Kisiel
Zobacz jak zrobić najlepszy domowy kisiel. Mój przepis na kisiel domowy jest super uniwersalny i możesz z niego zrobić kisiel z użyciem dowolnych owoców. Czytaj dalej a zobaczysz jakie to proste i jakie pyszne!
- idealne proporcje oraz propozycje miksów owoców
- odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące szykowania kisielu
- dwa sposoby na kisiel z kawałkami owoców oraz kisiel aksamitny
Czas szykowania składników: 5 minut
Czas gotowania kisielu: 12 minut
Liczba porcji: 1100 ml kisielu
W 100 ml kisielu:
Wartość energetyczna
50 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 2 szklanki owoców - około 400 g (truskawki, wiśnie, morele, borówki...)
- 2,5 szklanki wody - 625 ml
- 3 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
Kisiel
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Owoce ważone były przed ewentualnym odszypułkowaniem/wydrylowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1100 ml kisielu z kawałkami owoców.
Aby stworzyć kompleksowy i najbardziej uniwersalny przepis na domowy kisiel postanowiłam stworzyć jego dwie wersje. Kierowałam się tutaj nie smakiem, pochodzeniem, czy też kolorem owoców a tym, czy dane owoce mają pestki duże, czy małe. Pierwszy, główny przepis na kisiel zawiera owoce, które mają duże pestki, czyli takie pestki, które można z łatwością usunąć i zrobić kisiel z kawałkami owoców. Drugi przepis będzie się składał z owoców drobno pestkowych, które należy przetrzeć przez sitko. Otrzymasz wówczas gładki, aksamitny kisiel z samego soku i miąższu z owoców.
Zacznijmy zatem od przepisu głównego, czyli tego z użyciem większych pestek. Powstaje nam pyszny kisiel z kawałkami owoców. Do tego właśnie kisielu policzone zostały kalorie, czas oraz ostateczna ilość kisielu.
Kisiel domowy
Aby zrobić domowy kisiel z kawałkami owoców, przygotuj sobie dwie pełne szklanki, czyli 400 gramów owoców. Polecam użyć mieszanki przynajmniej dwóch typów owoców. Ja użyłam mieszanki czterech rodzajów owoców w podobnych proporcjach. Były to: wiśnie, morele, borówki oraz truskawki. Owoce umyłam. Z truskawek zdjęłam szypułki. Z wiśni i moreli usunęłam pestki.
Owoce jakie jeszcze polecam do tego kisielu to: brzoskwinie, mango, kiwi, jagody, poziomki, gruszki, jabłka, śliwki, ananas, banany..
Morele i truskawki pokroiłam dodatkowo na mniejsze kawałki. Wszystkie owoce umieść w małym garnku. Do garnka wlej dwie szklanki wody z kranu, czyli 500 ml wody. Wsyp też dwie (nie czubate) łyżki cukru.
Porada: Jeśli używasz w swoim kisielu bardzo słodkich owoców, jak dojrzałe brzoskwinie, banany lub słodkie jabłka, to możesz dać mniej cukru lub pominąć cukier w przepisie. Jeśli chcesz słodzić kisiel miodem, to polecam dodać miód dopiero po lekkim przestudzeniu gotowego kisielu.
Ustaw średnią moc palnika i czekaj, aż woda z owocami zacznie się gotować a następnie zmniejsz moc palnika i gotuj całość około 10 minut. Owoce puszczą sok. Zrobią się miękkie i częściowo zaczną się rozpadać. Zostało Ci jeszcze pół szklanki wody. Do wody wsyp trzy płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej. Dokładnie wymieszaj skrobię w wodzie i od razu wlej do garnka z lekko gotującymi się owocami. Mieszaj kisiel jeszcze przynajmniej minutę lub dwie, aż kisiel ponownie się zagotuje i zgęstnieje. Domowy kisiel jest już gotowy.
Kisiel domowy możesz od razu rozlać do pucharków. Otrzymałam łącznie ponad litr owocowego kisielu. Kisiel można jeść zarówno na ciepło, jak i po schłodzeniu. Warto zostawić kilka owoców, by udekorować nimi gotowy kisiel przelany do miseczek.
Kisiel z owoców drobno pestkowych
Obiecałam też pokazać, jak robię kisiel gładki bez pestek, za to z wykorzystaniem owoców, które posiadają pestki drobne, takie które mogą przeszkadzać podczas jedzenia kisielu (pestki z kiwi czy truskawek do takich nie należą :) Powstaje wówczas kisiel całkowicie gładki.. bez pestek i bez kawałków owoców.
Kisiel domowy z ugotowanych i przetartych przez sitko owoców polecam szykować z owoców, które mają małe pestki. Sama użyłam miksu kolorowych porzeczek oraz malin. Starałam się zachować równe proporcje owoców. Dodatkowo możesz tez użyć: agrest, winogrona, owoce granatu czy marakui.
Składniki:
- 2 szklanki owoców - około 400 g (porzeczki, maliny, agrest...)
- 2 szklanki wody - 500 ml
- 3 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru
Owoce już bez szypułek i ogonków umyj i przełóż do małego garnka. Do garnka wlej 1,5 szklanki wody. Wsyp też dwie łyżki cukru. W przypadku tego kisielu zalecam dodać cukier, ponieważ owoce z drobnymi pestkami są zazwyczaj dość kwaśne.
Ustaw średnią moc palnika i czekaj, aż woda z owocami zacznie się gotować a następnie zmniejsz moc palnika i gotuj całość około 15 minut. Owoce puszczą sok. Zrobią się miękkie, jaśniejsze i częściowo zaczną się rozpadać. Całość przelej przez drobne sitko do drugiego garnuszka. Owoce rozcieraj dokładnie łyżką, by na sitku zostały tylko pestki i skórki owoców.
Po przecedzeniu i odciśnięciu owoców otrzymałam równo 500 ml mocnego soku z lekkim miąższem.
Sok w garnku umieść na palniku. Doprowadź go do wrzenia i zmniejsz moc palnika. Zostało Ci jeszcze pół szklanki wody. Do wody wsyp trzy płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej. Dokładnie wymieszaj skrobię w wodzie i od razu wlej do garnka z lekko gotującym się sokiem. Mieszaj kisiel jeszcze przynajmniej dwie minuty, aż kisiel ponownie się zagotuje i zgęstnieje. Gładki kisiel bez kawałków owoców i pestek jest już gotowy.
Ten kisiel również możesz jeść na ciepło lub na zimno. Taki kisiel można rozcieńczyć z wodą i podać do picia, do obiadu. Moja Mama robiła tak czasem, gdy byłam dzieckiem. Dokładnie tak samo, ale bez potrzeby przecierania owoców można też śmiało zrobić taki domowy kisiel z soku z owoców. Potrzebujesz zatem 500 ml soku z dowolnych owoców (w razie potrzeby z odrobiną cukru). Taki sok zagotuj i postępuj dalej tak samo, jak z kisielem z owoców drobno pestkowych.
Jaki jest Wasz ulubiony smak kisielu?
Czy w waszym domu rodzinnym, również rozcieńczało się kisiel z wodą i podawała do picia zamiast kompotu?
Smacznego.