Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Szaszłyki

Szaszłyki

Soczysty, aromatyczny i bajecznie pyszny szaszłyk z kurczakiem i warzywami. Zapraszam po mój ulubiony przepis na szaszłyki na grilla, które zrobisz nawet na patelni grillowej. Do tego wiele cennych porad!

- poste szaszłyki z kurczakiem
- wartościowe wskazówki dotyczące składników 
- wiele zamienników oraz dodatków do szaszłyków

Czas przygotowania: 40 minut
Czas marynowania kurczaka: 30 minut
Liczba porcji: do 10 szaszłyków

Kaloryczność kcal: 110 w 1 szaszłyku
Dieta: bezglutenowa

Główne składniki szaszłyków

  • 1 pierś z kurczaka - do 350 g
  • mała młoda cukinia - około 200 g
  • średnia młoda cebula - około 150 g
  • spora papryka np. czerwona - około 200 g
  • 8 sztuk mniejszych pieczarek - około 150 g

Składniki na marynatę do kurczaka

  • po 1/3 łyżeczki soli i pieprzu
  • po pół łyżeczki słodkiej papryki i oregano
  • po szczypcie chili i kminku lub tymianku
  • 2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy
  • łyżka delikatnej oliwy lub oleju

Pozostałe składniki

  • łyżka mieszanki ziół np. prowansalskich
  • 3 łyżki oleju do glazurowania szaszłyków
  • łyżka miodu do glazurowania szaszłyków

Szaszłyki

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Do zrobienia szaszłyków użyłam drewnianych patyczków o długości około 20 cm. Możesz też użyć dłuższych patyczków lub też metalowych szpikulców do szaszłyków. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz do 10 szaszłyków. Kalorie liczone były bez dodatku sosu. 

Przed szykowaniem domowych szaszłyków z kurczakiem i warzywami zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz zawinąć kawałki kurczaka w boczek lub też dodać więcej ostrych przypraw. 

Szaszłyki, 1

Szaszłyki, 2

Szaszłyki na grilla

Dwa nieduże filety (cała pierś z kurczaka) oczyść z ewentualnych chrząstek i włókien. Mięso pokrój na nieduże kawałki podobnej wielkości. Kawałki mięsa wielkości około 2,5 cm będą idealne. Mięso umieść w misce. Do miski dodaj też wszystkie składniki marynaty: po 1/3 łyżeczki soli i pieprzu; po pół łyżeczki słodkiej papryki i oregano; po szczypcie chili i kminku lub tymianku; 2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy; łyżka delikatnej oliwy lub oleju. Całość bardzo dokładnie wymieszaj, by przyprawy oblepiły mięso.

Miseczkę odstaw na 30 minut na bok. Jeśli mięso szykujesz wcześniej i chcesz, by marynowało się dłużej (do kilku godzin), to miskę przykryj i odłóż do lodówki. 

Porada: Jeśli lubisz, gdy w szaszłykach jest więcej mięsa, to śmiało użyj większej piersi lub dodaj o jeden filet więcej. Do tego przepisu można też śmiało użyć mięsa z podudzia lub też mięsa z indyka. Ważne, by kawałki były tej samej wielkości a mięso nie miało kości, chrząstek ani włókien. Marynaty powinno wystarczyć. Mięso wychodzi dość łagodne, wiec dla miłośników ostrzejszych smaków polecam dodać więcej pieprzu lub też chili albo pieprz cayenne. Zawsze można też dodać do marynaty łyżkę ketchupu lub/oraz łyżkę ulubionej musztardy.

Szaszłyki, 3

W trakcie marynowania mięsa przygotuj warzywa. Młodą cukinię wystarczy umyć, osuszyć, obciąć końce i pokroić w takie kawałki, by nie były one większe od reszty składników oraz nie były za cienkie, ponieważ mogą pękać w trakcie nakładania na patyczek. Tak samo reszta warzyw. Uważaj szczególnie przy pieczarkach oraz cebuli. Młoda cebula lub cebula cukrowa będzie najlepsza, ponieważ grilluje się szybciej niż cebula stara.

