Makaron z jajkiem
Makaron z jajkami i boczkiem, kiełbasą lub samą cebulką to niesamowicie proste i pyszne danie. A do tego błyskawiczne w przygotowaniu. Gorąco polecam mój sprawdzony i ulubiony przepis.
- z użyciem dowolnego makaronu
- wiele porad oraz dokładny opis wykonania
- uniwersalne danie, które można szykować cały rok
Czas przygotowania: 25 minut
Czas gotowania makaronu: 9 minut
Liczba porcji: około 940 g dania
Kaloryczność kcal: 215 w 100 g
Składniki
- 300 g makaronu np. muszelki - waga przed ugotowaniem (600 g już ugotowanego)
- 100 g boczku surowego wędzonego
- 4 średnie lub duże jajka
- 4 łyżki śmietanki kremówki 30 % - 40 g
- 2 łyżki oleju lub masła klarowanego
- po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu
- garść szczypiorku
Makaron z jajkiem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śmietankę kremówkę i jajka trzymaj w temperaturze pokojowej.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 940 gramów dania. Będą to cztery sycące porcje.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować makaron z jajkiem, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. W treści przepisu podaję bowiem wiele informacji o tym jakiego makaronu można użyć oraz np. czym zastąpić boczek w przepisie.
Makaron z jajkiem i boczkiem
Jeśli masz już ugotowany makaron (np. został Ci z obiadu z dnia poprzedniego), to wystarczy, że przygotujesz sobie około 600 gramów ugotowanego makaronu. I może to być całkowicie dowolny makaron. Jeśli lubisz świderki, to mogą to by świderki. Wolisz makaron typu spaghetti, to może to być i taki makaron. Oprócz kształtu całkowicie dowolne jest to, z czego wybrany makaron jest zrobiony. Jeśli używasz makaronu kukurydzianego, czy też gryczanego i taki makaron Ci smakuje, to śmiało możesz użyć makaronu bezglutenowego zamiast makaronu pszennego.
Ja użyłam tym razem makaronu z pszenicy durum w kształcie muszelek (Castellane). Aby ugotować makaron, do garnka wlej wodę i dorowadź ją do wrzenia. Na ugotowanie 300 gramów makaronu potrzebujesz 12 szklanek wody (trzy litry). Wodę posól dopiero, gdy zacznie się gotować. Do wrzątku wsyp też płaską łyżkę soli (nie ma jej w składnikach). W garnku umieść makaron i gotuj al dente. Makaron gotuję zazwyczaj o minutę lub dwie dłużej, niż zaleca producent na opakowaniu. Ugotowany makaron powinien być sprężysty, ale miękki. Ugotowany makaron przełóż na durszlak i od razu z powrotem do garnka, w którym się gotował. Świeżo gotowanym makaron ma być mokry. Po ugotowaniu makaron ważył u mnie około 600 gramów.
Nagrzej sporą patelnię z grubym dnem. Wlej dwie łyżki oleju do smażenia lub też dodaj dwie łyżki masła klarowanego. 100 gramów boczku surowego wędzonego pokrój drobno i umieść na patelni. Jeśli masz boczek w cienkich plasterkach, to tylko kroisz go w paseczki. Jeśli masz boczek w kawałku, to kroisz go w drobną kostkę (bez skóry). Boczek podsmażaj tak na patelni przez 5-10 minut, aż tłuszcz się wytopi, a boczek zrobi się rumiany. Lepiej ustawić do tego niższą moc palnika.
Porada: Zamiast boczku można też użyć ulubionej kiełbasy. W wersji bez mięsa polecam zeszklić na trochę większej ilości tłuszczu drobno posiekaną cebulę o wadze około 200 gramów.
W trakcie podsmażania boczku przygotuj płyn jajeczny. Do miski wbij cztery średnie lub duże jajka. Wlej też cztery łyżki śmietanki kremówki 30 %, czyli około 40 gramów śmietanki. Wsyp pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Całość wymieszaj dokładnie np. rózgą kuchenną, by płyn jajeczny zrobił się jednolity.
Porada: Jeśli nie chcesz dodawać do jajka śmietanki, to można też zrobić inną wersję i dodać ser. Zetrzyj około 50 gramów ulubionego, klasycznego żółtego sera, czy też sera cheddar albo parmezanu. Tarty ser wymieszaj z jajkami i przyprawami (w przypadku słonego sera oraz użycia słonego boczku, można pominąć dodatek soli).
Na patelnię z podsmażonym boczkiem wyłóż ugotowany makaron. Utrzymuj niską moc palnika. Cały czas mieszając zawartość patelni, wlej też płyn jajeczny. Dalej mieszaj makaron z jajkami np. przy pomocy drewnianej łyżki. Cały czas mieszaj wszystko powoli i cierpliwie przynajmniej przez pięć minut. W tym czasie jajko ładnie się zetnie, a danie zrobi się jednolite i doskonałe usmażone/podgrzane.
Porada: Jeśli używasz zimnego makronu z dnia poprzedniego, to najpierw podgrzewaj kilka minut sam makaron z boczkiem, a dopiero potem wlej też płyn jajeczny.
Siekany szczypiorek dodaję na patelnię już na sam koniec albo nawet dopiero na talerze z podanym już makaronem z jajkami. Dobrze sprawdzi się też koperek lub natka pietruszki. Makaron z jajkiem można urozmaicić przez dodanie na talerz drobno pokrojonych pomidorów. Czasem dodaję też pokruszony twaróg lub ser ricotta.
Smacznego!