Paluchy chrzanowe
Domowe paluchy chlebowe na drożdżach, z dodatkiem tartego chrzanu! To dopiero super przekąska na każdą imprezę oraz na grilla. Paluchy chrzanowe można jeść same lub jako dodatek do wszelkich dań na powietrzu.
Takie domowe paluchy są niezwykle uniwersalne. Czasem przekrajmy je nawet wzdłuż i robimy kanapki. Można je moczyć w różnych dipach i zagryzać z wielką przyjemnością. Paluchy są świetne do mięs i warzyw z grilla. Są niezwykle poręczne. Dzieci są bardzo ruchliwe i dla nich to idealna przekąska do złapania w biegu. Pokrojone pieczywo szybko się wysusza, zaś paluchy chrzanowe długo zachowują świeżość i śmiało poleżą kilka godzin w koszyczku na przyjęciu.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 25 minut
Liczba porcji: 20 paluchów długości 22 cm
Kaloryczność kcal: 140 w 1 paluchu
Dieta: wegetariańska
Składniki na paluchy chrzanowe
- 4 szklanki mąki pszennej chlebowej typ. 750 - 640 g
- saszetka suchych drożdży - 7 g
- 1 średnie jajko
- [zobacz] pełna łyżka chrzanu Krakus
- 1/3 szklanki ciepłego mleka
- 2/3 szklanki ciepłej wody
- 4 łyżki oleju
- po płaskiej łyżeczce soli i cukru
Składniki na sos chrzanowy
- [zobacz] 2 łyżki chrzanu Krakus
- 2 łyżki majonezu
- 10 łyżek jogurtu naturalnego
- szczypta soli i pieprzu
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały bez uwzględnienia sosu chrzanowego na zimno.
Dodatkowy czas: wyrastanie ciasta - 60 minut + wyrastanie paluchów - 20 minut.
Potrzebujesz również: jedno jajko do posmarowania paluchów drożdżowych przed pieczeniem; dwie blaszki do pieczenia i papier do pieczenia; pędzelek kuchenny do posmarowania jajkiem paluszków.
Zamiast drożdży suchych możesz też użyć drożdży świeżych. Potrzebujesz wówczas 20 gramów drożdży świeżych wymieszać/rozetrzeć z łyżeczką cukru, łyżką mąki i 4 łyżkami ciepłej wody. Zaczyn odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut. Wyrośnięty zaczyn dodajesz do reszty składników. Cukier, mąkę i wodę bierzesz ze składników z przepisu na ciasto.
Paluchy drożdżowe z chrzanem
W jednej misce umieść razem cztery szklanki mąki pszennej chlebowej lub mąki zwykłej (z tortowej paluchy też wyjdą). Dodaj saszetkę suchych drożdży lub zaczyn z drożdży świeżych. Kolejno wsyp po płaskiej łyżeczce soli i cukru (jeśli robisz paluchy na drożdżach świeżych, to nie dodajesz już drugiej łyżeczki cukru).
Do suchych składników wlej 1/3 szklanki mleka oraz 2/3 szklanki wody. Zarówno mleko, jak i woda powinny być lekko ciepłe. Polecam wlać 2/3 szklanki wody i uzupełnić ją mlekiem. Wbij jedno średnie jajko. Wlej cztery łyżki oleju lub delikatnej oliwy oraz dodaj pełną łyżkę chrzanu Krakus. Już jedna łyżka chrzanu sprawia, że paluchy pachną i smakują wyraźniej i ciekawiej.
Ciasto dokładnie wymieszaj i zacznij wyrabiać. Ja na początku ciasto drożdżowe wyrabiam chwilę dłońmi a następnie przenoszę pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj całe 10 minut. Pod koniec powinno zamienić się w elastyczną kulę.
Ciasto przykryj ściereczką bawełnianą lub folią i odstaw do wyrastania na pełną godzinę. Najlepiej do lekko nagrzanego piekarnika - temperatura nie wyższa niż 35 stopni. Po godzinie ciasto powinno urosnąć nawet trzykrotnie.
Ciasto wyjmij z miski na czystą i suchą stolnicę lub blat. Ciasto nie powinno się kleić. Możesz lekko natłuścić dłonie olejem, by ułatwić sobie pracę z ciastem na paluchy. Odrywaj kawałki ciasta i formuj kule wielkości orzecha włoskiego. Powinno Ci wyjść 20 kulek ciasta chlebowego.
Kulki wałkuj dłońmi jedna po drugiej. Formuj sznurki ciasta długości około 20 cm. Każdy wałeczek kładź w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wyszły mi dwie spore blaszki z paluchami.
Blaszki z paluchami odstaw do wyrośnięcia na 20 minut. Po tym czasie każdego palucha posmaruj rozbełtanym jajkiem. Polecam użyć do tego pędzelka kuchennego z włosia lub pędzelka sylikonowego.
Jedną blaszkę z paluchami umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Opcja grzania - góra/dół. Paluchy piecz około 20-25 minut. Powinny jeszcze urosnąć i ładnie się zarumienić. Po upieczeniu pierwszej blaszki, możesz piec drugą.
W trakcie pieczenia przygotuj sobie sos chrzanowy na zimno. Wystarczy, że wymieszasz razem wszystkie składniki. Sos chrzanowy trzymaj przed podaniem w lodówce.
Sprawdź też mój przepis na pyszne chlebki chaczapuri, domowe bagietki oraz pampuszki.
Smacznego.
Wpis zawiera lokowanie produktu.