Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Nalewka ze śliwek

Nalewka ze śliwek

Domowa nalewka ze śliwek to jeden z ciekawszych sposobów na wykorzystanie dojrzałych i pachnących śliwek. Zapraszam po sprawdzony i super prosty przepis. 

- tylko kilka składników
- można do niej dodać cynamon lub wanilię
- dokładny opis wykonania wraz ze zdjęciami

Czas przygotowania: 26 dni
Liczba porcji: około 1200 ml nalewki

Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 2-2,5 kg dojrzałych śliwek - najlepiej węgierek
  • 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95 % - 2 szklanki
  • pół szklanki wody - 125 ml
  • 400 g cukru - około 1,5 szklanki
  • ewentualne dodatki: laska wanilii lub kora cynamonu

Nalewka ze śliwek

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
W składnikach podałam wagę całych owoców, przed usunięciem pestek. 
Na podaną ilość składników polecam użyć większy słój o pojemności minimum 2 l. Pod koniec powstało mi około 1200 ml nalewki śliwkowej. 

Nalewka ze śliwek powinna być szykowana z dojrzałych i zdrowych owoców. Można śmiało sięgnąć wyłącznie po jeden typ śliwek węgierek lub też wymieszać ze sobą kilka odmian śliwek. To typowo zimowa nalewka, dlatego do śliwek dodaję również korę cynamonu lub też rozciętą laskę wanilii. Nalewka śliwkowa może być podawana po schłodzeniu lub też w temperaturze pokojowej. Ostateczna ilość oraz barwa nalewki zależy w dużej mierze od tego, jakie śliwki zostały użyte do zrobienia nalewki oraz od tego, czy podczas maceracji dodana była np. kora cynamonu, czy goździki. 

Nalewka ze śliwek, 1

Nalewka ze śliwek przepis

Przygotuj sobie około 2-2,5 kg dojrzałych i zdrowych śliwek (waga całych owoców). Można łączyć ze sobą kilka odmian drobniejszych śliwek. Owoce dokładnie umyj pod zimną, bieżącą wodą, a następnie lekko natnij i usuń pestki. Możesz też przekroić śliwki na pół, by łatwiej było wyjąć pestki. Sama wrzucam do słoja do pięciu pestek, by nalewka osiągnęła głębszy smak. Nie trzeba jednak tego robić. Miąższ z samych owoców będzie wystarczający.

Śliwki przełóż do czystego słoja. Użyłam tym razem uniwersalnego słoja, w którym szykuję większość nalewek. To słój o pojemności 3,8 l. Możesz śmiało użyć znacznie mniejszego słoika, około 2 litra pojemności. Do słoja ze śliwkami wlej pół szklanki filtrowanej lub przegotowanej i przestudzonej wody. Kolejno wlej również 500 ml spirytusu. Lekko zakołysz słojem ze śliwkami i alkoholem, a następnie delikatnie dociśnij śliwki, by nie wystawały nad powierzchnię płynu (jeśli jest taka potrzeba). Jeśli wystają mocno, to otwierasz słoik i dociskasz je tak codziennie przez kolejne 2-3 dni. Słoik zamknij i odstaw do schowka lub też do szafki kuchennej. Proces maceracji nie powinien być krótszy niż trzy tygodnie. Możesz śmiało zapomnieć na ten czas o nalewce. Nic nie trzeba z nią robić przez następne trzy lub nawet cztery tygodnie. 

Porada: Razem ze śliwkami można też dodać kawałek kory cynamonu lub też laskę wanilii. Można też dodać i korę i wanilię. Jeśli chodzi o laskę wanilii, to zalecam nadkroić ją wzdłuż lub też nawet wyjąć nasionka i użyć do innego przepisu (nawet do zrobienia domowego cukru waniliowego). Do nalewki wystarcza dodać samą skórkę, bez nasion. 

Nalewka ze śliwek, 2

Po trzech, czy też czterech tygodniach maceracji możesz zlać czystą nalewkę do mniejszego słoja. Słoik zakręć i odstaw obok słoja z samymi śliwkami. Jeśli w trakcie maceracji dodawana była kora lub wanilia, to można (ale nie trzeba) ją usunąć. Do dużego słoja z owocami wsyp od razu 400 gramów zwykłego cukru lub cukru trzcinowego. Zamieszaj dokładnie cukier z owocami i zamknij słoik. Słój ze śliwkami i cukrem również trzymaj w zacienionym miejscu. Codziennie mieszaj owoce z cukrem, by przyspieszyć proces rozpuszczania się cukru. W ciągu pięciu dni cukier powinien się rozpuścić.
Nalewka ze śliwek, 3

Do słoja z owocami i słodkim syropem cukrowym wlej odstawioną wcześniej czystą nalewkę. Dokładnie wymieszaj wszystko razem, a następnie przelej całą (słodką już) nalewkę do drugiego słoja. W większym słoju zostaw tylko owoce. W tym momencie można zakończyć szykowanie nalewki. Do karafki należy przelać zebraną nalewkę, a owoce wyrzucić. Otrzymasz wówczas mniej nalewki, za to nie będzie ona mętna i znacznie szybciej zrobi się klarowna.

