Sałatka z rukoli
Kolorowa i super prosta do zrobienia sałatka z rukoli. Możesz ją podać jako sałatkę do obiadu lub zjeść całkowicie samodzielnie, do kanapek czy na grilla. Smakuje świetnie z roladką z koziego sera lub fetą.
W tej sałatce każdy składnik ma znaczenie i nadaje jej wyjątkowego charakteru. Wspaniałe, intensywne kolory zachęcają do jedzenia i przykuwają uwagę. Chrupiąca rukola oraz pestki słonecznika a do tego soczyste pomidorki i głęboki smak oliwek, które łączy najprostszy na świecie winegret. Jest wspaniała..
Czas przygotowania: 20 minut
Czas prażenia słonecznika: 7 minut
Liczba porcji: 550 gramów sałatki
Kaloryczność kcal: 185 w 100 gramach sałatki
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 100 g sałaty rukoli
- 1 szklanka pomidorków koktajlowych - 200 g
- 1 szklanka czarnych oliwek - 150 g
- 1/3 szklanki pestek słonecznika łuskanego - 65 g
- sok z jednej limonki
- 5 łyżek delikatnej oliwy
- po 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu i soli
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z tej ilości składników powstają bardzo duże cztery porcje pysznej sałatki z rukoli.
Sałata rukola kupowana w sklepie ma zazwyczaj dość delikatny smak. Moja rukola z ogródka jest bardzo, bardzo ostra i zazwyczaj mieszam ją pół na pół z tą sklepową. Ostra rukola, która ma czas pięknie wyrosnąć na słońcu powinna mieć orzechowy posmak. Prażone pestki słonecznika bardzo do niej pasują.
Sałatka z rukoli
Szykowanie sałatki polecam zacząć od uprażenia łuskanych pestek słonecznika. Po uprażeniu gorące pestki będą potrzebowały kilka minut, by przestygnąć. W tym czasie zrobisz całą sałatkę.
Przygotuj sobie niewielką, czystą i suchą patelnię. Lekko ją nagrzej i wysyp pestki słonecznika. Pestki praż na małej mocy palnika. Co kilka chwil przemieszaj pestki drewnianą łyżką. Pestki powinny się tylko lekko zarumienić. Około 7 minut prażenia powinno wystarczyć. Patelnię odstaw z palnika i poczekaj kilka minut, aż pestki przestygną.
Sałatę rukolę umyj delikatnie pod zimną, bieżącą wodą. Odsącz całą wodę a sałatę umieść w salaterce, w której planujesz docelowo podać sałatkę. Umyj pełną szklankę pomidorków koktajlowych. Polecam pokroić je w poprzek na grubsze plasterki. Możesz też użyć innych pomidorów np. truskawkowych lub w ostateczności malinowych.
Czarne, drylowane oliwki, najlepiej z naturalnej zalewy, pokrój dla urozmaicenia na pół. Polecam do tej sałatki własnie czarne oliwki. Mają bardzo przyjemny, głęboki smak, który nie będzie konkurował z dużą ilością soku z limonki.
Teraz najprostszy na świecie sos winegret. Do miseczki wlej około 5 łyżek delikatnej oliwy. Jeśli tylko masz jakiś olej z orzechów, to gorąco polecam użyć go zamiast oliwy. Olej z orzechów włoskich będzie idealny.
Limonkę przekrój na pół i wyciśnij sok z obu połówek. Na koniec zmiel odrobinę świeżego pieprzu. U mnie w młynku jest zawsze mieszanka kilku rodzajów ziaren pieprzu. Na koniec gruboziarnista sól, którą również mielę na świeżo z ręcznego młynka. Wystarczy dwa, trzy razy przekręcić i gotowe.
Do salaterki z rukolą dodaj pokrojone pomidorki oraz oliwki. Wymieszaj sos i rozlej go po całej sałatce.
Na samym końcu dodaj uprażone na patelni i przestudzone pestki łuskanego słonecznika. Sałatka z rukolą jest już gotowa do podania jako samodzielne danie lub dodatek do obiadu.
Sałatka z rukolą to też pyszna kolacja. Można ją zjeść ze świeżym pieczywem. Domowe kajzerki też będą świetne. Jeśli lubisz sery, to możesz do niej dodać fetę, parmezan lub moje ulubione roladki z koziego sera.
Smacznego!