Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pomidory w słoikach

Pomidory w słoikach

Pomidory w słoikach na zimę to świetny i szybki sposób na zamknięcie aromatycznych, świeżych pomidorów w słoikach. Przepis jest super prosty, a pomidory z cebulką smakują wyśmienicie. 

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pasteryzacji: 20 minut
Liczba porcji: 4 słoiki po 500 ml
W 100 g : Wartość energetyczna 30 kcal Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 1500 g pomidorów - twarde i świeże
  • 400 g cebuli - np. 3 cukrowe
  • 500 ml wody - 2 szklanki
  • 50 ml octu spirytusowego 10 % - 5 łyżek
  • 4 łyżki oleju lub oliwy - 40 ml
  • przyprawy: łyżka cukru; łyżeczka soli
  • dodatki: świeże listki bazylii lub oregano

Pomidory w słoikach
Pomidory w słoikach, 1

Krok 1: Pokrój pomidory

Umyj około 1,5 kg świeżych twardszych i mięsistych pomidorów. Do takich pomidorów zalicza się odmiany o podłużnym kształcie. Są to pomidory paprykowe, śliwkowe oraz rzymskie. Słodkie, intensywnie czerwone z małą ilością pestek i soku. Jeśli jednak masz inne odmiany, to też możesz ich użyć. Wybierz nie za miękkie i zdrowe sztuki. Pomidory pokrój w plastry grubości około 1 cm.

Pokrój pomidory

Krok 2: Sparz cebulę

Około 400 gramów młodej, najlepiej cukrowej, cebuli obierz i również pokrój w plastry o grubości około 1 cm. Cebulę sparz wrzątkiem na sitku - przelewaj ją powoli wrzątkiem z czajnika, lub też umieść na około minutę w garnku z lekko gotująca się wodą, a następnie przełóż na durszlak. 

Sparz cebulę

Krok 3: Warzywa umieść w słoikach

Przygotuj np. cztery słoiki o pojemności 500 ml każdy lub też słoiki o innej pojemności. Łącznie mają mieć około 2000 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek. 

Na dnie każdego słoika umieść trochę cebuli, potem warstwa plastrów pomidorów, znowu cebula i reszta pomidorów. Postaraj się wypełnić po równo wszystkie słoiki zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni przy rantach. W razie potrzeby delikatnie upychaj warzywa, by nie zostawiać za dużo wolnej przestrzeni. 

Do każdego słoika można na samym końcu dodać gałązkę lub kilka listków świeżej bazylii lub oregano. Nie jest to jednak konieczne. 

Warzywa umieść w słoikach

Krok 4: Przygotuj zalewę

Osobno przygotuj zalewę. Do garnka wlej 500 ml wody oraz 50 ml octu spirytusowego 10 %. Wlej również 4 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowy, rafinowany. Wsyp łyżkę cukru i łyżeczkę soli. Całość podgrzewaj na średniej mocy palnika i mieszaj do momentu, gdy cukier się rozpuści. Doprowadź zalewę do wrzenia, a następnie wyłącz. 

Zamieszaj zalewę i od razu przelewaj ją (gorącą) do słoików z pomidorami i cebulą. Zalewy wlej tyle, by całkowicie przykryć warzywa, ale i zostawić 1 cm wolnej przestrzeni od rantu. Nie spiesz się z zakręceniem słoików, ponieważ pomiędzy plastrami pomidorów może być sporo bąbelków powietrza. Aby się ich pozbyć polecam ostrożnie zakołysać słoikami. Dopiero tak przygotowane słoiki można mocno zakręcić.

Porada: Ilość zalewy jest orientacyjna. Być może wyjdzie Ci jej za dużo, a może zajdzie potrzeba, by dorobić trochę zalewy - zachowując proporcje składników.

Przygotuj zalewę

Krok 5: Pasteryzuj słoiki

Pasteryzacja słoików w piekarniku:
Dobrze zakręcone słoiki od razu umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj około 20 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać. Jeśli słoiki z pomidorami przestygły, to umieszczasz je w zimnym piekarniku i czas pasteryzacji liczysz dopiero od momentu nagrzania się piekarnika do ustawionej temperatury. 

Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą:
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 20 minut. Jeśli pasteryzujesz gorące słoiki, to umieszczasz je w garnku z wrzątkiem. Jeśli masz już zimne słoiki, to wkładasz je do garnka, wlewasz wodę i dopiero umieszczasz na palniku.

Uwaga: Może się zdarzyć tak, że zakrętki nie zassą się od razu po pasteryzacji. Słoiki dokręć i zostaw na dobę w chłodniejszym, zacienionym miejscu. Bardzo często po tym czasie słoiki zasysają się z opóźnieniem. Jeśli jednak jakaś nakrętka nadal odbija, to słoik taki odłóż do lodówki i otwórz po tygodniu. 

Pasteryzuj słoiki

Pomidory w słoikach, 7

Pomidory w słoikach będą idealnym dodatkiem do mięs. Można je podawać dokładnie tak samo jak ogórki kiszone oraz surówki ze słoika. Pomidory z cebulą można kłaść na kanapki lub burgery i dodawać do wrapów. Idealnie zastępują tez sałatkę do obiadu. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (583 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pomidory w słoikach

Uwielbiam szykować przetwory. Na moim Blogu można znaleźć bardzo dużo różnych sałatek oraz przetworów z ogórków i innych warzyw. Tym razem mam dla moich Czytelników super przepis na pomidory w sloikach z dodatkiem cebuli. Te pyszne pomidory w słoikach na zimę szykuję z różnych pomidorów. Można tu poszaleć i mieszać ze sobą najróżniejsze odmiany. Ważne jest by na pomidory w słoiku wybierać pomidory, które nie są jeszcze bardzo dojrzałe. Nie powinny być one bardzo miękkie i soczyste. Na pomidory w słoiku przepis jest bardzo prosty. Banalnie podstawowa zalewa oraz tylko cebula i pomidory to to co jest najważniejsze. Domowe przetwory z pomidorów z dodatkiem cebuli to nie tylko sposób na przedłużenie letnich smaków, ale także doskonałe wsparcie dla zdrowia. Pomidory pełne są likopenu, silnego przeciwutleniacza, który pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie, wspiera serce. Natomiast cebula, bogata w witaminę C, B6, kwas foliowy i korzystne dla zdrowia flawonoidy, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w walce z infekcjami. Połączenie tych dwóch składników w jednym słoiku to prawdziwa bomba zdrowia! Na pomidory w słoikach przepisy są różne i sama mam kilka propozycji. Moje przepisy na pomidory w słoikach to głównie przeciery i soki. Tutaj mamy pomidory na zimę, które kroimy w plasterki z cebulą i zalewy prostą zalewą z cukrem i solą. To są naprawdę świetne pomidory na zimę w słoikach. Pomidory w słoikach otwarte np. zimą będą świetnym dodatkiem do mięs. Są super do duszonego kurczaka, gulaszu lub kotletów. Świetnie komponują się z pieczywem, serem i świeżymi ziołami. Pomidory w słoikach można podać jako sałatkę. Pamiętaj też o tym, że przygotowywanie przetworów to także doskonała okazja, by spędzić trochę czasu w kuchni, relaksując się i czerpiąc radość z tworzenia czegoś własnoręcznie. Samodzielnie zrobione przetwory mają pewność naturalnych składników, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Jesienią i nie tylko pyszna jest zupa krem z dyni szykowana w jednym garnku.