Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pierogi z serem

Pierogi z serem

Ciasto, lepienie, farsz, gotowanie oraz pyszne dodatki. Zobacz jak zrobić idealne pierogi z serem. Takie pierogi na słodko możesz podać  z ulubionymi owocami, z waniliowym sosem lub śmietaną. 

- idealne, delikatne ciasto
- dwa farsze serowe do wyboru
- dokładny opis oraz zdjęcia kroków

Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Czas gotowania łącznie: 25 minut
Liczba porcji: minimum 60 pierogów

Kaloryczność kcal: 190 w 100 g pierogów
Dieta: wegetariańska

Składniki na ciasto

  • 500 g mąki pszennej tortowej
  • 300 ml bardzo gorącej wody
  • płaska łyżeczka soli

Składniki na farsz z twarogu z kubełka

  • 500 g twarogu mielonego
  • nasiona z laski wanilii lub odrobiną esencji waniliowej
  • 2 łyżki cukru pudru

Składniki na farsz z twarogu z kostki

  • 500 g twarogu półtłustego
  • 100 g śmietany kwaśnej 18 % - 4 pełne łyżki
  • 40 g cukru drobnego - 2 pełne łyżki
  • 1 saszetka cukru wanilinowego - 16 g

Pierogi z serem

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Do zrobienia pierogów potrzebujesz również: czysty blat lub stolnica do wałkowania ciasta; wałek; okrągła wykrawaczka do pierogów o średnicy około 6,5-9 cm; bawełniana ściereczka; szeroki garnek; cedzak do łowienia pierogów.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników (na podstawie farszu z twarogu z kostki). Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi około 60 pierogów z serem. Zanim zaczniesz szykować pierogi z serem, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

UWAGA: W składnikach znajdziesz farsz z twarogu z wiaderka oraz farsz z twarogu z kostki. Wybierz jeden i szykuj swoje pierogi z serem według opisu poniżej. 

Pierogi z serem, 1

Zobacz też film na moim kanale YouTube 

Pierogi z serem przepis

Serowy farsz z twarogu z wiaderka:
Dobrej jakości twaróg mielony z wiaderka (u mnie Piątnica) wymieszaj w misce z wanilią oraz cukrem pudrem, a następnie odstaw. Jeśli farsz serowy wyszedł Ci luźny (użyty został rzadki twaróg), to do miski z masą możesz dodać wsypać do 50 gramów błyskawicznej kaszy manny. 

Pierogi z serem, 2

Serowy farsz z twarogu półtłustego niemielonego:
Dobrej jakości twaróg półtłusty niemielony umieść w misce. Dodaj 100 gramów śmietany kwaśnej (12-18 %) oraz 40 gramów cukru drobnego (zwykły też może być) i saszetkę cukru wanilinowego (można użyć domowego cukru waniliowego lub też dodać płaską łyżeczkę pasty waniliowej). Całość ugnieć widelcem i wymieszaj.

Porady: Jeśli farsz wyszedł bardzo zwarty (użyty był np. twaróg typu krajanka), to możesz do niego dodać 1-2 surowe żółtka jajka lub też więcej śmietany, a nawet kilka łyżek ugotowanego wcześniej budyniu o smaku waniliowym lub śmietankowym. Jeśli farsz wyszedł dość luźny, to do miski z masą możesz dodać wsypać do 50 gramów błyskawicznej kaszy manny. Aby zagęścić farsz można też wsypać 1-3 łyżek proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym.
Pierogi z serem, 3

Zarówno do farszu serowego z twarogu mielonego, jak i z twarogu niemielonego można też dołożyć do 200 gramów ugotowanej wcześniej, bardzo gęstej i przestudzonej kaszy manny lub kaszy jaglanej (gotowane na wodzie lub na mleku). Jest to sposób na to, by farszu wyszło więcej, a przy okazji będzie miał ciekawszy smak i wyjdzie znacznie taniej, niż szykowany głownie z twarogu. Zapewne trzeba będzie wówczas nieco dosłodzić farsz. 

Ciasto na pierogi z serem
Do dużej miski przesiej mąkę z solą. Zagotuj wodę i odmierz dokładnie 300 ml. Poczekaj, aż woda ostygnie na tyle, by można było na chwilę zanurzyć w niej palce, bądź wymieszaj wrzątek z odrobiną zimnej wody. Pamiętaj, by nie było więcej niż 300 ml gorącej wody!

Do mąki wlej bardzo gorącą wodę. Na początku możesz zamieszać całość łyżką, a następnie użyj już dłoni. Zagniataj ciasto na elastyczną, zwartą masę (forma plasteliny). Ciasto powinno lekko parzyć w dłonie. Kulę zawiń w bawełnianą ściereczkę, by ciasto nie wyschło.

Do wałkowania ciasta użyj drewnianej stolnicy. Kulę podziel na dwie części. Jedną zawiń w ściereczkę. Drugą rozwałkuj na na cienki placek - ciasto nie grubsze niż 1 mm. Przy pomocy szklanki lub okrągłej wykrawaczki do ciastek wycinaj koła (u mnie średnica 9 cm). Na środek każdego placka nakładaj po małej łyżeczce sera. Farsz nie powinien dotykać brzegów ciasta, ponieważ utrudni to sklejanie pieroga. Palec namocz w wodzie i delikatnie przesuń po brzegu ciasta, do połowy. Drugą połowę przyłóż do części zwilżonej (lub odwrotnie) i zamknij pieróg. Używając trzech palców drugiej dłoni wykonaj kilka falbanek.

