Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Tarta cytrynowa z bezą

Tarta cytrynowa z bezą

Tarta cytrynowa z bezą to deser idealny do pieczenia przez cały rok i na każdą okazję. Przepis polecam miłośnikom mocno cytrynowych smaków oraz puszystej i piankowej bezy. 

Czas przygotowania: 2 godziny
Czas pieczenia spodu: 20 minut
Czas pieczenia całej tarty: 30 minut
Liczba porcji: forma 24 cm - około 1200 g

Kaloryczność kcal: 350 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: wegetariańska

Składniki na spód tarty [ więcej ]

  • 200 g mąki pszennej uniwersalnej - 1 szklanka + 2 łyżki z lekkim czubem
  • 100 g zimnego masła 82% - pół klasycznej kostki
  • 50 g cukru pudru - około 3 łyżki
  • 1 żółto średniego jajka - 15-20 g
  • 1 łyżka śmietany kwaśnej 18 % - około 25 g

Składniki na krem cytrynowy

  • skórka otarta z 3 cytryn + sok z tych cytryn - u mnie 200 ml soku
  • 100 ml wody - przeczytaj uwagi w przepisie
  • 100 g masła 82% nie z lodówki - pół klasycznej kostki
  • 100 g cukru pudru - około pół szklanki
  • 1 saszetka budyniu waniliowego bez cukru - 40 g
  • 3 żółtka średnich jajek - do 60 g łącznie

Składniki na piankową bezę

  • 4 białka średnich jajek - u mnie łącznie 170 g
  • 200 g cukru drobnego - około 4/5 szklanki
  • 2 niepełne łyżki skrobi ziemniaczanej - około 25 g

Tarta cytrynowa z bezą
Tarta cytrynowa z bezą, 1

Tarta cytrynowa z bezą, 2

Krok 1: Przygotuj składniki na ciasto

Przygotuj ciasto kruche do spodu tarty. W dużej misce umieść razem: 200 gramów mąki pszennej uniwersalnej; 50 gramów cukru pudru; 100 gramów zimnego masła pokrojonego w kostkę; do 25 gramów ziemnej śmietany kwaśnej 18 %; jedno żółtko średniej wielkości jajka o wadze około 15-20 gramów. Idealnie oddzielone białko (bez najmniejszych śladów żółtka) odlej do osobnej miski, ponieważ użyjesz go do bezy. 

Porada: Możesz też dać 150 gramów mąki pszennej uniwersalnej oraz 50 gramów mąki krupczatki.

Przygotuj składniki na ciasto

Krok 2: Uformuj kulę

Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na desce, czystym blacie lub na stolnicy. Wyrabianie ciasta, by zrobiło się jednolite może trochę potrwać. Nie zrażaj się, jeśli ciasto zacznie się mocno kleić od sporej ilości masła. Po schłodzeniu w lodówce będzie idealnie plastyczne. Kulę ciasta lekko spłaszcz, zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż na godzinę do lodówki.

Porada: Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę, zalecam dodać łyżeczkę lodowatej wody lub odrobinę kwaśnej śmietany 18 %.

Uformuj kulę

Krok 3: Ciasto i wyłóż do formy

Formę pod tatrę o średnicy 24 cm (ceramiczna, szklana lub metalowa) dokładnie wysmaruj od środka masłem. Schłodzone ciasto tylko lekko oprósz mąką. Rozwałkuj je (najlepiej przez arkusz papieru do pieczenia) na placek o średnicy nieco większej niż średnica formy. Placek ciasta umieść w formie tak, by idealnie wypełnić ciastem wnętrze formy oraz boki. Jeśli ciasto lekko wystaje nad brzegi, to nie musisz go odcinać, chyba, że różnica jest za duża. Dno z ciastem ponakłuwaj widelcem. 

Formę z ciastem umieść w lodówce na około 20 minut. W tym czasie możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół. 

Ciasto i wyłóż do formy

Krok 4: Upiecz spód

Schłodzoną formę ze spodem umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Od razu po zamknięciu komory obniż temperaturę do 180 stopni. Spód piecz tak do 20 minut, aż zrobi się lekko rumiany. Jeśli w trakcie pieczenia środek ciasta zacznie się wybrzuszać, wystarczy otworzyć piekarnik i na środku nakłuć raz ciasto widelcem. Spód powinien ponownie opaść. Upieczony spód można od razu wyjąć z piekarnika i odstawić w formie do przestudzenia. 

