Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików to super sprawdzony sposób na to, by zamknąć w słoikach swoją ulubioną fasolkę szparagową. Fasolka w sosie pomidorowym wychodzi przepyszna.

- świetna nawet jako samodzielne danie
- można użyć zarówno żółtej, jak i zielonej fasolki
- bardzo dokładny opis wykonania i zdjęcia krok po kroku

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania składników łącznie: 30 minut
Czas pasteryzowania słoików: 20 minut
Liczba porcji: 9 słoików po 500 ml

Kaloryczność kcal: 96 w 100 ml
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 kg świeżej fasolki szparagowej - żółta lub zielona
  • 500 g marchewki - 4 wieksze
  • 1 kg cebuli np. cukrowej - około 6 sztuk
  • 3 czerwone papryki - około 700 g
  • 1 szklanka oleju - około 250 ml
  • 400 g koncentratu pomidorowego - 2 małe lub 1 duży słoiczek
  • 1,5 szklanki wody - 375 ml
  • 60 ml octu spirytusowego 10 % - 6 łyżek
  • przyprawy i zioła: 6 łyżek cukru; 2 płaskie łyżki soli; 2 listki laurowe; 3 ziarna ziela angielskiego; 1 łyżka papryki słodkiej; 1 płaska łyżeczka ostrej papryki; pół łyżeczki pieprzu

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Na podaną ilość składników użyłam: 4 słoiki o pojemności 1000 ml oraz jeden słoik o pojemności 500 ml. Można też użyć np. 9 słoików po 500 ml każdy lub też słoiki o innej pojemności. Łącznie powinny one mieć około 4500 ml. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Przed szykowaniem sałatki z fasolki szparagowej do słoików, zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do swojej sałatki więcej papryki, a mniej cebuli.

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 1

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików przepis

Około 2 kg świeżej fasolki szparagowej (żółta lub zielona) umyj, odetnij jeden lub oba końce i również ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Młoda fasolka gotuje się około 10 minut (trochę dłużej lub krócej). Dla zainteresowanych link do instrukcji jak gotować fasolkę szparagową - fasolka szparagowa. Ugotowaną fasolkę odcedź i odstaw do lekkiego przestudzenia, a następnie każdą sztukę przekrój na pół. 

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 2

Zacznij nagrzewać największy garnek (u mnie garnek do rosołu o pojemności 8 litrów). Wlej do niego całą szklankę oleju, a następnie dodaj też obrane i posiekane drobnej lub pokrojone w cieńsze półkrążki cebule (1 kg cebuli). Cebule podsmażaj na trochę niższej niż średnia moc palnika przez około pięć minut. Kolejno do garnka dodaj też obrane i starte na grubych oczkach marchewki (pół kilograma). Od razu dodaj też do garnka 2 listki laurowe oraz 3 ziarna ziela angielskiego, 2 płaskie łyżki soli, 6 łyżek cukru i pół łyżeczki pieprzu. Zamieszaj w garnku i smaż tak wszystko przez 10 minut (średnia moc i bez przykrywania garnka przykrywką). 

Porada: Można dać mniej cebuli, za to więcej papryki. 
Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 3

Po tym czasie do garnka dodaj również oczyszczone z gniazd nasiennych i pokrojone w cieńsze, ale nie za długie paski papryki (3 sztuki) oraz paprykę słodką (1 łyżka) oraz ostrą (1 płaska łyżeczka). Dodatkowo wlej również pół szklanki wody. Całość "smaż" tak samo przez następne 10 minut. 

Porada: Można użyć dowolnych papryk. Nie muszą być czerwone. Można dać np. jedną czerwoną, jedną żółtą i jedną zieloną. 
Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 4

Do garnka dodaj 400 gramów koncentratu pomidorowego. Wlej 60 ml octu spirytusowego 10 % oraz jedną szklankę wody (lub trochę mniej). Całość wymieszaj i poczekaj, aż zawartość garnka zacznie się gotować. 
Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 5

Po maksymalnie pięciu minutach można już wyłączyć palnik, a do garnka dodać ugotowaną i pokrojoną fasolkę szparagową. Bardzo dokładnie wymieszaj całą zawartość garnka. 

Przygotuj 4 słoiki o pojemności 1000 ml każdy oraz jeden słoik o pojemności 500 ml lub też słoiki o innej pojemności. Łącznie mają mieć około 4500 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Gorącą mieszankę warzyw rozdziel po równo do każdego słoika. W tej sałatce dość ciasno "upycham" warzywa do słoików. Słoiki wypełniam tak, by zostawić około 3 cm wolnej przestrzeni. Jeśli dasz do słoików mniej warzyw, to zapewne będziesz potrzebować i więcej słoików i więcej zalewy. 

