Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pasztet wołowy

Pasztet wołowy

Pasztet z warzyw i wołowiny wyłowionych z bulionu to jeden z lepszych sposobów na wykorzystanie wszystkich składników rosołu wołowego. Przepis jest niezwykle prosty. Pasztet wychodzi super pyszny! Polecam.

- pyszny pasztet z warzyw i mięsa z rosołu
- na kanapki lub jako farsz do pierogów lub naleśników
- bardzo zdrowy i ekonomiczny sposób na resztki z bulionu

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia pasztetu: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 1900 g pasztetu

Kaloryczność kcal: 180 w 100 g pasztetu

Składniki

  • do 1800 g mięsa wołowego i warzyw z bulionu [zobacz]
  • 3 średnie jajka
  • pół szklanki bułki tartej - 100 g
  • przyprawy: łyżka słodkiej papryki, po pół łyżeczki soli i pieprzu

Pasztet wołowy

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Kalorie policzone zostały z użyciem składników podanych w przepisie wraz z dodatkami. 
Foremka do pieczenia: keksówka lub foremka jednorazowa o pojemności minimum 1300 ml.

Pasztet z warzyw oraz mięsa wołowego po bulionie wołowym szykuję w dwadzieścia minut. Oczywiście w pierwszej kolejności musisz ugotować bulion wołowy. Po odcedzeniu całego bulionu zostanie Ci mięso oraz warzywa. Nie wyrzucaj ich. Możesz je zmielić i upiec pasztet jeszcze tego samego dnia lub odłożyć warzywa i mięs do lodówki i pasztet wołowo warzywny upiec nawet do dwóch dni później.

Pasztet wołowy, 1

Pasztet z warzyw i wołowiny z rosołu wołowego

Z bulionu wyłów wszystkie warzywa oraz mięso i przyprawy. Jeśli mięso miało kości, to usuń je i wyrzuć. Ja do pasztetu używam nawet liści laurowych oraz ziela angielskiego. Po zmieleniu w maszynce pasztet smakuje jeszcze lepiej.

Jeśli w Twoim bulionie był czosnek, to nie miel go razem z łupinką. Zawartość ząbków wyciśnij do warzyw i mięsa a łupinki wyrzuć tak samo jak kości.

Pasztet wołowy, 2

Tak przygotowane składniki zmiel przy pomocy maszynki do mielenia mięsa. Ja wybieram nakładkę z najmniejszą średnicą oczek. Do zmielonego mięsa i warzyw wbij trzy średniej wielkości jajka. Dodaj też pół szklanki tartej bułki. Zamiast tartej bułki możesz dodać czerstwą kajzerkę namoczoną w rosole, mleku lub w wodzie. 

Dodaj łyżkę słodkiej papryki oraz po pół łyżeczki soli i pieprzu. Z tymi przyprawami pasztet będzie delikatny. Jeśli lubisz ostrzejsze pasztety, to możesz też dodać mielony imbir, chili, oraz gałkę muszkatołową. 
Pasztet wołowy, 3

Masę pod pasztet wymieszaj bardzo dokładnie. Jeśli mięso było chude to możesz do masy dodać trochę miękkiego masła lub smalcu. Ja jednak tego nie robię. 

Foremkę wysmaruj od środka odrobiną oleju i obsyp bułką tartą. Masę przekładaj porcjami. Staraj się wypełnić dokładnie całą przestrzeń wewnątrz naczynia do wypiekania. Moja foremka miała wymiary 25/14 cm i wysokość 8 cm. Pasztet wypełnił całą foremkę.
Pasztet wołowy, 4

Górę pasztetu możesz przed pieczeniem udekorować ziołami lub pestkami albo nasionami. Mój pasztet posypałam czarnuszką i polałam dodatkowo delikatną oliwą. Bardzo dobrze sprawdzi się też tymianek oraz rozmaryn. 
Pasztet wołowy, 5

Foremkę z pasztetem umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Pasztet piecz tak całe 90 minut. Po wyłączeniu możesz od razu wyjąć formę z piekarnika. Pasztet po przestudzeniu trzymaj w lodówce nawet do 10 dni lub dłużej. 

Pasztet z warzyw i wołowiny możesz jeść na kanapkach z dodatkiem musztardy lub chrzanu. Bardzo dobrze sprawdzi się też jako farsz do krokietów, naleśników oraz domowych pierogów. Polecam Ci moje najlepsze ciasto na pierogi.
Pasztet wołowy, 6

Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (310 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pasztet wołowy

Pokazałam w innym moim przepisie jak wykorzystać mięso i warzywa z rosołu drobiowego. Zobacz koniecznie mój przepis na pasztet z mięsa z rosołu. Tym razem przyszła kolej na pasztet, który pieczesz z użyciem mięsa wołowego oraz warzyw wyłowionych z bulionu wołowego. Bulion wołowy z mojego przepisu jest nieziemsko pyszny i bardzo zdrowy. Z warzyw i mięsa wołowego po odcedzeniu bulionu najczęściej piekę właśnie pasztet. Taki pasztet wołowo warzywny z rosołu wołowego to coś wspaniałego. Po pierwsze żaden składnik się nie marnuje i wszystkie warzywa oraz mięso zostaną zjedzone. Po drugie pasztet wołowo warzywny z bulionu możesz wykorzystać potem na wiele sposobów. Koniecznie sprawdź również przepis na gulasz Bogracz, czyli obiad idealny. 

Pasztet wołowo warzywny z bulionu

Do warzyw i mięsa po zmieleniu w maszynce wystarczy dodać bułkę tartą lub czerstwą, namoczoną w wodzie kajzerkę oraz kilka jajek i przypraw do smaku. Po upieczeniu pasztet zachowuje świeżość przez wiele dni. Pasztet z warzyw i wołowiny z rosołu możesz jeść na kanapkach z dodatkiem chrzanu lub musztardy. Ten pyszny pasztet z mięsa wołowego i warzyw z rosołu możesz też użyć jako farsz do krokietów, naleśników oraz pierogów. Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań w kuchni i nie lubisz marnować jedzenia, to mój Blog Kulinarny będzie dla Ciebie świetną skarbnicą ciekawych przepisów. Koniecznie zobacz też mój przepis na pasztet drobiowy. Świetny jest też schab pieczony