Lody z mascarpone
Lody z mascarpone to pyszna i szybka propozycja na domowe lody. Do tego jest to przepis niezwykle prosty i przyjemny. Lody wychodzą mocno śmietankowe i niezwykle kremowe.
- tylko 3 składniki
- bez użycia maszynki do lodów
- błyskawiczne i proste wykonanie
Czas przygotowania: 20 minut
Czas mrożenia lodów: 6 godzin
Liczba porcji: 900 ml lodów
W 100 ml lodów:
Wartość energetyczna
240 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 250 g serka mascarpone - małe opakowanie
- 1 szklanki śmietanki 30 % - 250 g
- 150 g mleka skondensowanego słodzonego - około 10 łyżek
Lody z mascarpone
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Pojemnik do mrożenia: pojemność minimum 1 litra lub zestaw mini pojemniczków/foremek do mrożenia pojedynczych lodów.
Serek mascarpone oraz śmietankę kremówkę trzymaj schłodzone w lodówce.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 900 ml lodów z serkiem mascarpone.
Lody z mascarpone przepis
W naczyniu umieść całe, małe opakowanie jak najświeższego serka mascarpone. Dodaj również 10 łyżek mleka skondensowanego słodzonego, czyli 150 g mleka. Mowa tu o gęstym mleku skondensowanym, słodzonym, które sprzedawane jest w puszkach. Całość bardzo dokładnie wymieszaj. Używam do tergo miksera na niskich obrotach.
Naczynie ze schłodzoną śmietanką 30 % (1 szklanka śmietanki, czyli około 250 ml) polecam dodatkowo umieścić wcześniej na 20 minut w zamrażalniku. Im lepiej schłodzona śmietanka, tym szybciej i łatwiej się ubija. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z zamrażalnika i zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach. Sugeruję wysokie naczynie, ponieważ z początku śmietanka jest rzadka i może chlapać po kuchni.
Śmietanka zacznie po powoli gęstnieć. Cierpliwie ubijaj ją dalej, cały czas obserwując śmietankę. Gdy tylko zgęstnie na tyle, że zacznie stawiać lekki opór i wyraźnie zesztywnieje, to wyłącz mikser. Miksowanie może trwać minutę albo i krócej. Uważaj, by nie ubijać śmietanki za długo, ponieważ może się zacząć warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. Śmietanka może być gotowa nawet po 40 sekundach ubijania (sporo zależy od jej stopnia schłodzenia i mocy miksera).
Do naczynia z połączonym w jednolity krem serkiem i mlekiem skondensowanym przełóż całą ubitą na sztywno śmietankę. Masę wymieszaj delikatnie przy pomocy szpatułki lub zwykłej łyżki. Postaraj się połączyć wszystko w miarę jednolitą masę. Nie mieszaj kremu pod lody zbyt długo, by lody z mascarpone zachowały puszystość.
Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że Czytelnicy mają czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika lub też szklanego naczynia do przechowywania żywności. Dobrym pomysłem będzie użycie pudełka po zjedzonych już lodach sklepowych.
Lody z mascarpone można też mrozić w mini foremkach do pojedynczych lodów.
Lody mascarpone odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi. Po sześciu godzinach mrożenia lody są idealne do nakładania (albo trochę szybciej jeśli pojemnik był niższy, a szerszy). Jeśli lody będą mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilkunastu lub więcej minut, by zmięknąć. Wyjmowane po ośmiu, czy nawet dziewięciu godzinach mrożenia, są jeszcze bardzo plastyczne, jednak już po nocy w zamrażalniku mogą mocno stwardnieć.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch lub trzech godzinach mrożenia będą idealne do zjedzenia. W wersji lodów na patyku sprawdzają się rewelacyjnie. Są kremowe i pyszne.
Tak więc domowe lody z serkiem mascarpone polecam podawać po sześciu, do maksymalnie dziewięciu godzin od umieszczenia ich w zamrażalniku. Ich struktura jest idealna do nakładania i nie trzeba wówczas mieszać masy w trakcie mrożenia. Jeśli lody mają być zjedzone następnego dnia, to polecam przykryć naczynie, by nie wysuszać lodów. Lody mrożone dłużej mogą się zrobić twarde i trudniejsze do nakładania. Trzeba je wtedy wyjąc i zostawić na blacie na 30 minut, by zmiękły. Takich lodów nie odkładaj już do ponownego mrożenia.
Smacznego.