Farsz do krokietów
Zobacz jak zrobić najlepszy farsz do krokietów. To mój uniwersalny farsz do krokietów z kapustą i grzybami. Wykorzystuję go też do naleśników oraz do pierogów i uszek. Jest super pyszny i prosty do zrobienia.
- super farsz z pieczarek i kapusty kiszonej
- idealny do krokietów, naleśników oraz pierogów
- jest tak pyszny, że można go jeść samego prosto z miski
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania kapusty: 25 minut
Czas smażenia farszu: 40 minut
Liczba porcji: około 650 g farszu
W 100 g farszu:
Wartość energetyczna
180 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 500 g pieczarek
- 100 g sera żółtego
- duża cebula - 160 g
- 300 g kapusty kiszonej
- łyżeczka cukru (do ugotowania kapusty)
- 6 łyżek oleju
- przyprawy: po pół łyżeczki soli i słodkiej papryki, 1/4 łyżeczki pieprzu
Farsz do krokietów
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 650 gramów farszu z kapusty i pieczarek.
Taki właśnie farsz bardzo często szykuję do zrobienia nadzienia naleśników, krokietów klasycznych oraz ziemniaczanych, czy też pierogów lub uszek. Na Święta często szykuję taki farsz do pierogów. Tylko pieczarki zastępuję suszonymi grzybami i pomijam ser żółty w składnikach. Zapraszam!
Farsz z kapusty i grzybów
W pierwszej kolejności około 300 gramów kapusty kiszonej (bez zalewy) umieść w małym rondelku. Wlej szklankę wody i wsyp łyżeczkę cukru. Garnuszek przykryj przykrywką i zagotuj kapustę. Jak tylko kapusta się zagotuje, zmniejsz moc palnika i gotuj ją na małej mocy przez kolejne 25 minut. Po tym czasie kapusta będzie na wpół miękka.
Odlej wodę z kapusty. Rondelek z kapustą odstaw do lekkiego przestudzenia. Gdy kapusta nie będzie już parząca, odciśnij ją bardzo dokładnie z resztek wody i poszatkuj nożem. Odłóż na potem.
Już w trakcie gotowania, czy studzenia kapusty możesz zacząć szykować pozostałe składniki. Z kapeluszy większych pieczarek zdejmij skórkę. Małych pieczarek nie trzeba obierać. Oczyszczone pieczarki zetrzyj na tarce, na grubych oczkach.
Do większej patelni wlej dwie łyżki oleju roślinnego (może być również olej z pestek winogron lub olej ryżowy). Cebulę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Możesz sięgnąć po zwykłą cebulę lub po delikatniejszą cebulę cukrową.
Na patelni z nagrzanym olejem umieść poszatkowaną cebulę. Podsmażaj ją dziesięć minut na bardzo małej mocy palnika. Cebula ma się tylko zeszklić. Patelni nie przykrywaj przykrywką a cebulkę mieszaj przy pomocy drewnianej łyżki.
Do cebuli dołóż starte pieczarki i wlej resztę oleju. Pieczarki z cebulą podsmażaj na małej mocy palnika przez około 20 minut. Patelni nie przykrywaj przykrywką. Po 20 minutach podsmażania woda z pieczarek powinna całkowicie odparować.
Do podsmażonej cebuli z pieczarkami dołóż podgotowaną, dobrze odciśniętą i poszatkowaną kapustę kiszoną. Całość dobrze wymieszaj i podsmażaj jeszcze dziesięć minut. Wyłącz patelnię i odstaw farsz do lekkiego przestudzenia.
Do przestudzonego farszu dodaj około 100 gramów (można i więcej) ulubionego tartego sera żółtego. Dołóż też przyprawy: po pół łyżeczki soli i słodkiej papryki, 1/4 łyżeczki pieprzu.
Bardzo dokładnie wymieszaj farsz do krokietów i sprawdź jego smak. W razie potrzeby dodaj więcej soli lub pieprzu. Do farszu można też dać szczyptę papryczki chili lub łyżeczkę oregano lub majeranku.
Gotowy farsz można wykorzystać do krokietów, naleśników, pierogów, czy też uszek.
Jaki jest Twój ulubiony farsz z użyciem kapusty kiszonej?
Smacznego.