Lody z awokado
Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowy deser, to moje lody z awokado będę idealne. Przepis na domowe lody awokado jest bardzo prosty i nie wymaga nawet posiadania maszynki do robienia lodów. Gorąco polecam!
- tylko kilka prostych składników
- domowe lody bez dodatku jajek
- bez potrzeby użycia maszynki do lodów
Czas przygotowania: 20 minut
Czas mrożenia lodów: 5 godzin
Liczba porcji: 1100 ml lodów
Kaloryczność kcal: 150 w 100 ml lodów
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 1 duże i dojrzałe awokado - 300 g
- 0,5 szklanki mleka skondensowanego słodzonego - 180 g
- 1 szklanka śmietanki 30 % - 290 g
- 6 łyżek soku z cytryny
- 2 łyżki cukru pudru
Lody o smaku awokado
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Śmietankę kremówkę trzymaj schłodzoną w lodówce.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1100 ml lodów z awokado.
To jest coś wspaniałego! Domowe lody z awokado. Smak awokado zaskakująco delikatny, subtelny, ale i wyczuwalny. Idealnie wyostrzony przed dodatek soku z cytryny lub limonki. Dla mnie bomba, wiec gorąco zachęcam do zrobienia.
Lody z awokado
Najważniejsze jest tu dobre awokado. Musi być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Miałam duże zielone awokado o wadze aż 300 gramów, więc użyłam tylko jednej sztuki. Jeśli masz małe awokado np. Hass, to użyj dwóch sztuk. Awokado natnij po całości aż do pestki i rozdziel na dwie połówki. Usuń pestkę a miąższ wyjmij przy pomocy łyżki. Nie musisz się starać wykroić idealne kawałki, ponieważ całość zmiksujesz na gładko.
Bardzo ważne jest to, by wyskrobać łyżką miąższ przy samej skórce od wewnątrz. Ma on bowiem najbardziej intensywny, zielony kolor. Do miseczki z miąższem dodaj też sok z cytryny lub limonki. Wyciśnij sześć łyżek soku (uważaj na pestki). Będzie to cały sok z soczystej limonki lub z połówki soczystej cytryny.
Miąższ z awokado, mleko skondensowane i sok z cytryny zmiksuj na gładko przy pomocy ręcznego blendera typu żyrafa lub też w blenderze kielichowym.
Przygotuj sobie szklankę, czyli około 290 gramów śmietanki kremówki 30 % lub 36 %. Uwaga - ja używam do tych lodów mieszanki śmietanki kremówki 30 % i 36 % (pół na pół). To dla mnie idealne połączanie, ponieważ śmietanka słodka 30 % ubija mi się dość długo nawet, gdy jest mocno schłodzona. Za to śmietanka 36 % ubija się błyskawicznie i czasem zdarza się, że ubiję ją o kilka sekund za długo i w kilka chwil zaczyna się z niej robić masło. Gdy zaś daję pół szklanki śmietanki 30 % i pół szklanki 36 %, to wychodzi mi idealna bita śmietana.
Naczynie ze schłodzoną śmietanką polecam dodatkowo umieścić na 20-30 minut w zamrażalniku. Im lepiej schłodzona śmietanka, tym szybciej i łatwiej się ubija. Możesz też w zamrażalniku umieścić mieszadła miksera. Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z zamrażalnika i zacznij ubijać mikserem na najwyższych obrotach. Sugeruję wysokie naczynie, ponieważ z początku śmietanka jest rzadka i może chlapać po kuchni :)
Śmietankę ubijaj tak tylko do momentu, gdy zrobi się lekko gęsta. Dodaj wówczas dwie łyżki cukru pudru i ubijaj jeszcze chwilę, aż będzie idealnie kremowa i napuszona. Może to trwać nie dłużej niż minutę. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka może się zacząć warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealną bitą śmietanę zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.
Do ubitej śmietany dodaj zblendowane awokado. Całość delikatnie, ale dość dokładnie wymieszaj łyżką lub metalową trzepaczką (nie ubijaj tylko mieszaj).
Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że macie czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika. Dobrym pomysłem będzie użycie pudełka po zjedzonych już lodach sklepowych.
Lody z awokado odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi. Po pięciu godzinach mrożenia lody są idealne do nakładania. Jeśli lody będą mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilkunastu lub więcej minut, by zmięknąć.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne do zjedzenia.
Lody możesz też zamrozić używając maszynki do lodów. Wystarczy wówczas gotową masę przełożyć do maszynki do lodów i dalej postępować zgodnie z instrukcją.
Domowy lody z awokado polecam podawać po pięciu godzinach mrożenia. Ich struktura jest idealna do nakładania i nie trzeba wówczas mieszać masy w trakcie mrożenia. Jeśli lody mają być zjedzone następnego dnia, to polecam przykryć naczynie folią, by nie wysuszać lodów. Lody mrożone dłużej mogą się zrobić twarde i trudniejsze do nakładania. Trzeba je wtedy wyjąc i zostawić na blacie na 30 minut, by zmiękły. Takich lodów nie odkładaj już do ponownego mrożenia.
Z podanej ilości składników wyjdzie Ci od 1000 - 1200 ml lodów. Ilość zależy od tego ile miąższu otrzymasz z awokado oraz od stopnia napuszenia bitej śmietany. Mi wyszło łącznie około 15 gałek lodów. Nałożone już lody można przystroić listkami mięty lub też posypać czekoladą czy też pokruszonymi orzechami pistacjowymi. Wszelkie domowe i kwaśne syropy też będą super np. syrop z rabarbaru.
Smacznego!