Po wykrojeniu placków, resztę ciasta zagnieć ponownie w zwartą kulę i rozwałkuj, tak jak poprzednio. Po 2 czy 3 serii ciasto połącz z drugą częścią, która na samym początku została zawinięta w ściereczkę. Wykrawaj i formuj pierogi, aż do zużycia całego ciasta. Bardzo ważne, by gotowe (surowe) pierogi ułożyć na suchym blacie (możesz podsypać blat mąką) i przykryć ściereczką, by pierogi nie wysychały. Leżakujące pierogi nie powinny się dotykać.


- Bardzo gorąca woda w cieście powoduje, że staje się ono elastyczne i nie rwie się.
- Drewniana stolnica jest lepsza niż np. kamienny blat, ponieważ można używać noża bez obawy o rysy na stole. Ciasto prawie nie wymaga podsypywania mąką.
- Do wykrawania pierogów używaj okrągłych foremek do wykrawania ciastek. Mają one cieńsze i ostrzejsze brzegi.

Gotowanie pierogów z serem
W dużym garnku zagotuj wodę z dodatkiem łyżeczki soli oraz dwiema łyżkami oleju roślinnego. Przykryte ściereczką pierogi wkładaj ostrożnie do garnka po tyle sztuk w jednej serii, by mogły swobodnie wypłynąć na powierzchnię. Zmniejsz moc palnika, by woda tylko lekko bulgoniła. Od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię, odczekaj jeszcze 3-4 minuty i wyławiaj je przy pomocy płaskiego sitka/cedzaka.

Pierogi z serem, 5

Ugotowanie pierogi układaj na natłuszczonym talerzu.

- Pamiętaj, by pierogi dobrze odcedzić z nadmiaru wody.
- Na chwilę po zanurzeniu surowych jeszcze pierogów w garnku, lekko zamieszaj je cedzakiem, by upewnić się, że żaden pieróg nie przywarł do dana i nie skleił się z innym.
- Po kilku minutach pierogi ułożone na talerzu i lekko poprzesuwaj, by uniknąć sklejenia.

Pierogi z serem najlepiej smakują od razu po ugotowaniu. Podawaj je same lub z jogurtem naturalnym i owocami.  Bardzo dobry jest również gorący sos wykonany ze śmietanki kremówki 30 % z dodatkiem cukru waniliowego i odrobiny masła.

Pierogi z serem, 6

Pierogi z serem, 7

Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (1360 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pierogi z serem

Domowy chleb z pieca, placki ziemniaczane smażone na smalcu oraz pierogi z serem i świeżo zbieraną, żółtą śmietaną, to najpyszniejsze dania, jakimi częstowała nas babcia, gdy byliśmy mali. Teraz takie pierogi z serem można wzbogacić o wiele dodatków. Polecam zrobić pierogi z twarogiem i budyniem lub też pierogi z serem i kaszą manną. Wystarczy do masy serowej dodać ugotowany budyń lub ugotowaną na mleku kasze manną. Przepis na pierogi z serem nie jest jednej. Tutaj zarówno ciasto na pierogi z serem, jak i sam farsz na pierogi z twarogiem mogą być zupełnie inne. Zatem przepisy na pierogi z serem mogą być rozmaite. Pyszne, domowe pierogi z serem na słodko można zrobić z najprostszego ciasta na pierogi, które powstaje wyłącznie z gorącej wody i mąki. Takie właśnie ciasto na pierogi z serem przygotowałam do tego przepisu.  

Pierogi z twarogiem

Przepis na pierogi z serem na słodko może też śmiało powstać z dowolnego innego ciasta na pierogi, jakie można znaleźć na Blogu. Do pierogów z twarogiem na słodko polecam jednak to delikatne i mięciutkie ciasto z przepisu na pierogi z serem. Jeśli zaś chodzi o sam farsz na pierogi z serem, to oczywiście musi on zawierać twaróg. Może to być twaróg mielony z wiaderka. Wówczas farsz jest gładki. Gdy dodaję twaróg niemielony, to farsz ma już inną konsystencję. Do takiego farszu zawsze dodajemy cukier. Można też dołożyć żółtko jajka, a nawet kaszę manną, kaszę jaglaną lub ulubiony budyń. Wymienione dodatki mogą stanowić urozmaicenie, ale nie tylko. Pierogi z serem z kaszą wyjdą znacznie taniej. Dodatkowo może być to sposób na to, by zagęścić farsz. Budyń można dodać i taki w formie proszku i taki już ugotowany. Tak samo kasze. 

Pierogi z serem przepisy

Najlepsze pierogi z serem na słodko można podawać na milion sposobów. Do takich pierogów możesz dodać ulubione owoce, jogurty owocowe i naturalne, syropy i domowe musy z owoców. Latem gorąco polecam podać te pierogi na słodko właśnie z owocami. Owoce mogą być świeże lub smażone. Bardzo dobrze pierogi z serem na słodko smakują podane z ulubionym dżemem lub z konfiturą. Jeśli zaś chodzi o pierogi z serem kcal, to kaloryczność podałam w przepisie. Oczywiście, jeśli dodasz do farszu więcej cukru lub też podasz swoje pierogi z serem ze śmietanką i cukrem, to automatycznie ich kaloryczność rośnie. Warto wspomnieć też o bardzo podobnym przepisie na pierogi z serem, ale na słono. Mowa oczywiście o pierogach z serem i ziemniakami. Z dodatkiem podsmażanej cebulki.. pycha! Zobacz mój przepis na pierogi ruskie. Tak samo rewelacyjne są pierogi z truskawkami lub też pierogi z jagodami, już w wersji na słodko.