Mus truskawkowy
Zapraszam po mój ulubiony przepis na mus truskawkowy. Jest super uniwersalny i bardzo prosty do zrobienia. Szykuję z niego nie tylko desery w pucharkach, ale i krem do tortu, czy też mus do serników na zimno.
- tylko kilka składników
- wiele zastosowań musu
- dokładny opis wykonania kremu
Czas przygotowania: 30 minut
Czas tężenia deseru: 3 godziny
Liczba porcji: 700 g musu - 850 ml
W 100 ml musu:
Wartość energetyczna
136 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 500 g truskawek świeżych lub mrożonych
- 1 szklanka śmietanki kremówki 30 % - 250 g
- 4 płaskie łyżeczki żelatyny - 15 g
- 3 łyżki cukru pudru - 60 g
- 3 łyżki soku z cytryny lub limonki
Mus truskawkowy
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śmietankę trzymaj schłodzoną w lodówce.
Chłodzenie gotowego musu: Aby mus stężał, należy odłożyć go do lodówki. To jak szybko zrobi się sztywny zależy głównie od tego, jak duże jest naczynie. Jeśli podzielisz go na kilka deserów do miseczek po 200 ml, to będzie gotowy już po około dwóch, trzech godzinach.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników wyszło mi 700 gramów musu, co u mnie odpowiadało pojemności około 850 ml. Taka ilość wystarczy na cztery desery w pucharkach o pojemności trochę ponad 200 ml każdy. Musem można też przełożyć dwie warstwy mniejszego tortu lub też wyłożyć go jako górna warstwa sernika na zimno.
Mus truskawkowy przepis
Pół kilograma truskawek umyj, zdejmij szypułki i pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli masz truskawki mrożone, to nie trzeba ich rozmrażać. Wystarczy umieścić je w małym rondelku i zacząć podgrzewać tak samo jak te świeże. Ustaw średnią moc palnika. Nie przykrywaj garnuszka przykrywką. Od czasu do czasu zamieszaj truskawki przy pomocy drewnianej łyżki. Po około dziesięciu minutach truskawki powinny być już ugotowane.
Zdejmij garnek z palnika i odstaw na parę minut do lekkiego tylko przestudzenia. Cztery płaskie łyżeczki, czyli równo 15 gramów żelatyny (tak samo żelatyna w paskach = 15 gramów) umieść w malutkiej miseczce. Wlej trzy łyżki zwykłej wody i odstaw żelatynę na pięć minut, by zdążyła w tym czasie lekko napęcznieć.
Gorące jeszcze truskawki zmiksuj na gładko przy pomocy blendera. Wlej trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki i dodaj napęczniałą żelatynę. Zawartość garnuszka mieszaj kilka minut do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Nie powinno być z tym problemu, ponieważ zdarza mi się nawet wsypywać żelatynę do gorących zmiksowanych truskawek i nawet bez wcześniejszego przygotowania żelatyna rozpuszcza się w kilka minut.
Jeśli jednak zmiksowane truskawki zdążyły się przestudzić, to przed dodaniem żelatyny możesz je ponownie zagotować. Po zagotowaniu zdejmij garnek z palnika. Poczekaj minutę i dodaj żelatynę.
Naczynie z truskawkami z żelatyną odstaw do przestudzenia. Pilnuj jednak, by zawartość garnuszka nie zaczęła tężeć zanim zrobisz bitą śmietanę. W wysokim naczyniu umieść szklankę śmietanki kremówki 30 %. Będzie to 250 ml. Do naczynia ze śmietanką dodaj trzy łyżki cukru pudru, czyli około 60 gramów cukru.
Całość miksuj przez około 20 sekund, by połączyć śmietankę z cukrem pudrem. Naczynie z kremem ze śmietanki i cukru umieścić na 20 minut w zamrażalniku, by bardzo mocno się schłodził. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera. Mocne chłodzenie słodkiej śmietanki jest bardzo ważne, szczególnie w upalne dni. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z zamrażalnika i natychmiast zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach.
Śmietankę ubijaj tak do momentu, gdy zacznie zrobić się sztywna. Może to trwać minutę lub trochę dłużej. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka zacznie warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealnie ubitą śmietankę zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.
Porada: Przed ubijaniem śmietanki możesz też dodać do niej odrobinę nasion wanilii, łyżeczkę esencji lub też pół łyżeczki pasty waniliowej.
Zmiksowane (przestudzone, ale jeszcze nie tężejące) truskawki z żelatyną przelałam do trochę większej miski. Stopniowo dodawałam po łyżce bitej śmietany. Po każdej porcji mieszałam delikatnie całość przy pomocy szpatułki. Na koniec użyłam jednak miksera i w kilka sekund i na najniższych obrotach połączyłam wszystkie składniki w jednolity, puszysty mus.
Porada: Do musu truskawkowego nie dodawałam żadnych barwników. Postawiłam na naturalną, delikatnie różową barwę. Aby kolor musu być intensywniejszy, można przed wymieszaniem całości dodać odrobinę soku z buraków lub też ewentualnie barwnik spożywczy w kolorze różowym lub czerwonym.
Mus truskawkowy można już odłożyć do lodówki, do całkowitego stężenia. Ja swój mus przełożyłam do dwóch szklanek o pojemności około 200 ml oraz do jednego większego naczynia o pojemności 450 ml. Mniejsze desery stężały już po dwóch godzinach, zaś większy po trzech.
Desery polecam udekorować przed podaniem świeżymi truskawkami. Można też śmiało (po lekkim stężeniu) zalać je truskawkową galaretką. Otrzymasz wówczas pyszny i śliczny deser z truskawkami.
Mus ten świetnie sprawdzi się również jako krem truskawkowy do tortów. Będzie też idealny do wyłożenia na sernik na zimno.
Jak Ty planujesz podać swój mus z truskawek?
Smacznego!