Po rozdzieleniu wszystkich warzyw, do każdego słoika wlej również pozostałą w garnku zalewę. Zamieszaj ją najpierw, a następnie wlewaj po równo do słoików. Zalewy wlewaj tyle, by całkowicie wypełnić przestrzenie między fragmentami warzyw. Zostaw jednak 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Nie spiesz się z zakręceniem słoików, ponieważ pomiędzy warzywami może być sporo bąbelków powietrza. Aby się ich pozbyć polecam ostrożnie zakołysać słoikami. Najlepiej sprawdza mi się jednak ugniatanie warzyw zalanych zalewą spodem łyżki stołowej. Zapewne po usunięciu powietrza ze słoików, zajdzie potrzeba dolania jeszcze odrobiny zalewy, by przykryć nią wystające warzywa. Dopiero tak przygotowane słoiki można mocno zakręcić. 

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 6

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików, 7

Aby można było odstawić sałatkę z fasolką do piwniczki, wszystkie słoiki należy poddać pasteryzacji.

Pasteryzacja w piekarniku:
Dobrze zakręcone słoiki umieść na kratce lub na cienkiej blaszce w zimnym piekarniku (mniej więcej środkowa półka ) i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni (opcja góra dół).  Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj około 20 minut. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika. Po wyłączeniu piekarnika słoiki można zostawić w środku, aż do całkowitego wystudzenia. Po tym czasie zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Nie ma potrzeby odwracania słoików na drugą stronę. 

Pasteryzacja w garnku:
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 20 minut. Po przestudzeniu można wynieść je do chłodnego i zacienionego pomieszczenia bez wilgoci (chłodny schowek lub piwnica). 

Porada: Bardzo często jest tak, że nawet po pasteryzacji kilka słoików nadal "odbija" (nakrętni po naciśnięciu "pykają"). Wystarczy jednak tylko mocniej dokręcić takie słoiki i zostawić w spokoju do dnia następnego. Praktycznie zawsze same zassą się do tego czasu. Nie potrzebna jest zatem dodatkowa pasteryzacja. Jeśli jednak trafi się uszkodzona nakrętka, to taki słoik polecam odłożyć do lodówki, a sałatkę otworzyć zajadać nawet w dniu szykowania.

Słoiki na zimę trzymaj w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Najlepsza będzie piwniczka lub chłodny schowek, w której temperatura nie przekracza 15 stopni. Domowa sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików jest gotowa do spróbowania od razu po zrobieniu. Sałatka z fasolki szparagowej na zimę będzie świetną przekąską do mięs oraz wszelkich dań z grilla. To jedna lepszych sałatek na zimę, która pasuje do większości polskich obiadów oraz jako samodzielny posiłek podawany na ciepło.

Zobacz też mój przepis sałatka z zielonych pomidorów.

Smacznego.

Źródło przepisu z moimi zmianami: Gotuję bo lubię

Średnia 4.8 / 5 (652 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików

Bardzo lubię fasolkę szparagową. Najprostszym sposobem na zajadanie świeżej fasolki w szczycie sezonu, jest ugotowanie jej i podanie z bułką tartą i z masłem. Bardzo smaczna jest też sałatka z fasolki szparagowej z jajkiem i z ziemniakami. Fasolkę można też spakować do słoików. Jednym ze sposobów jest zrobienie dania, które przypomina leczo z fasolki i kilku innych warzyw. Sałatka z fasolki szparagowej na zimę jest bardzo prosta i super pyszna. Sałatka z fasolki szparagowej do słoików to super pomysł nie tylko na w pełni gotowe do jedzenia danie, które można podać i na zimno i na ciepło. Sałatka z fasolki szparagowej na zimę do słoików będzie też świetna jako dodatek do obiadu lub jako sałatka, czy też przystawka na zimno, którą podaje się osobno na stół podczas różnych przyjęć oraz na grilla. Przepis na sałatkę z fasolki szparagowej do słoików na zimę przyda się każdemu miłośnikowi zamykania warzyw do słoików. Fasolka szparagowa w sosie słodko kwaśnym do słoików będzie niesamowicie pyszna do podania na gorąco w środku zimy. W podobnym czasie szykuje się też takie przetwory jak ogórki w zalewie gyros oraz inne przetwory z ogórkami, np. sałatka z ogórków do słoików. Świetna jest też sałatka z cukinii na zimę. Rewelacyjna na zimę jest też papryka konserwowa