Upiecz spód

Krok 5: Zacznij szykować krem

Krem cytrynowy można przygotować wcześniej lub w trakcie robienia spodu do tarty. W niewielkim garnku z grubym dnem umieść skórkę otartą z trzech cytryn oraz cały wyciśnięty z nich sok. U mnie było to 200 ml soku. Wlej również 100 ml wody. Jeśli wyjdzie Ci np. tylko 100 ml soku, to wlewasz wówczas 200 ml wody. Ostatecznie bowiem masz wlać do garnka łącznie 300 ml płynu. 

Od razu wsyp także 100 gramów cukru pudru oraz saszetkę (do 40 gramów) proszku budyniowego (budyniu w saszetce) o smaku waniliowym lub śmietankowym. Możesz też wsypać około 30-40 gramów zwykłej skrobi ziemniaczanej. Wymieszaj składniki. Ustaw średnią moc palnika i powoli, ciągle mieszać zawartość garnka czekaj, aż całość zacznie gęstnieć i zagotuje się. Gęsty kisiel gotuj tak jeszcze do dwóch minut na minimalnej mocy palnika,  a następnie zdejmij z płyty. 

Porada: Krem z tych proporcji wychodzi bardzo mocno cytrynowy i kwaśny. Jeśli wolisz lżejszą wersję, to daj skórkę tylko z 1-2 cytryn oraz mniej soku, a więcej wody. 

Zacznij szykować krem

Krok 6: Od razu dodaj masło

Natychmiast po zdjęciu kisielu z palnika dodaj do garnka 100 gramów pokrojonego w kostkę masła o temperaturze pokojowej. Energicznie mieszaj całość, aż do połączenia się składników w jednolity krem. Zajmie to nie więcej niż minutę. 

Od razu dodaj masło

Krok 7: Dokładaj po jednym żółtku

Od razu po maśle dodaj też trzy żółtka jajek. Umieszczaj je w garnku jedno po drugim. Po każdym żółtku mieszaj krem, aż zrobi się gładki. Ta czynność jest również błyskawiczna i dodawanie żółtek nie powinno zająć dłużej niż minutę. Gotowy krem cytrynowy zostaw w garnku. Przykryj go szczelnie od folią spożywczą, by nie pojawił się kożuszek i odstaw do przestudzenia na około 40-60 minut. 

Trzy białka z jajek umieść w misce z wcześniej odłożonym białkiem, które zostało po szykowaniu spodu do tarty. Cztery białka (bez najmniejszych fragmentów żółtek) ważyły u mnie łącznie około 170 gramów.

Dokładaj po jednym żółtku

Krok 8: Krem wyłóż do formy

Przestudzony (może być jeszcze lekko ciepły), gęsty krem cytrynowy rozłóż równo na dnie formy z całkowicie przestudzonym spodem. 
Zanim zaczniesz ubijać białka pod bezę, zacznij ponownie nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem. 

Krem wyłóż do formy

Krok 9: Ubij i wyłoż bezę

Białka jajek (około 170 gramów) umieść w misie miksera lub w innym szklanym lub metalowym naczyniu. Białka ubijaj mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Sztywne białko gotowe na dodanie cukru wygląda jak piana z kąpieli w wannie. Zacznij dodawać cukier. Po każdej łyżce miksuj na najwyższych obrotach do czasu, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie w niej rozpuści. Będzie to trwało około 1 minuty (na każdą łyżkę cukru). Proces ubijania bezy jest dość długi i może trwać łącznie nawet kilkanaście minut. Gdy dodasz już cały cukier (łącznie 200 gramów), wsyp też 25 gramów skrobi ziemniaczanej lub proszku budyniowego bez cukru (śmietankowy lub waniliowy). Miksuj bezę już tylko chwilę i wyłącz mikser. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa. 

Bezę wykładaj porcja po porcji na tartę z kremem, by wypełnić szczelnie i pokryć nią całą powierzchnię z kremem i ciastem. Bezy będzie bardzo dużo, więc uformuj wysoką górkę. 

Porada: Na 170 gramów białek dajemy nie mniej niż 180 gramów cukru (zalecam 200 gramów). Jeśli dasz go mniej, to istnieje duże ryzyko opadnięcia bezy po wyjęciu tarty z piekarnika. Nie stosowałam zamienników do cukru, ale gdybym miała jakiś polecić, to ewentualnie erytrol w tej samej lub większej ilości. 

