Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn to chyba najprostsza nalewka, jaką można znaleźć wśród moich przepisów na domowe nalewki. Aby ją zrobić nie potrzebujesz ani specjalnego sprzętu, ani nawet karafki. 

- tylko 4 składniki
- można użyć mrożonych jeżyn
- dokładny opis wykonania nalewki

Czas przygotowania: 21 dni
Liczba porcji: około 700 ml nalewki

Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 500 g jeżyn świeżych lub mrożonych
  • 250 ml wódki 40 lub 45 % - 1 szklanka
  • 250 ml spirytusu rektyfikowanego 95 % - 1 szklanka
  • 300 g cukru zwykłego lub trzcinowego

Nalewka z jeżyn

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Na podaną ilość składników, do szykowania nalewki, polecam użyć słój o pojemności do 1500 ml. Pod koniec powstało mi około 700 ml nalewki z jeżyn, którą można przechowywać w odpowiedniej karafce lub też słoiku o pojemności do 1000 ml. 

Nalewka z jeżyn powinna być szykowana z dojrzałych i zdrowych owoców. Można też śmiało sięgnąć po jeżyny mrożone. Już na wstępie zaznaczę, że jest to bardzo prosta w przygotowaniu nalewka, a proces maceracji trwa łącznie tylko trzy tygodnie. 

Nalewka z jeżyn, 1

Nalewka z jeżyn, 2

Nalewka z jeżyn przepis

Przygotuj sobie około 500 gramów dojrzałych i zdrowych jeżyn. Mogą to też być owoce mrożone. Owoce dokładnie umyj pod zimną, bieżącą wodą. Jeżyny przełóż do czystego słoja o pojemności około 1200 - 1500 ml. Ja użyłam większego słoika o pojemności 1700 ml, ponieważ akurat taki miałam pod ręką. Jeżyny mrożone wystarczy odstawić do całkowitego rozmrożenia. 

Nalewka z jeżyn, 3

Nalewka z jeżyn, 4

Do słoika z owocami w pierwszej kolejności wlej 250 ml wódki, a dopiero po wódce wlej też 250 ml spirytusu. Zakołysz słoikiem z jeżynami i alkoholem i zamknij go szczelnie. Odstaw go do schowka lub też do szafki kuchennej. Proces maceracji nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie. Możesz śmiało zapomnieć na ten czas o nalewce. Nic nie trzeba z nią robić przez następne 14 dni. Macerację można śmiało wydłużyć jeszcze o tydzień. 
Nalewka z jeżyn, 5

Na zdjęciu poniżej owoce z wódką i spirytusem po około dwóch tygodniach maceracji. Jeżyny w trakcie maceracji jaśnieją, puchną i robią się twarde. 
Nalewka z jeżyn, 6

Po tym czasie do słoika z owocami i alkoholem można wsypać około 300 gramów cukru. Polecam cukier drobny, który szybciej rozpuści się w alkoholu, niż ten o grubszej rafinadzie. Do słoika dorzuciłam też kilka malin dla smaku, ale nie jest to konieczne. Jeśli lubisz mocno słodkie nalewki, to możesz dać nawet o 50 gramów więcej cukru. 

Zamieszaj dokładnie cukier z owocami i alkoholem i zamknij słoik. Do mieszania nalewek używam zazwyczaj drewnianego patyczka do szaszłyków lub pałeczki do sushi. Słój z nalewką nadal trzymaj w zacienionym miejscu. Codziennie mieszaj dokładnie nalewkę, by przyspieszyć proces rozpuszczania się cukru. 
Nalewka z jeżyn, 7

W ciągu siedmiu dni cukier powinien całkiem rozpuścić się w nalewce. Zapewne rozpuści się już po czterech dniach, ale poczekaj pełne siedem dni. 
Nalewka z jeżyn, 8

Nalewkę przecedzam przez sitko do drugiego słoika. Same owoce zawijam jeszcze w podwójnie złożoną gazę i dokładnie odciskam z całego alkoholu. Po odciśnięciu owoce wyrzucam. Nie wykorzystuję ich już do innych celów, ale śmiało można je jeszcze zalać wódką i po kilku godzinach odfiltrować wódkę smakową. Taką wódkę polecam podać z lodem jako drink. 

