Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Kutia

Kutia

Kutia to przepyszne danie na słodko, które szykujemy na Wigilię. Przepis jest bardzo prosty i składa się z gotowanej pszenicy lub pęczaku oraz maku, miodu i bakalii.

- tradycyjnie na Wigilię
- ciekawe porady i zamienniki do składników
- dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kroków

Czas przygotowania: 30 minut
Czas moczenia pszenicy: 1 dzień
Czas gotowania pszenicy około : 35 minut
Liczba porcji: około 1480g

Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 1 szklanka pszenicy obrobionej - 250 g
  • 250 g gotowego, zmielonego maku lub 360 g maku niemielonego
  • 200 g ulubionego miodu - około pół szklanki
  • 100 g orzechów włoskich - około dwie garście
  • 100 g migdałów blanszowanych - około dwie garście
  • 100 g dowolnych rodzynek - lub mieszanka rodzynek, żurawiny i skórki pomarańczowej
  • oraz woda do moczenia i gotowania pszenicy oraz do zagotowania maku

Kutia

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować kutię, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Kutia, 1

Kutia przepis

Szklankę pszenicy obrobionej (pozbawionej łuski) przepłucz na sitku w zlewie i umieść w większej misce. Wlej dwie szklanki wody (może być z kranu, filtrowana lub zimna, przegotowana). Pszenicę zamieszaj i odstaw bez przykrycia do napęcznienia, na około 8-10 godzin (np. na blacie w kuchni). 

Po tym czasie odlej wodę. Napęczniałą pszenicę przełóż do garnka. Wlej cztery szklanki wody. Całość doprowadź do wrzenia. Zredukuj moc palnika, by woda z pszenicą tylko lekko "mrugała". Garnek przykrywam przykrywką zastawiając sporą szczelinę. Pszenicę gotuję zazwyczaj około 30-35 minut, do miękkości. Bywa jednak tak, że pszenica potrzebuje dłuższego gotowania. Wystarczy co parę minut sprawdzać, czy ziarna są na tyle miękkie, by można je było jeść. Po ugotowaniu i odsączeniu pszenicy z wody otrzymałam tym razem około 580 gramów miękkiej pszenicy. 

Porada: Pszenicę można w ostateczności zamienić na 550-600 gramów ugotowanego pęczaku, brązowego ryżu lub kaszy owsianej albo jaglanej. 

Kutia, 2

Jeśli masz mak suszony mielony: 
Do garnka wsyp 250 gramów mielonego maku. Bardzo ważne jest to, by kupić mielony mak z jak najdłuższą datą ważności. Im świeższy mielony mak, tym będzie on smaczniejszy. Wlej szklankę wody. Mak z wodą doprowadź do wrzenia i gotuj do trzech minut na niskiej mocy palnika. Po tym czasie garnek ostaw na kilka minut do przestudzenia, a następnie odcedź wodę z maku. Zazwyczaj przelewam całość na sitko wyłożone nową ściereczką kuchenną, czy też białą tetrą i odciskam wodę z maku. Nie trzeba odciskać maku na wiór. Ma być lekko mokry. Z 250 gramów zmielonego maku suchego otrzymałam około 450 gramów gotowego do użycia maku. 

Jeśli masz mak niebieski w całości, nie mielony:
Około 360 gramów maku (maksymalnie 400 gramów) wsyp do garnka i zalej trzema szklankami wody. Całość zamieszaj i zagotuj. Zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj jeszcze pięć minut. Po tym czasie całość "wylej" na duże, ale drobne sitko umieszczone np. na szerokiej misce i odstaw na 20 minut, by mak przestygł. W tym czasie pozbędziesz się też nadmiaru wody. Tak odcedzony mak może praktycznie nie wymagać dodatkowego odciskania go przez gazę. W razie potrzeby zrób to. Lekko przestudzony i dobrze "osuszony" z nadmiaru wody mak zmiel dwukrotnie w maszynce np. do mielenia mięsa z nakładką o najmniejszych oczkach. 
Kutia, 3

Do gotowego do użycia maku dodaj około 200 gramów (najlepiej płynnego) miodu (łatwiej jest wymieszać z nim mak). Dodaj również 100 gramów (około dwie garście) rodzynek lub też mieszankę: 50 gramów rodzynek; 20 g żurawiny suszonej; 20 g kandyzowanej skórki pomarańczowej. Jeśli lubisz słodką kutię, to możesz dać więcej rodzynek lub też dorzucić pokrojone w paseczki, suszone: daktyle, morele, lub figi. Całość dokładnie wymieszaj. 
Kutia, 4

Wszystkie przygotowane orzechy sparz wrzątkiem (umieszczając je np. na 2-3 minuty w garnku z wrzątkiem), a następnie odcedź z wody i grubo posiekaj. Użyłam 100 gramów orzechów włoskich oraz tyle samo migdałów blanszowanych. Orzechy tylko lekko rozdrobniłam. Można je jednak śmiało posiekać znacznie drobnej. Całość ponownie wymieszaj. 

