Sernik gotowany
Super przepis na sernik gotowany. To sernik gotowany na herbatnikach. Aby go zrobić nie potrzebujesz zatem piekarnika. Wystarczy ugotować masę serową w garnku i wyłożyć na spód z gotowych herbatników. Pycha!
- sernik bez pieczenia
- z pyszną polewą z czekolady
- na herbatnikach lub na biszkoptach
Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania sernika: 30 minut
Czas chłodzenia sernika: 6 godzin
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm
W 100 g sernika:
Wartość energetyczna
290 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na sernik
- 1 kg zmielonego dwukrotnie półtłustego sera twarogowego
- kostka masła - 200 g
- pół szklanki cukru pudru - do 100 g
- 5 średnich jajek
- 2 saszetki budyniu waniliowego bez cukru - 2 x 40 g
- 10 łyżek mleka - do 75 ml
- około 45 herbatników - 300 g
Składniki na polewę
- 1/3 szklanki śmietanki 30 %
- pół tabliczki czekolady białej - 50 g
- pół tabliczki czekolady gorzkiej - 50 g
Sernik gotowany na herbatnikach
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki.
Forma do sernika: blaszka o wymiarach około 24 x 24 cm lub tortownica o średnicy 24-25 cm.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam tylko posypki z wiórków kokosowych. Przed szykowaniem sernika polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz zdecydować co i kiedy robić.
Sernik gotowany to świetny przepis dla osób, które lubią delikatne i rozpływające się w ustach serniki pieczone, ale nie posiadają lub nie lubią używać piekarnika. To bardzo prosty sernik. Bardzo ważne w nim jest jednak to, by użyć zwartego, gęstego i nie kwaśnego twarogu półtłustego. Może to być twaróg mielony z wiaderka (np. Piątnica), ale tylko bardzo dobrej jakości.
Sernik gotowany
Na początek polecam przygotować sobie formę na sernik gotowany (u mnie 24 x 24 cm). Dno formy oraz boki wyłóż papierem do pieczenia (polecam wysmarować je wcześniej odrobiną masła, by przykleić do nich pergamin). Na dno formy wyłóż już pierwszą warstwę herbatników.
W garnku umieść kostkę masła o wadze 200 gramów oraz około pół szklanki cukru pudru. Możesz też dodać esencję waniliową lub nasionka z jednej laski wanilii. Podgrzewaj całość na minimalnej mocy palnika. Zawartość garnka mieszaj powoli przy pomocy rózgi kuchennej. Masło powinno się całkowicie roztopić i połączyć z cukrem pudrem.
Porada: Możesz też najpierw rozpuścić masło i dodać do niego cukier puder.
Do garnka przełóż kilogram zmielonego twarogu półtłustego. Wbij też pięć średnich jajek. Całość od razu zacznij mieszać przy pomocy rózgi. Możesz zwiększyć trochę moc palnika, jednak masa serowa nie powinna się jeszcze zagotować. Ma być gorąca, ale nie może się gotować. Potrwa to do trzech minut.
Porada: Użyj ciężkiego garnka z grubym dnem, by uniknąć przypalenia masy serowej.
Dwie saszetki proszku budyniowego (każda saszetka o wadze 40 gramów) przesyp do szklanki. Wlej 10 łyżek mleka i wymieszać całość bardzo dokładnie. Gęsty płyn natychmiast przelej do garna z gorącą masa twarogową i od razu energicznie mieszaj całość rózgą. Masa serowo budyniowa powinna zacząć gęstnieć. Stopniowo zagotuj zawartość garnka. Masę mieszaj już wolniej. Po dwóch minutach delikatnego bulgotania możesz wyłączyć masę serową.
Część gorącej masy wyłóż na pierwszą warstwę herbatników. Na zdjęciu widać, że masa sernikowa, nawet gorąca, jest już bardzo gęsta.
Wyrównaj powierzchnię. Na masę sernikową wyłóż drugą warstwę herbatników. W razie potrzeby przytnij herbatniki pod kształt formy.
Na herbatniki wyłóż resztę masy sernikowej z garnka. Ponownie wyrównaj powierzchnię sernika i wyłóż trzecią warstwę herbatników. Na sam wierzch sernika gotowanego polecam wylać polewę czekoladową.
Przygotuj sobie dwie miseczki/szklanki z pokruszoną gorzką i białą czekoladą.
W małym rondelku zagotuj 1/3 szklanki śmietanki słodkiej 30 %. Od razu zdejmij ją z palnika i przelej do miseczek z czekoladami. Pół gorącej śmietanki do miseczki z czekoladą gorzką (lub ewentualnie mleczną) i pół śmietanki do miseczki z białą czekoladą. Mieszaj dokładnie zawartość obu miseczek, aż do ujednolicenia polewy.
Łyżką wylewaj trochę ciemnego kremu na zmianę z jasnym kremem/polewą. Na koniec możesz jeszcze przemieszać delikatnie obie masy przy pomocy wykałaczki (bez uszkodzenia herbatników).
Porada: Możesz śmiało zrobić polewę tylko z gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady. Jeśli polewa jest dla Ciebie za gęsta, możesz dolać do niej odrobinę śmietanki i podgrzać lekko polewę np. w kąpieli wodnej.
Sernik gotowany umieść po całkowitym przestudzeniu w lodówce na minimum sześć godzin. Po tym czasie masa sernikowa stężeje na tyle, by można było śmiało kroić sernik nożem. Ten sernik gotowany szykowałam zimą, więc udekorowałam go dodatkowo płatkami kokosowymi.
Smacznego.
Źródło przepisu z moimi zmianami: WszystkiegoSlodkiego