Syrop z mięty
Domowy syrop z mięty to super sposób na wykorzystanie świeżych gałązek mięty. Syrop jest bardzo prosty w przygotowaniu, a przepis przyda się do wielu deserów i napojów.
- do zamknięcia w słoikach lub w butelkach
- tylko kilka łatwo dostępnych składników
- lekki syrop do deserów i napojów
Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 1150 ml syropu
Kaloryczność kcal: 92 w 100 ml syropu
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 litr wody - 4 szklanki
- 70 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny - około 2 cytryny
- minimum 250 g cukru - około 1 szklanka
- minimum 100 g świeżej mięty - około 40 długich gałązek
Syrop z mięty
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte butelki: 2 x 330 ml oraz 2 x 245 ml.
Syrop z mięty można użyć od razu po zrobieniu.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Syrop z mięty przepis
Umyj dokładnie minimum 100 gramów gałązek świeżej mięty. Może być to mięta ogrodowa lub mięta ze sklepu. Możesz użyć mięty z doniczki lub kupowanej w pęczkach. Moje gałązki z listkami miały długość około 40 cm i użyłam około 40 takich gałązek. Ponieważ były długie, to przed włożeniem ich do garnka, pocięłam je na mniejsze kawałki.
Porada: 70 gramów to minimalna ilość gałązek mięty. Śmiało można nawet podwoić ilość mięty, aby syrop miał jeszcze wyraźniejszy, miętowy smak. Od razu zaznaczę, że nigdy nie szykowałam tego syropu z mięty suszonej.
Do garnka wlej litr wody. Garnek przykryj przykrywką. Ustaw wyższą moc palnika i zagotuj wodę, a następnie od razu zredukuj moc palnika do takiej, by woda miętowa tylko lekko mrugała i gotuj całość jeszcze pięć minut. Następnie zdejmij garnek z palnika i odstaw na 20 minut. Ja nie zdejmuję przykrywki. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci to, że więcej wody odparuje, to możesz ją zdjąć (po wyłączeniu palnika). Woda miętowa nie będzie miała ładnego koloru. Na koniec dodasz jednak sok z cytryny, który od razu rozjaśni i ożywi barwę syropu.
Przygotuj już butelki: 2 x 330 ml oraz 2 x 245 ml. Możesz też użyć słoików. Idealne będą jeszcze gorące butelki/słoiki. Możesz też użyć słoików o innej pojemności. Ważne, by łącznie miały one około 1150 ml pojemności (chyba, że wyjdzie Ci mniej lub więcej syropu). Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Z garnka wyjmij całą miętę i dokładnie ją odciśnij. W razie potrzeby przecedź płyn do drugiego garnka (jeśli w wodzie miętowej pływają małe kawałki listków). Do wody miętowej wsyp 250 gramów cukru. Całość ponownie zagotuj i mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Na koniec wlej 70 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Zagotuj syrop i od razu przelej go do butelek/słoików. Nie wlewaj nigdy do pełna. Zostaw przynajmniej 1 cm wolnej przestrzeni i od razu mocno zakręcaj każdy słoik lub zamykaj butelki. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem by wolniej się studziły. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest zatem potrzebna. Jeśli słoiki nie zassały się od razu, to tylko mocniej je dokręć i odłóż na bok. W ciągu kilku godzin wszystkie powinny się ładnie zassać.
Syrop z mięty wynieś do ciemnej i suchej piwniczki lub też do innego zacienionego i chłodnego miejsca i trzymaj tak śmiało przynajmniej do kolejnego sezonu. Jeśli któryś ze słoików nie zassał się, to odłóż go do lodówki i używaj na bieżąco. Jeśli nie masz piwniczki, to nic się nie martw, ponieważ słodkie przetwory są bardziej "odporne" na przechowywanie ich w nieco cieplejszych pomieszczeniach. Wystarczy zatem i zwykła szafka lub schowek w chłodniejszym miejscu.
Sok z cytryny jest niezbędny, ponieważ podkręca smak syropu i sprawi, że mięta będzie bardziej wyczuwalna. Ostatecznie nie wychodzi gęsty syrop, jaki można kupić w sklepie. Syrop domowy ma płynną/rzadką konsystencję. Aby zrobić gęsty syrop należałoby dodać kilkukrotnie więcej cukru lub też znacznie mniej wody. Domowy syrop z mięty będzie idealny do przygotowania błyskawicznej lemoniady. Wystarczy połączyć go z wodą, dodać kostki lodu i jadalną dekorację, czyli np. plasterki cytryny i listki mięty. Syrop miętowy sprawdzi się do posłodzenia herbaty, do drinków, czy nasączenia biszkoptu.
Smacznego.