Zalecam jednak wycisnąć resztę nalewki z owoców. Aby to zrobić, śliwki umieść na środku dużej ściereczki muślinowej lub nowej pieluchy tetrowej i zawiń je tak, by można było lekko wycisnąć z nich cały sok z alkoholem. Nalewka pozyskana z odciśnięcia śliwek będzie gęstsza i lekko mętna. Wlej ją do słoja/karafki z resztą zlanej nalewki. Zapewne całość wyjdzie dość mętna. Taką nalewkę można śmiało odstawić do piwniczki, by osad osadził się z czasem na dnie. Można też od razu poddać ją filtracji.

Do filtrowania nalewek używam zazwyczaj podwójnie złożonej pieluchy tetrowej (klasyczna biała) lub czystych ściereczek muślinowych złożonych na pół, które służą mi wyłącznie do filtracji nalewek. Aktualnie ściereczki muślinowe używane są głównie w kosmetyce (oczyszczanie twarzy). Według mnie są idealne do filtrowania nalewek. Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka zapewne nadal nie będzie idealnie klarowna. Nic nie szkodzi. Podczas leżakowania zrobi się klarowniejsza. Zawsze też można ją w dowolnym momencie poddać dodatkowej filtracji. Ostatecznie otrzymałam łącznie około 1200 ml nalewki śliwkowej. 

Nalewka ze śliwek, 4

Nalewka ze śliwek, 5

Nalewkę ze śliwek polecam próbować nie wcześniej niż na 3 miesiące od zlania nalewki do słoika lub do karafki. Im dłużej nalewka będzie leżakować, tym głębszy smak osiągnie. Trzymaj ją w chłodnej i suchej piwnicy lub w innym pomieszczeniu, które zapewni takie warunki. 
Powodzenia.
Średnia 4.8 / 5 (606 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Nalewka ze śliwek

Ze śliwkami robiłam ostatnio sporo ciast. Było zatem pyszne ucierane ciasto ze śliwkami i kruszonką. Skusiłam się też na partię poideł śliwkowych z gorzką czekoladą oraz na nowy zapas innych przetworów. W tym roku przyszła pora na to, by pokazać Czytelnikom mój ulubiony przepis na śliwkową nalewkę. Moja nalewka ze śliwki jest bardzo prosta. To nalewka ze śliwek na spirytusie z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Moja nalewka ze sliwek powstaje zazwyczaj z dojrzałych śliwek węgierek. Nalewka ze śliwek węgierek wychodzi ciemna i aromatyczna. Będzie to też słodka nalewka śliwkowa na spirytusie. Taka nalewka sliwkowa może być wzbogacona o kilak dodatków. U mnie jest to zazwyczaj nalewka ze śliwek węgierek na spirytusie z dodatkiem kory cynamonu. Nalewka śliwkowa będzie też bardzo smaczna z kawałkiem lub całą laską wanilii. Jeśli szkoda Ci dodawać całą laskę, to śmiało możesz najpierw wydłubać z niej wszystkie nasionka, a użyć tylko skórki. Aromat wanilii przejdzie do śliwkowej nalewki. Nasionka wanilii można dodać do wielu ciast. Moje szybkie ciasto będzie idealne z dodatkiem wanilii. Tak samo zresztą jak i ciasto jogurtowe pieczone z ulubionymi owocami. Domowe ciasto z jabłkami również pięknie komponuje się i z cynamonem i z wanilią. Sprawdź też przepis na ciekawy drink Margarita. Koniecznie zobacz tez jak upiec najlepsze ciasto ze śliwkami i bezą

Nalewka śliwkowa

Sama tego nie robię, ale nalewka ze śliwek może być też wzbogacona o kilka goździków. Szukając w sieci pod hasłem: nalewka ze śliwek przepisy, pokazuje się sporo różnych sposobów na to, by zrobić śliwkową nalewkę. Każdy bowiem szykuje ją trochę inaczej. Jedni wolą słodsze nalewki, a inni bardziej wytrawne i mocniejsze. Na moim Blogu Kulinarnym AniaGotuje znajdziesz też inne przepisy na rozmaite nalewki oraz na drinki. Jeśli tylko brakuje Ci jakiegoś przepisu, to śmiało pisz w komentarzach, bowiem wszystkie je czytam. Pomysły i prośby zapisuję. Nie obiecuję jednak, że każdy przepis znajdzie się na Blogu. Lista jest bowiem niesamowicie długa, a jedne przepisu mają u mnie większy priorytet niż inne. Tymczasem zapraszam po mój ulubiony sposób na to, by zrobić domową nalewkę śliwkową.