Jeśli zaś chodzi i paprykę, to możesz użyć wyłącznie paprykę czerwoną lub tak jak ja, sięgnąć po kilka rożnych papryk. Paprykę oczyść z gniazda nasiennego oraz białych, miękkich fragmentów i pokrój w podobnej wielkości "płytki". Użyłam po 1/3 z papryki czerwonej, żółtej i zielonej. 

Porada: Zamiast zwykłej lub cukrowej cebuli można sięgnąć po cebulę czerwoną. W sezonie na nowalijki możesz też użyć miększych wierzchołków szparagów oraz młode kukurydze. Sama tego raczej nie robię, ale można tez nałożyć na szaszłyki mini pomidorki. Polecam jednak nadziewać na szaszłyki kawałki ananasa. Szaszłyki z kurczakiem i ananasem smakują rewelacyjnie. 
Szaszłyki, 4

Do swoich szaszłyków użyłam drewnianych patyczków o długości 20 cm. Wyszło mi zatem aż 10 szaszłyków. Możesz śmiało sięgnąć po dłuższe patyczki. Drewniane patyczki do szaszłyków polecam namoczyć wcześniej w wodzie, by nie czerniały i nie spalały się podczas grillowania. Jeśli zaś masz metalowe szpikulce, to oczywiście możesz ich użyć. 

Zacznij nabijać składniki na patyczki. Jako pierwsze polecam kawałki cukinii, cebuli lub papryki, które nie pękają tak łatwo. Pozostałe składniki lepiej też do nich przylegają. Postaraj się nabijać warzywa i kawałki mięsa na środku. Nabijając pieczarki rób to powoli, ponieważ szybko pękają na pół.

Staraj się zachować różnorodność składników. Możesz dowolnie komponować szaszłyki. Przygotuj sobie kilka z większą ilością kawałków mięsa lub też pomiń jakieś warzywo, jeśli szykujesz je również dla kogoś, kto czegoś nie jada lub nie przepada np. za cebulą. 
Szaszłyki, 5

Ciekawym urozmaiceniem może być zawinięcie kawałków kurczaka w plasterek boczku. Na szaszłyki można tez nabijać kostki boczku surowego wędzonego lub boczku parzonego bez skóry. Bardzo dobrze sprawdza się też ser halloumi nabijany na szaszłyki. 
Szaszłyki, 6

Gotowe szaszłyki posmaruj olejem lub oliwą (najlepiej przy pomocy pędzelka kuchennego) i obsyp ulubioną mieszanką przypraw. Najdelikatniejsza będzie mieszanka ziół włoskich/prowansalskich. 

Porada: Do oleju możesz dodać trochę słodkiej papryki lub papryki chili. Wówczas szaszłyki będą bardziej rumiane. Trochę oleju zostaw też na potem, by wymieszać go z miodem i glazurować szaszłyki pod koniec pieczenia. 
Szaszłyki, 7

Szaszłyki układaj na nagrzanym grillu lub na patelni grillowej. W trakcie grillowania pamiętaj o tym, by kontrolować stopień przypieczenia szaszłyków. Warto co kilka minut lub częściej przekręcać je na druga stronę. To jak szybko będą gotowe do zjedzenia zależy od wielkości kawałków oraz tego, jakiego grilla używasz. Na grillu ogrodowym na węgiel szaszłyki są gotowe nawet w kilka minut, zaś na grillu elektrycznym może to potrwać znacznie dłużej. 

Pod koniec grillowania polecam raz jeszcze posmarować całe szaszłyki mieszanką oleju i miodu lub syropu. Ciekawymi dodatkami wedle gustu będą też: sok z cytryny, sos sojowy, chili lub słodka papryka albo nawet curry. 



Szaszłyki, 8

Szaszłyki, 9

Szaszłyki, 10

Szaszłyki podawaj gorące. Najlepsze do szaszłyków są sosy na bazie śmietany lub jogurtu np. sos czosnkowy, sos tzatziki lub sos tatarski. 

