Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Lukier królewski

Lukier królewski

Niesamowity przepis na uniwersalny lukier do pierników. Przepis na ten lukier pochodzi z dzieła "Uniwersalna książka kucharska" Marya Ochorowicz-Monatowa wydanej w 1910 roku. Najlepszy lukier królewski.

W przepisie Autorki lukier robi się z pięciu białek i jednego funta cukru. Polecam jednak zrobić ten pyszny, śnieżnobiały lukier z dwóch białek jaj.. zdecydowanie wystarczy go do polukrowania 3 makowców, czy też całego worka świątecznych pierniczków. Zamiast zwykłego cukru zaś użyj cukier puder, dzięki któremu znacznie szybciej zrobisz lukier. Lukier biały możecie też znać pod nazwą - lukier królewski

Czas przygotowania: 3 minuty
Czas ucierania: 30 minut
Liczba porcji: 250 gramów - na 3 duże ciasta
W 100 gramach lukru: Wartość energetyczna 295 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 białka średnich jaj
  • około 180 g cukru pudru
  • kilka kropel soku z cytryny

Lukier do pierników

Oddziel białka od żółtek. Żółtka jaj polecam użyć do zrobienia ciasta drożdżowego. Makowiec będzie idealny. 

Białka umieść w szklanym, czystym naczyniu i ubijaj mikserem przez maksymalnie 30 sekund (lub znacznie krócej - to zależy od mocy miksera). Najpierw na małych obrotach, potem na średnich. Ma powstać piana z białek, jednak białka nie powinny być ubite na sztywno.

Do białek dodaj cały cukier. Ubijaj całość na niskich/średnich obrotach około 20 minut. Na koniec lukier rozcieraj jeszcze łyżką, trzepaczką lub łyżką drewnianą z kulką. Do lukru można na koniec dodać też sok z cytryny lub pomarańczy. Lukier powinien być gładki, śnieżnobiały i bez żadnych grudek.

Porada: Jeśli objawiasz się używać surowych białek, zawsze możesz zakupić białko pasteryzowane, które można znaleźć np. w sklep[ach internetowych.  

Lukier królewski, 1

Taki lukier można trzymać w lodówce przez 3 dni. Powinien być przechowywany np. w zakręconym, czystym słoiku lub szklanym naczyniu z wieczkiem. Przed użyciem należy go wymieszać oraz rozcierać chwilę by się rozluźnił. 

Aby zrobić lukier kolorowy wystarczy rozdzielić gotowy lukier do kilku misek. Do każdej zaś miski dać po kropli barwnika spożywczego w wybranych kolor. Pozostaje już tylko zamieszać lukier i gotowe. W oryginalnym przepisie powinno się użyć zwykłego cukru i ucierać całość ręcznie, aż do momentu całkowitego roztarcia i rozpuszczenia cukru w białkach. 

Po polukrowaniu ciasta można je umieścić na kilka minut w piekarniku nagrzanym do maksymalnie 80 stopni. Lukier lekko przyschnie (trochę jak przy bezie). 
Taki śnieżnobiały lukier królewski polecam do lukrowania ciast, np. bab drożdżowych czy też makowców.

Lukier królewski, 2

Do dekorowania pierniczków oraz np. do tworzenia dekoracji, w których lukier nie może spływać, zalecam dodać więcej cukru pudru. Na dwa białka jajek podaję w przepisie około 180 gramów cukru pudru. W przypadku wygiętych bombek nie może on spływać, zatem podczas wyszykowania lukru trzeba się przygotować na to, że dasz nawet do 80 gramów więcej cukru pudru. Zalecam ucierać cukier z białkiem i sprawdzać jego konsystencję przez wylanie odrobiny na połówkę pierniczka. Jeśli lukier nie spływa, to znaczy, że ma już odpowiednią gęstość. Na zdjęciu poniżej widać bombki z piernika
Lukier królewski, 3

Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (2107 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Lukier królewski

W Polsce taki lukier z białek nazywa się często - lukier królewski. Taki lukier jest śnieżnobiały i nieprzezroczysty. Idealnie pokrywa ciastka, pierniczki i ciasta drożdżowe. Bardzo ładnie wygląda również na keksach i ciastach czekoladowych. Jednak ten lukier zdecydowanie polecam do makowca. Zapraszam też po przepis na śliczne i pyszne babeczki wielkanocne na drożdżach. 

Lukier do pierników

Prosty lukier biały jest dedykowany do przepisów na drożdżowe wypieki. To idealna, nierozłączna para. Ten lukier można kłaść zarówno na ciepłe i na zimne ciasto. Czy wyjdzie lukier ze zwykłego cukru? Jak najbardziej tak, jednak będzie to wymagało dłuższego ucierania cukru. 

Biały lukier

Lukier z białkiem idealnie nadaje się również do dekorowania ciast ucieranych i wszelkich babeczek. Można śmiało użyć barwników spożywczych i biały lukier w jednej chwili zamienić w lukier kolorowy. Jeśli lubisz piec i zajadać się babeczkami, to polecam moje przepisy na babeczki