Buddha bowl
Buddha bowl z ciecierzycą i pieczonym batatem, to moja ulubiona wersja na bowl w wersji bez mięsa i ryb. Zapraszam po przepis oraz po garść cennych porad i wiele pomysłów na modyfikację dania.
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: 2 duże lub 4 mniejsze porcje
Kaloryczność kcal: 130 w 100 g dania
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki na sos tahini [ więcej ]
- 60 g tahini - pasta z sezamu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 mały ząbek czosnku - około 4 g
- 50 ml zimnej wody
- pół łyżeczki jasnego miodu lub syropu
Składniki na surówkę z ogórka
- 2 ogórki gruntowe - do 200 g
- 3 rzodkiewki - około 50 g
- 2 łyżki dowolnego sosu sojowego
- 1 łyżeczka oliwy lub oleju sezamowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub octu ryżowego
- szczypta płatków chili i sezam prażony
Składniki na pieczonego batata
- 1 batat - około 450 g
- 2 łyżki oliwy lub innego oleju do smażenia
- przyprawy: pół łyżeczki słodkiej papryki; po sporej szczypcie pieprzu, soli i płatków chili
Pozostałe składniki
- puszka ciecierzycy - 400 g - masa bez zalewy to 240 g*
- 100 g komosy ryżowej lub ryżu - waga przed ugotowaniem
- 100 g młodych liści szpinaku lub ulubiona sałata
- 100 g marynowanej rzodkwi lub ulubiona kiszonka
Buddha bowl
W jednej misce umieść razem: 60 gramów tahini, czyli pasty z prażonego sezamu (dobrze ją wcześniej wymieszaj); 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny (możesz dać najpierw jedną łyżkę i w razie potrzeby, na koniec dolać drugą); obrany i starty lub przeciśnięty przez praskę mały ząbek czosnku; 50 ml zimnej wody oraz pół płaskiej łyżeczki jasnego, płynnego miodu lub syropu np. z agawy. Całość mieszaj i rozcieraj łyżką, aż do uzyskania gładkiego sosu. Odstaw go na bok.
Porada: Aby był ostrzejszy można dołożyć szczyptę płatków chili.
Ciecierzyca z puszki: Jeśli sięgasz po ciecierzycę z puszki, to wystarczy, że odsączysz 400 gramów ciecierzycy (z jednej puszki o pojemności 400 gramów każda wychodzi około 240 gramów gotowej do użycia ciecierzycy).
Ciecierzyca sucha: Aby otrzymać 400 gramów ugotowanej ciecierzycy, potrzebujesz około 100 gramów suchej ciecierzycy. Dzień wcześniej nalży zalać ją zimną wodą (przegotowana lub z filtra). Wystarczą dwie szklanki wody, czyli około 350 ml wody. Nie mocz jednak ciecierzycy dłużej niż 12 godzin, by nie zaczęła fermentować (szczególnie, gdy w pomieszczeniu temperatura jest wyższa niż 19 stopni). Ciecierzyca wchłonie sporo wody i napęcznieje. Wodę z moczenia wylej a ciecierzycę przepłucz i umieść w garnku. Wlej do 350 ml wody i zagotuj ciecierzycę z wodą. Zmniejsz moc do takiej, by całość tylko lekko mrugała i gotuj ciecierzycę pod przykryciem do miękkości (u mnie było to około 90 minut, ale bywa, że ciecierzyca jest mięciutka już po godzinie). Zapewne po pierwszych 10 minutach gotowania na wierzchu zbierze się sporo piany. Pianę usuń i dalej gotuj ciecierzycę. Miękką ciecierzycę odcedź na sitku i odłóż do przestudzenia.
Możesz zatem użyć zarówno ciecierzycy z puszki, która po odsączeniu jest gotowa do użycia lub też samodzielnie namoczyć i ugotować suchą ciecierzycę. 240 gramów gotowej do użycia ciecierzycy odłóż na bok w osobnej misce.
2 ogórki gruntowe umyj, odetnij im końce i pokrój je w cieniutkie krążki/plasterki (u mnie przy pomocy mandoliny do warzyw). Tak samo pokrój trzy rzodkiewki. Do miski z warzywami dodaj dwie łyżki dowolnego sosu sojowego, łyżeczkę oliwy lub oleju sezamowego oraz łyżeczkę soku z cytryny lub octu ryżowego, a także szczyptę płatków chili i trochę sezamu prażonego np. płaską łyżeczkę. Całość wymieszaj i odstaw do lodówki.
Porady: Możesz też użyć ogórka szklarniowego o wadze około 200 gramów lub też dać go nieco więcej, a pominąć rzodkiewki. Możesz też surówkę zastąpić tylko pokrojonymi w cienkie słupki ogórkami lub nawet poszatkowaną kapustą (biała lub czerwona). Sprawdzi się tu również dojrzałe awokado polane oliwą i sosem sojowym i oprószone prażonym sezamem i płatkami chili.
100 gramów dowolnej komosy ryżowej (u mnie czerwona) przepłucz np. na sitku w zlewie. Umieść ją w małym garnku. Wlej około 1,5 szklanki wody oraz dodaj szczyptę soli i ewentualnie odrobinę oleju. Gotuj ją do miękkości, pod przykrywką na małej mocy palnika przez około 20-25 minut. Jeśli nie wchłonie całej wody, to przełóż ją na sitko i odcedź. Po ugotowaniu wyszło około 220 gramów komosy.
Porada: Quinoa może być zastąpiona białym lub brązowym ryżem. Gotujesz wówczas nie więcej niż 100 gramów suchego ryżu, którego wyjdzie więcej niż komosy (około 300 gramów).
Większego batata (słodki ziemniak) obierz ze skórki (do pomarańczowego miąższu) i pokrój w kostkę nie większą niż 2 cm. Umieść go w misce z dwiema łyżkami oliwy (może być też inny olej roślinny do smażenia). Całość posyp przyprawami: pół łyżeczki słodkiej papryki; po sporej szczypcie pieprzu, soli i płatków chili.
Wymieszaj dokładnie kawałki batatów z przyprawami i oliwką, a następnie przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (pieczenie góra/dół). Kawałki słodkich ziemniaków piecz około 25 minut, do miękkości i zarumienienia. Sprawdzaj je jednak już po 15 minutach pieczenia. Gotowe przełóż do miski.
Przygotuj dwie duże lub cztery małe, okrągłe miski. Składniki dziel równo na porcje i układaj obok siebie w miskach. Bataty, ciecierzyca, surówka z ogórka na świeżych listkach szpinaku baby, komosa ryżowa lub ryż, pokrojone na mniejsze kawałki marynowane warzywa np. rzodkiewki. Ciecierzycę i bataty polej sosem tahini. Buddha bowl podawaj zaraz po skomponowaniu. Nie musi być to danie częściowo ciepłe jednak składniki takie jak quinoa oraz bataty nie powinny być wyjęte z lodówki.
Porady: Szpinak można śmiało zastąpić roszponką, rukolą lub też inną ulubioną sałatą. Rzodkiew marynowaną można pominąć lub zastąpić kimchi, czy też innym np. kiszonym warzywem.
Smacznego!