Pierogi pieczone
Lubisz ciasto kruche i domowe pierożki? Mój przepis na pierogi pieczone w piekarniku bez dodatku drożdży powinien Ci się spodobać. Takie same pierogi należą do jednych z tradycyjnych przekąsek Kolumbijskich.
Nawet farsz, który zaproponowałam jest bardzo często serwowany w pierogach Empanada. W zależności od regionu Ameryki Południowej, pierogi z pieca faszeruje się też mięsem mielonym.
Czas przygotowania: 40 minut
Czas pieczenia: 15 minut
Liczba porcji: 40 pierogów
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto do pierogów
- 2,5 szklanki mąki pszennej - około 420 g
- 1 średnie jajko
- 1/4 szklanki wody
- kostka masła - 200 g
- pół łyżeczki soli
Składniki na farsz
- 100 g sera żółtego
- 100 g sera mozzarella
- 1 papryczka chili - mało ostra
- garść natki pietruszki
Składniki na glazurę do pierogów
- małe jajko
- pół łyżeczki słodkiej papryki
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do zrobienia pierogów z pieca potrzebujesz też: stolicę, wałek, wykrawaczkę o średnicy 7 cm.
Pierożki pieczone
Pierogi z ciasta kruchego to świetna przekąska, która idealnie sprawdza się na różnych przyjęciach i domowych imprezach. Pierogi pieczone w piecu można śmiało łapać w dłoń i zajadać nawet bez sztućców. Super smakują maczane w sosie. Sprawdź mój sos czosnkowy. Tak naprawdę najważniejsze jest dobre ciasto kruche do pierożków. Farsz możesz zrobić dowolny..
Pierogi pieczone
Zacznij od przygotowania ciasta do pierogów z pieca. W jednej misce umieść razem wszystkie składniki na ciasto kruche na pierogi. Będą to: 2,5 szklanki mąki pszennej; jedno średnie jajko; 1/4 szklanki zimnej wody; cała kostka masła - 200 gramów; pół łyżeczki soli. Zarówno masło jak i jajko mogą być prosto z lodówki. Masło polecam pokroić w kostkę.
Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Ja zawsze ciasto kruche wyrabiam w dłoniach. Postaraj się to zrobić szybko. Ciasto w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Ja wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też łączyć je na dużej desce, czystym blacie lub stolnicy.
Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę polecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %.
Z ciasta uformuj kulę. Zawiń je w folię i umieść w lodówce na całą godzinę.
W trakcie leżakowania ciasta przygotuj sobie farsz. Wybrałam bardzo prostą mieszankę sera żółtego i sera mozzarella z dodatkiem mało ostrej papryczki chili i natki pietruszki.
Ser żółty starłam na tarce a mozzarellę pokroiłam drobno. Papryczkę i natkę pietruszki posiekałam. Wszystko wymieszałam w salaterce.
Przygotuj sobie czysty i suchy blat, dużą deskę lub stolnicę. Stolnicę oprósz mąką. Po godzinie wyjmij ciasto z lodówki i kawałek odwiń z folii. Resztę zawiń ponownie, by ciasto nie wysychało.
Jeden kawałek rozwałkuj na stolnicy na grubość około 3 mm. Przy pomocy okrągłej wykrawaczki do pierogów, szklanki lub czystej foremki wycinaj kółka o średnicy około 7 cm.
Na środek każdego placka wyłóż łyżeczkę farszu. Ciasto lekko wyciągnij i zlep oba brzegi. Ważne, by krawędzie nie były "zabrudzone" mąką, ponieważ trudniej będzie je ze sobą zlepić. Dodatkowo wywiń lekko ciasto lub uformuj palcami falbankę. Ważne jest, by pierożki były dobrze zlepione.
W ten sposób zlep wszystkie pierogi. Układaj je jeden obok drugiego na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj niewielkie odległości między pierogami.
Małe jajko rozbełtaj w miseczce z połową łyżeczki słodkiej papryki. Przy pomocy pędzelka kuchennego posmaruj od góry każdego pierożka.
Blaszkę z pierogami umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Pierogi piecz około 15 minut do zarumienienia.
Upieczone pierogi można od razu wyjmować z piekarnika.
Pierogi polecam zajadać z domowym sosem. Super będą smakowały z takimi sosami jak sos cytrynowy lub też prosty sos chrzanowy.
Przy szykowaniu pierogów pieczonych inspirowałam się przepisem pochodzącym ze strony laylita.
Smacznego.