Porada: Możesz użyć wyłącznie 200 gramów orzechów włoskich lub też przygotować dowolną mieszankę orzechów o łącznej wadze 200 gramów. Polecam takie orzechy jak: pekan, nerkowce, ewentualnie laskowe bez łupinki. Do masy makowej można też dołożyć nasionka wydłubane z jednej laski wanilii. 
Kutia, 5

Na samym końcu połącz słodką masę makową z ugotowaną i przestudzoną pszenicą. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i sprawdź smak kutii. W razie potrzeby dodaj więcej ulubionych bakalii lub miodu. Pamiętaj jednak o tym, że ostateczny smak kutii osiągniesz dopiero po jej schłodzeniu. Wystarczy kilka godzin w lodówce pod przykryciem. Kutia to deser, który nakłada się je na talerze lub w pucharki, czy miseczki. Podana w pucharku może być polana słodką śmietanką lub udekorowana bitą śmietaną. W lodówce, w szklanym naczyniu pod przykryciem świeżość zachowa przez minimum siedem dni. 
Kutia, 6

Kutia, 7

Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (279 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Kutia

Kutia to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych podawanych na słodko. Popularna jest w kuchni polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, czy też litewskiej oraz białoruskiej. W naszym kraju kutia znana była tylko na kresach, jednak z biegiem lat zaczęto ją szykować nawet w całej Polsce. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że młodzi Polacy przemieszczają się częściej i osiadają na różnych terenach, przenosząc w ten sposób swoją kuchnię do innych regionów. Kutia wigilijna to danie, które można znaleźć w wielu przepisach na Blogach internetowych. Ponieważ prawie każdy ma już dostęp do Internetu, może znaleźć na stronach oraz na grupach o tematyce związanej z gotowaniem, może wyszukać każde danie i przepis. Zazwyczaj jakieś zdjęcie lub ciekawy opis przykuwa uwagę Czytelnika. Wystarczy wówczas zobaczyć np. kutia wigilijna przepis i kierować się opisem oraz składnikami. Wróćmy jednak do przepisu na Kutię. Co to jest kutia? Nazwa Kutia pochodzi o słowa kókkos – pestka, ziarno - ze słownika słów ukraińskich (z greki). Kutia to danie na słodko, które szykuje się zazwyczaj na Wigilię, ale i na całe Święta oraz na okres od Bożego Narodzenia do Nowego Roku. Zobacz też przepis na proste szyszki z krówek i nie tylko. 

Kutia przepis

Z czego składa się kutia? Najważniejsze składniki to pszenica oraz mak. Pszenica do kutii musi być obrobiona, czyli pozbawiona łuski. Taka pszenica zazwyczaj sprzedawana jest wyłącznie do zrobienia kutii, zatem na opakowaniach bywa nawet, że jest napis: pszenica na kutię. Kiedyś szykowana była wyłącznie kutia z pszenica, jednak ze względu na trudniejszą dostępność tego produktu oraz na to, że trzeba ją wcześniej moczyć i dłużej gotować, zaczęto zamieniać ją np. na bardzo podobną kaszę pęczak. Kutia z pęczakiem będzie zatem szybszym rozwiązaniem. Sama bardzo lubię pęczak, który nawet z wyglądu przypomina ziarna pszenicy, dlatego też najprędzej pszenicę zamieniłabym właśnie na pęczak. Zawiera on jednak, tak samo jak pszenica, gluten zatem osoby na diecie bezglutenowej muszą poszukać innego zamiennika. Będzie to np. ryż brązowy, kasza owsiana z oznaczeniem, że nie zawiera glutenu oraz np. kasza jaglana. Kutia przepis składa się jeszcze z miodu, orzechów włoskich i od niedawna również migdałów oraz rodzynek. Podając porcję kutii, można ją polać słodką śmietanką. Aby wzbogacić o inne, łatwiej aktualnie dostępne bakalie. Popularna jest kandyzowana skorka pomarańczowa oraz suszona żurawiana. Kutia z makaronem to po porostu kluski z makiem, które również polecam zrobić. Zapraszam również po zbiór przepisów na potrawy wigilijne. Gorąco polecam też przepisy na ciasta na Boże Narodzenie oraz po zbiór inspiracji na przekąski na Sylwestra