Ubij i wyłoż bezę

Krok 10: Upiecz tartę cytrynową

Formę z tartą umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem. Po 10 minutach pieczenia zredukuj moc palnika do 150 stopni z funkcją pieczenia góra/dół lub do 140 stopni z termoobiegiem i dosusz tak tartę z bezą przez 20 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik, uchyl nieznacznie drzwiczki (robisz szparkę przez zablokowanie w drzwiach ściereczki kuchennej) na 20 minut. Następnie otwórz całkiem piekarnik. Po następnych 20 minutach wyjmij tartę z piekarnika. 

Tarta cytrynowa z bezą powinna być podawana po całkowitym przestudzeniu i lekkim schłodzeniu. 

Porada
: Formę z tartą umieszczasz w piekarniku na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z wypiekiem znajdowała się o piętro niżej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).

Upiecz tartę cytrynową

Tarta cytrynowa z bezą, 13

Tarta cytrynowa z bezą, 14

Tartę cytrynową, po całkowitym przestudzeniu, przechowuj w chłodnym (6-10 stopni), ciemnym i suchym miejscu pod kloszem. Świeżość i super smak zachowa wówczas nawet przez minimum 4-5 dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (112 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Tarta cytrynowa z bezą

Tarta cytrynowa z bezą to jeden z tych deserów, który potrafi skraść serca wszystkich smakoszy, niezależnie od okazji. Jest to majstersztyk cukierniczy, który łączy w sobie delikatność i intensywność, balansując na granicy słodyczy i doskonałej kwaskowatości. Mówiąc o tarcie cytrynowej z bezą, nie sposób nie wspomnieć o jej wyjątkowej kompozycji, która czyni ją idealnym wyborem na każde przyjęcie, obiad rodzinny czy letnie popołudnie na tarasie. Podstawą tego deseru jest kruche, maślane ciasto, które swoją prostotą i delikatnością tworzy idealne tło dla reszty składników. Następnie mamy warstwę kremu cytrynowego, czyli kwintesencję wszystkiego, co w cytrynach najlepsze. Jego charakterystyczny, orzeźwiający, mocno kwaskowaty smak zachwyca głębią i świeżością. Krem cytrynowy w tarcie jest niczym serce deseru, bijące rytm, do którego tańczą nasze kubki smakowe. Ale prawdziwą koroną dzieła, która wyróżnia tartę cytrynową z bezą spośród innych deserów, jest puszysta i lekka beza. Ta słodka chmura, delikatnie opiekana, aby uzyskać złoty kolor, posiada strukturę, która rozpływa się w ustach, zostawiając po sobie uczucie satysfakcji i lekkiej słodyczy, która doskonale komponuje się z intensywnością kremu cytrynowego. Tarta cytrynowa z beza jest skomponowana tak, by do spodu wykorzystać żółtka jajek, zaś do bezy wszystkie białka. Połączenie tych trzech elementów tworzy nie tylko estetyczne dzieło sztuki, ale i eksplozję smaków, która jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Tarta cytrynowa z bezą jest więc wyborem, który potrafi zauroczyć, zapewnić niezapomniane wrażenia smakowe i sprawić, że każda okazja stanie się nieco bardziej wyjątkowa. Co więcej, jej wszechstronność sprawia, że jest doskonałym wyborem na różne pory roku. Tarta cytrynowa z bezą latem zachwyci swoją orzeźwiającą kwaskowatością, zimą zaś doda ciepła dzięki bogatemu, satysfakcjonującemu smakowi. Bez względu na okoliczność, tarta cytrynowa z bezą to deser, który łączy ludzi wokół stołu, budując wspomnienia i wprowadzając element luksusu do codziennego życia. Tak oto, bez wchodzenia w detale kulinarne, można śmiało stwierdzić, że tarta cytrynowa z bezą to nie tylko deser, ale i przeżycie, wręcz kulinarna symfonia smaków, która każdego razu, gdy pojawia się na stole, staje się niezapomnianym doświadczeniem. Zapraszam zatem po przepis na mocno cytrynową tartę cytrynową z ogromną, puszystą bezą. Ciasto Balladyna to przepiękne, przepyszne i wbrew pozorom dość proste w przygotowaniu ciasto, które można podać również jako tort. Super jest również przepyszne ciasto Kubuś. Przepyszna jest też tarta z borówkami z kruchym spodem i aksamitnym kremem i bezami.