej
- garść siekanego szczypiorku
- 2 łyżki oleju roślinnego
- spora szczypta pieprzu
Tatar ze śledzia
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 550 gramów przekąski.
Najlepszy tatar wychodzi z młodych śledzi, które nie odbyły jeszcze tarła. Jednak zakup prawdziwych matiasów jest mocno utrudniony, ponieważ są drogie i rzadko sprzedawane. Możesz zatem śmiało sięgnąć po klasyczne filety śledziowe z solanki lub też z oleju.
Tatar śledziowy
200 gramów filetów śledziowych to około cztery pojedyncze filety (więcej lub mniej.. to zależy od ich wielkości). Jeśli używasz filetów z solanki, to przed pokrojeniem należy je przepłukać w zimnej wodzie. To ile razy przepłuczesz swoje śledzie, zależy od tego jak mocno słone są śledzie. Filety przełóż zatem do miski z zimna wodą. Po około 20 minutach zmień wodę na nową. Czynność powtarzaj do trzech razy. Przepłukane z nadmiaru soli filety umieść na ręczniku papierowym. Po osuszeniu pokrój je w bardzo drobną kosteczkę.
Jeśli masz filety z oleju, to tylko dokładnie osusz je ręcznikiem papierowym i pokrój. Takich filetów śledziowych nie trzeba moczyć w wodzie.
Do miseczki z pokrojonymi filetami dodaj też łyżeczkę musztardy, szczyptę świeżo mielonego pieprzu, dwie łyżki dobrej jakości oleju roślinnego oraz garść siekanego szczypiorku. Wymieszaj całość dokładnie.
Porada: Musztardę francuską możesz zamienić na musztardę sarepską lub Dijon.
Dwa mniejsze ogórki kiszone, czyli do 100 gramów ogórków, pokrój w drobną kosteczkę. Tak samo pokrój też pół małej cebuli czerwonej o wadze około 50 gramów (cebulę polecam sparzyć po posiekaniu wrzątkiem). Drobniutko pokrój też około osiem grzybków marynowanych o łącznej wadze 60 gramów. Polecam mój przepis na grzyby marynowane. Nie mieszaj ze sobą posiekanych ogórków, cebuli i grzybków.
Porada: Zamiast grzybków leśnych marynowanych możesz w ostateczności użyć też marynowanych pieczarek lub też sięgnąć po kapary z zalewy.
Ugotuj też dwa jajka na twardo. Jajka po ugotowaniu posiekaj drobno. Jajka na twardo nie są konieczne w tym przepisie, ale polecam je użyć. Pięknie się prezentują i bardzo smacznie komponują się z resztą składników.
Przyszła pora na połączenie ze sobą wszystkich składników w taki sposób, by powstał tatar ze śledzi. Jest na to kilka sposobów. Ten najpopularniejszy i najbardziej pożądany, to sposób na ułożenie warstwami poszczególnych składników tak, by otrzymać stabilną formę.
Potrzebujesz do tego pierścienia o średnicy 12 cm i wysokości minimum 10 cm. Taki pierścień wygląda jak mini tortownica.. tyle, że bez dna. Pierścień układasz na talerzu. Na dno wykładasz połowę porcji siekanych śledzi i bardzo dokładnie "ubijasz" je w pierścieniu oraz wyrównujesz powierzchnię. Następnie część posiekanych ogórków. Dalej idzie cebulka, grzybki i na końcu posiekane jajko na twardo. Każdą warstwę należy wyrównać i dobrze ubić. Pierścień unosisz do góry a stabilny tatar ze śledzia zostaje na talerzu.
Taki tatar możesz dodatkowo udekorować mniejszym grzybkiem marynowanym, koperkiem lub natką pietruszki. Jeśli chcesz sobie kupić taki pierścień metalowy, to polecam szukać go w wyszukiwarce google pod nazwą: "pierścień do deserów".
Jeśli nie masz pierścienia, to nic nie szkodzi. Tatar ze śledzia możesz też podać w małych, przezroczystych naczynkach ze szkła. Wszystkie składniki umieszczasz tak samo, jak wyżej. Z tym, że tatar zostaje w naczynku.
Jeśli zaś nie masz szklanych naczynek, to możesz ułożyć warstwy tatara lub nawet wymieszać razem wszystkie składniki i umieścić w posmarowanych oliwą filiżankach lub sylikonowych foremkach. Po napełnieniu naczynek odwracasz je do góry dnem na talerz (tak samo jak babki w piaskownicy).
Jakie jest Wasze ulubione danie ze śledzi?
Smacznego!