Paluchy chlebowe
Zapraszam po mój najlepszy przepis paluchy chlebowe z makiem. Są większe i dłuższe niż typowe paluszki ze sklepu. Można je przygotować na wiele sposobów. Najważniejsze jest dobrze wyrobione i wyrośnięte ciasto.
Polecam mój przepis na ciasto do pizzy. Z tego właśnie uniwersalnego ciasta wychodzą najlepsze na świecie paluchy chlebowe.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 13 minut
Liczba porcji: 24 paluchy długości 30 cm każdy
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 450 g mąki pszennej - najlepiej typ. 00*
- 1 szklanka ciepłej wody - 250 ml
- łyżka oliwy
- płaska łyżeczka suchych drożdży
- płaska łyżeczka soli
- płaska łyżeczka cukru
- jedno żółtko jajka
- 3 łyżki maku niebieskiego suchego
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. Mak oraz żółtko jaja nie jest składnikiem ciasta. Te dwa składniki użyjesz na samych końcu, przed włożeniem paluszków do pieca.
Paluchy chlebowe z makiem
Te paluchy chlebowe przygotowałam z dodatkiem maku. Możesz jednak śmiało zrobić paluchy drożdżowe z czosnkiem, paluchy drożdżowe z ziołami, czy też paluchy drożdżowe z kminkiem. Zależy na co masz właśnie ochotę. Kochani, takie paluchy zajadają nie tylko dzieciaki. Paluchy drożdżowe do piwa - to dopiero rozkosz.. spróbujcie!
Paluchy drożdżowe
Przygotuj ciasto drożdżowe dokładnie tak jak w przepisie ciasto na pizze - to ten sam skład.
Gdy masz już ciasto drożdżowe po pierwszym wyrastaniu - 60 minut w cieple - wyłóż je na stopnicę lekko obsypaną mąką. Rozwałkuj ciasto na placek grubości około 1 cm. Nożem pokrój ciasto w paski nie szersze niż 1,5 cm. Każdy pasek możesz lekko wyciągnąć lub skręcić, by lekko się wydłużył.
Po wyrastaniu spiralka się nie zachowa, ale tak jest łatwiej nadać paluszkom odpowiednią długość i grubość. Paluchy układaj obok siebie na szufladzie od piekarnika (lub na dużej blaszce) wyłożonej papierem do pieczenia. Paluchy odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie przygotuj sobie żółtko jajka oraz suchy mak. Zacznij też nagrzewać piekarnik. Przy wkładaniu paluchów do pieca, powinien on osiągnąć temperaturę 220 stopni.
Lekko wyrośnięte paluchy posmaruj samym żółtkiem (najlepiej pędzelkiem) i posyp makiem. Blaszkę umieść w piekarniku na środkowej półce. Temperatura 220 stopni, czas pieczenia - 13 minut.
Po upieczeniu paluchy można od razu wyjąć z piekarnika. Paluchy drożdżowe są też gotowe do jedzenia!
Z tego samego przepisu możesz również upiec pyszny, domowy chleb pszenny. Zapraszam też po coś super na weekend. Domowa pizza z patelni!
Smacznego.