Gotową nalewkę z jeżyn przefiltrowuję jeszcze z fragmentów owoców oraz innych zanieczyszczeń. Do filtrowania nalewek używam zazwyczaj podwójnie złożonej pieluchy tetrowej lub czystych ściereczek muślinowych złożonych na pół, które służą mi wyłącznie do filtracji nalewek. Aktualnie ściereczki muślinowe używane są głównie w kosmetyce (oczyszczanie twarzy). Według mnie są idealne do filtrowania nalewek.

Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka jeżynowa będzie idealnie klarowna. Ostatecznie otrzymałam łącznie około 700 ml nalewki z jeżyn.

Nalewka z jeżyn, 9

Nalewka z jeżyn, 10

Teoretycznie nalewkę z jeżyn można pić od razu po zrobieniu. Jednak im dłużej nalewka będzie leżakować, tym głębszy smak osiągnie. Trzymaj ją w chłodnej i suchej piwnicy lub w innym pomieszczeniu, które zapewni takie warunki. Degustację polecam zacząć nie wcześniej niż na 3 miesiące od zlania nalewki do słoika lub do karafki. 
Powodzenia.
Średnia 4.8 / 5 (1510 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Nalewka z jeżyn

Jeżynówka, czyli nalewka z jeżyn to jedna z moich propozycji na domową nalewką szykowaną w sierpniu. W drugiej połowie wakacji przypada sezon na drobne jeżyny leśne oraz na jeżyny, które uprawia się w ogródkach. Te drugie są znacznie większe i bywają też słodsze. Moja jeżynówka powstaje z krzaczka jeżynomaliny, który rośnie w moim ogrodzie. A ponieważ mieszkam w lesie iglastym, to moje jeżynko rosną wspaniale i dają piękne plony. Domowa nalewka jeżynowa należy do tych najprostszych nalewek, jakie tylko można zrobić. Oczywiście ja pokazuję swój sposób na nalewkę z jeżyn. Ktoś inny może ją szykować zupełnie inaczej. Ta nalewka z jezyny leśnej lub ogrodowej jest moją ulubioną, więc polecam mój przepis na nalewkę jeżynową. Aby zrobić nalewkę jeżynową nie potrzebujesz używać żadnych specjalnych sprzętów. Tak naprawdę, to nie musisz nawet posiadać karafki do nalewek. Z podanej przeze mnie ilości składników wychodzi nie więcej niż 700 ml nalewki z jeżyn, którą możesz śmiało trzymać zakręconą zwykłym słoiku o pojemności 900-1000 ml. Moja nalewka z jeżyn na spirytusie i wódce może być też ciekawym pomysłem na prezent. Przelana do ładnej butelki i opisana datą szykowania potrafi zaskoczyć niejednego obdarowywanego. Bardzo ciekawa jest też jesienna nalewka z winogron ogrodowych. Polecam też błyskawiczny przepis na likier kawowy, który można szykować przez cały rok. 

Nalewka z jeżyn na spirytusie

U mnie nalewka z jezyn jest nalewką dość słodką. To naprawdę super nalewka z jeżyn, do zrobienia której używam wódki i spirytusu pół na pół. Szykuję niedużo nalewki, bo tylko z 500 gramów jeżyn, ponieważ każdego roku robię taką nalewkę, a do tego mam też wiele innych domowych nalewek w swoim schowku. Orzechówka szykowana z początkiem wakacji pojawia się u mnie od czasu do czasu. Niezwykła nalewka z aronii, którą szykuję już po wakacjach jest również nalewką godną uwagi. Prawie zawsze na pierwszy miejscu jest moja nalewka z pigwy oraz pyszna nalewka z wiśni drylowanych lub też nie. Nalewka z jeżyn nie należy do najpopularniejszych nalewek, ponieważ nie każdy wie o tym, że wychodzi bardzo smaczna i super prosto ją zrobić. Szukając pod hasłem: nalewka z jeżyn przepisy znajdziesz mój ulubiony i sprawdzony przepis, do którego całą instrukcję znajdziesz w tym wpisie powyżej. Zapraszam.