Lody kawowe
Lody! Latem chłodzą a zimą cudownie rozpieszczają. Domowe lody o smaku kawy to prawdziwa rozkosz. Mój przepis na lody kawowe składa się tylko z trzech składników. Nie musisz mieć nawet maszynki do lodów. Super!
Czas przygotowania: 30 minut
Czas mrożenia: 5 godzin
Liczba porcji: 850 ml lodów
Kaloryczność kcal: 220 w 100 ml lodów
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- ponad 1,5 szklanki śmietanki 30 % - 450 g
- pół szklanki mleka skondensowanego słodzonego - 200 g
- 4 pełne łyżki kawy rozpuszczalnej lub kawy Inki
Domowe lody kawowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mój zamrażalnik jest ustawiony na temperaturę -15 stopni.
Śmietanka 30 % powinna być bardzo dobrze schłodzona.
Jeśli szukasz lodów, które dosłownie rozpieszczą Twoje podniebienie, to zapraszam Cię po mój przepis na lody kawowe. Dla dorosłych polecam użyć prawdziwej, ulubionej kawy instant w granulkach lub w proszku. W wersji dla dzieci zachęcam do sięgnięcia po kawę rozpuszczalną zbożową Inka.
Prosty przepis na lody kawowe
Do niewielkiego rondelka przelej pół szklanki mleka skondensowanego, słodzonego. Takie pół szklanki będzie ważyło około 200 gramów. Mleko skondensowane zagęszczone i słodzone sprzedawane jest w puszkach o pojemności około 500 ml. Do rondelka z mlekiem wsyp 4 łyżki swojej ulubionej kawy rozpuszczalnej. Moja była w granulkach, ale łatwiej Ci będzie wymieszać tę w proszku.
Rondelek umieść na palniku kuchenki. Ustaw minimalną moc palnika. Cierpliwie mieszaj mleko z kawą przez kilka minut. Z początku może Ci się wydawać, że kawa się nie połączy z gęstym mlekiem, jednak z czasem całość zamieni się w piękny krem kawowy. Mleko skondensowane zamieni się w krem krówkowy. Pamiętaj o tym by cały czas mieszać krem, bo może się on przypalić. Jak tylko otrzymasz jednolitą masę możesz zdjąć krem z palnika. Niech krem lekko przestygnie - 5 minut wystarczy.
Do kremu wlej trochę ponad pół szklanki śmietanki 30 % (może być prosto z lodówki) i wymieszaj całość. Masa nie musi być super jednolita. Taki krem odstaw do całkowitego przestudzenia a następnie na 20 minut do lodówki, do schłodzenia.
Jest jeszcze drugi sposób na stworzenie masy kawowej pod lody. Do małej miski wlej 50 ml wody. W tej wodzie rozpuść całą kawę a następnie wlej mleko skondensowane słodzone. Wszystko wymieszaj i odstaw do lodówki do schłodzenia. Jest szybciej, ale nie tak smacznie jak z podgrzewaniem..
Pełną szklankę śmietanki 30 % (300 gramów śmietanki) umieść w wysokim naczyniu i odłóż do lodówki do schłodzenia. Możesz też śmietankę przed ubijaniem umieścić na 20 minut w komorze zamrażalnika. Im zimniejsza śmietanka, tym łatwiej i szybciej się ubije. Schłodzić możesz też mieszadła miksera.
Naczynie wyjmij z lodówki i od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera (by nie zachlapać kuchni). Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Krem powinien być gotowy już po niecałych 2 minutach ubijania. Masa jest dobrze ubita, gdy zaczyna stanowić opór na mieszadłach miksera oraz po nałożeniu na palec zachowuje strukturę - nie rozlewa się, nie przemieszcza. Podany przeze mnie czas jest orientacyjny. Twoja śmietanka może się ubić znacznie szybciej. Dużo zależy od prędkości obrotów miksera, świeżości śmietanki oraz stopnia jej schłodzenia. Ważne jest, by nie ubijać śmietanki za długo, ponieważ może się rozwarstwić na maślankę i masło.
Gotowy krem przełóż do wygodnego, szerszego naczynia. Do tego samego naczynia przelej też schłodzony krem kawowy. Całość wymieszaj łyżką. Nie musi być super dokładnie. Niedomieszane smugi wyglądają potem bardzo atrakcyjnie podczas nakładania lodów.
Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody. Wiem, że macie czasem problem z wyborem pudełka. Tutaj wystarczy nawet zwykła keksówka o pojemności minimum 1 litra. Ja używam często szklanego, podłużnego naczynia, które dedykowane było wypiekom z piekarnika. Tym razem sięgnęłam po szklane, okrągłe naczynie o pojemności 1 litra.
Na wierzch wyłożyłam jeszcze resztki kremu kawowego, który wyskrobałam z wnętrza rondelka. Powstały ciekawe smugi.
Lody kawowe odłóż do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi. Po pięciu godzinach mrożenia lody są idealne do nakładania. Jeśli lody będę mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilku minut by zmięknąć.
Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne do zjedzenia.
Takie wafelki jak na zdjęciach możesz zrobić samemu! Zobacz mój przepis na domowe wafle do lodów!
Lody kawowe z mojego przepisu będą słodkie, ale nie zapewne nie tak słodkie, jak te ze sklepu. Jeśli więc lubisz gdy lody są słodsze, to w trakcie ubijania śmietanki możesz do niej dodać płaską łyżkę cukru. Pamiętaj jednak o tym, że musisz wówczas ubijać śmietankę tak długo, aż cukier całkowicie się w niej rozpuści.
Polecam też mój przepis kawa mrożona. Do wybory w wersji klasycznej, z mlekiem, z lodami czy z bitą śmietaną.
Smacznego!