Jakie są Twoje ulubione szaszłyki?
Smacznego!
Średnia 4.9 / 5 (1175 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Szaszłyk

Szaszłyki zawsze kojarzą mi się z otwarciem sezonu na grilla. Czasem można zacząć grillowanie już na początku kwietnia, a czasem z majówką. Wszystko zależy od tego, jaka pogoda nas przywita na wiosnę. Co to jest właściwie szaszłyk? Szaszłykiem nazywamy potrawę, która składa się z podobnej wielkości kawałków mięsa lub warzyw lub też i mięsa i warzyw. Kawałki wybranego składnika nadziewa się na metalowy szpikulec lub długie, cienkie, drewniane patyczki. Tak nałożone składniki pieczemy na grillu lub ostatnio również w piekarniku. Patelnia grillowa też się sprawdzi. U nas najbardziej popularne są szaszłyki drobiowe, a szczególności szaszłyki z kurczaka. Sięgamy zazwyczaj po piersi z kurczaka, ale tak naprawdę nada się tu każdy inny fragment mięsa z kurczaka lub indyka. Byle nie miał kości i chrząstek. Zazwyczaj zdejmujemy też skórę. Nie jest to pewne, jednak twierdzi się, że szaszłyki wywodzą się z Azji centralnej. To tradycyjne danie, które szykuje się tam od lat i stamtąd właśnie można znaleźć najwięcej zapisków na temat rozmaitych szaszłyków. Szaszłyki są też dość popularne w Izraelu, ponieważ emigranci z Rosji właśnie tam je przywieli i danie bardzo dobrze się przyjęło. Aktualnie jednak szaszłyki są chyba znane już prawie na całym świecie i doczekały się setki modyfikacji. Moje ulubione szaszłyki z kurczakiem zna już chyba każdy, kto nas odwiedza. Przy okazji bardzo gorąco polecam Ci kilka innych moich typowo grillowych propozycji. Marynata do kurczaka oraz bezkonkurencyjna marynata do karkówki czekają wśród innych przepisów kulinarnych. Zapraszam też po przepis na szaszłyki warzywne

Szaszłyki na grilla

Aby zrobić szaszłyki zazwyczaj wykorzystuje się kawałki mięsa drobiowego, ale i jagnięcinę, czy nawet wołowinę.. rzadziej wieprzowinę, chociaż kawałki boczku też się pięknie grillują w szaszłykach. Aby kawałki mięsa miały trochę inny smak, niż szykowane razem z nimi warzywa, zazwyczaj marynuje się je na różne sposoby. Można marynować mięso tylko chwilę, lub też kilka godzin. Można szykować szaszlyki bardziej delikatne, na słodko lubi też na ostro ze sporą ilością chili lub zwykłego pieprzu. Najbardziej tradycyjnym sposobem na szykowanie szaszłyków, jest grillowanie nad ogniem. Zatem wszelkie ogniska, grille węglowe lub drzewne będą idealne. Trzeba jednak mieć wprawę, by wyczuć wówczas odpowiednią temperaturę oraz czas grillowania. Szaszłyki na grilla domowego sprawdzą się nie tylko latem, ale i każdej porze roku. Tak więc szaszłyk na grilla elektrycznego lub na patelnię grillową może wylądować zawsze wtedy, gdy masz na niego ochotę. Bardzo lubię szaszłyki z grilla i robię je na wiele sposobów. Mój najlepszy i chyba najbardziej popularny szaszłyk z grilla to szaszłyki na grilla z kurczakiem. Szykuję go na kilka sposobów i dodaję sporo warzyw. Do takiego szaszłyka idealna będzie jeszcze delikatna sałatka na grilla. Oczywiście również jakiś pyszny sosik. Może sos tzatziki lub mój najlepszy sos czosnkowy, który bez problemu znajdziesz na moim Blogu Kulinarnym.. zapraszam!