Śledzie po cygańsku
Śledzie po cygańsku o lekko pikantnym, ale i słodkawym smaku, to pyszna propozycja na szybką przekąskę ze śledziem. Przepis polecam nie tylko na Święta, ale i na inne okazje.
- z dodatkiem ostrzejszej musztardy i ketchupu
- można je szykować nawet na 7 dni przed podaniem
- świetne z dodatkiem marynowanych pieczarek lub grzybów leśnych
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia przystawki: 2 godziny
Liczba porcji: ponad 900 g
Kaloryczność kcal: 190 w 100 g przystawki
Składniki
- 4-5 filetów śledziowych np. z soli lub z oleju - do 400 g
- 240 g cebuli - dwie średnie lub jedna duża
- 100 g ogórków konserwowych - kilka małych
- 200 g ulubionego, pikantnego ketchupu
- 4 łyżki oleju np. rzepakowego
- 1 łyżka ostrzejszej musztardy np. sarepskiej - około 15 g
- 50 g pieczarek marynowanych lub 80 g domowych grzybków marynowanych
Śledzie po cygańsku
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Cebule ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ponad 900 gramów śledzi po cygańsku. Przed szykowaniem przekąski zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących szykowania przystawki.
Śledzie po cygańsku przepis
Najpyszniejsze przystawki śledziowe wychodzą zazwyczaj z młodych śledzi, które nie odbyły jeszcze tarła. Jednak zakup matiasów jest dość trudny, ponieważ są one bardzo drogie i ciężko trafić na nie w lokalnych sklepach. Możesz zatem śmiało sięgnąć po klasyczne filety śledziowe z solanki, z octu lub też z oleju. Sama użyłam tym razem filetów śledziowych z soli. Cztery filety śledziowe ważyły łącznie 400 gramów. Śledzie ze słonej zalewy zalecam moczyć wcześniej w zimnej wodzie i sprawdzać, czy są już idealnie słone (takie jak lubisz). Śledzie (z oleju, z octu lub wymoczone z soli) osusz ręcznikiem papierowym i pokrój na kawałki nie szersze niż 1,5 cm.
Wybierz patelnię z grubym dnem, by cebula nie zarumieniła się na niej, tylko zeszkliła. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Na patelni umieść obraną i pokrojoną w piórka cebulę. Całość zamieszaj. Cebulę podgrzewaj na niskiej mocy palnika przez około pięć minut. Ma się tylko zeszklić. Kolejno dodaj też 200 gramów dobrej jakości, pikantnego ketchupu oraz łyżkę ostrej musztardy (najlepsza będzie sarepska). Wymieszaj składniki. Patelnię zdejmij z palnika, by przestudzić jej zawartość, a następnie dodaj śledzie.
Porada: Aby śledzie były słodsze możesz do nich dodać 40 gramów dowolnych rodzynek lub żurawiny (mała garść). Przed dodaniem umieść je w miseczce i zalej wrzątkiem. Miseczkę odstaw na 20 minut. Rodzynki ładnie zmiękną. Po tym czasie wylej wodę i dobrze odcedź suszone owoce. Możesz przełożyć je na patelnię ze studzącą się cebulą w ketchupie.
W trakcie studzenia cebuli przygotuj ogórki i grzybki. Ogórki konserwowe pokrój w małą kostkę, zaś grzybki dowolnie (ja lubię duże kawałki). Jeśli mam pieczarki marynowane ze sklepu, to daję ich mniej (50 gramów), ponieważ są mocno octowe. Swoich grzybków daję więcej, bo około 80 gramów.
Do przestudzonej cebuli w ketchupie dodaj grzybki i ogórki. Całość wymieszaj dokładnie i sprawdź smak śledzi po cygańsku. W razie potrzeby można je dowolnie doprawić pieprzem, słodką i ostrą papryką lub nawet odrobiną majeranku (jeśli ktoś lubi). Aby otrzymać więcej sosu, wystarczy dołożyć odrobinę ketchupu.
Śledzie po cygańsku przechowuj dłużej np. w zakręconym słoiku. Idealne do zjedzenia są już po dwóch godzinach chłodzenia w lodówce, ale można je tak trzymać w słoiku nawet 7 dni.
Smacznego.