Ciasto na maślance
Wilgotny, prosty i pyszny deser do kawy lub herbaty.. Ciasto na maślance z chrupiącą kruszonką bardzo przypomina puszyste ciasto drożdżowe. Długo zachowuje świeżość. Można je też zabrać do pracy lub do szkoły.
To sprawdzony przepis na ciasto maślankowe, które polecam wzbogacić o dodatek owoców, dżemu lub syropu. Kilka plasterków jabłka lub gruszki wyłożone na ciasto przed kruszonką wzbogaci smak maślankowca.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: 1300 gramów ciasta
W 100 gramach ciasta:
Wartość energetyczna
390 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto
- 2,5 szklanki mąki pszennej - 400 g
- 1 szklanka maślanki naturalnej - 250 ml
- 3 średnie jajka
- pół szklanki cukru - 150 g
- pół szklanki leju - 120 g
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na kruszonkę
- 150 g mąki pszennej - niecała szklanka
- 100 g cukru - pół szklanki
- 100 g masła - pół kostki
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: blacha 18/27 cm lub tortownica o średnicy 24 cm.
Jajka oraz maślankę wyjmij wcześniej z lodówki. Kalorie policzone zostały razem z kruszonką.
Ciasto maślankowe, czyli ciasto pieczone na naturalnej maślance i oleju roślinnym, to jedno tych ciast, które smakują wszystkim. Jest wilgotne i ładnie wyrasta. Do tego świetnie smakuje z domową kruszonką. Moja kruszonka, to sprawdzony zestaw trzech składników. Jest uniwersalna i pasuje zarówno do ciast ucieranych, jak i drożdżowych.
Ciasto na maślance
Do dużej miski wbij trzy średnie jajka i wsyp pół szklanki cukru. Sięgam po cukier drobny, ponieważ szybko się rozpuszcza. Jajka z cukrem ubijaj mikserem na najwyższych obrotach przez minimum dwie minuty. Słodka masa jajeczna powinna zamienić się w jasny puch.
Zmniejsz moc miksera. Do puchu jajecznego wlewaj cienką strużką olej roślinny: rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron. Kolejno wlej maślankę i miksuj całość chwilę na niskich obrotach. Do miski wsyp na koniec mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Ciasto wymieszaj dokładnie łyżką lub chwilę mikserem na najniższych obrotach.
Gotowe ciasto przełóż z miski do przygotowanej formy do pieczenia. Użyłam formy prostokątnej o wymiarach 18/27 cm z odpinanym bokiem. Możesz też użyć tortownicy o średnicy 24 cm. Dno formy wyłóż wcześniej papierem do pieczenia a boki wysmaruj resztkami oleju.
Na tym etapie możesz na ciasto z maślanką wyłożyć kruszonkę i wstawić je do pieca. Możesz też dodać kilka łyżeczek ulubionego dżemu, a dopiero potem posypać ciasto kruszonką. Możesz również pokroić w plasterki jabłko lub gruszkę a następnie rozłożyć na cieście i przykryć kruszynką. Ja wylałam na ciasto trzy łyżki domowego syropu. Sok z aronii będzie idealny.
Na samym końcu, na ciasto z maślanką wyłóż domową kruszonkę. Wszystkie składniki na kruszonkę dokładnie wymieszaj i rozetrzyj w dłoniach. Jeśli pierwszy raz robisz kruszonkę, to koniecznie zobacz dokładny przepis na kruszonkę do ciasta.
Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra/dół). Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około 45 minut, do suchego patyczka. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwórz drzwi i wyjmij ciasto z pieca.
Smacznego.