Czekoladowa chmura z truskawkami
Czekoladowa chmura z truskawkami to deser wyjątkowy, ponieważ nie używamy mąki. Ciasto jest niesamowicie pyszne, a do tego przepiękne. To przepis dla miłośników czekolady i truskawek.
Czas przygotowania: 2 godziny
Czas chłodzenia ciasta: 32 minut
Liczba porcji: forma 24 cm - około 1760 g
Kaloryczność kcal: 340 w 100 g ciasta
[ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na ciasto czekoladowe [ więcej ]
- 300 g czekolady gorzkiej 60-70 %
- 150 g masła - 3/4 klasycznej kostki o wadze 200 g
- 6 dużych jajek - temperatura pomieszczenia
- 180 g cukru drobnego lub cukru pudru
- skórka otarta z cytryny lub połowy pomarańczy
Składniki na krem z mascarpone
- 300 ml śmietanki kremówki 30 % - mocno schłodzona
- 250 g serka mascarpone - mocno schłodzony
- 3 łyżki cukru pudru - około 30 g
Składniki dodatkowe
- do 250 g świeżych truskawek
- listki mięty lub melisy
Czekoladowa chmura z truskawkami
300 g czekolady gorzkiej 60-70 % (może być też deserowa) rozdrobnij, najlepiej przy pomocy malaksera. Użyłam blendera MultiQuick 9 marki Braun. Rozdrobnienie wszystkich czekolad na raz zajęło mi tylko 3 sekundy. Użyłam najwyższej, spośród trzech stopni mocy blendera.
W małym garnku umieść 150 gramów masła. Roztop je na niskiej mocy palnika i zdejmij z płyty. Do gorącego, płynnego masła wsyp całą rozdrobnioną czekoladę.
Czekoladę z masłem mieszaj szpatułką tak długo, aż powstanie Ci jednolity, błyszczący krem. W razie potrzeby podgrzej całość na minimalnej mocy palnika lub w kąpieli wodnej. Krem odstaw do przestudzenia.
Do podłużnego naczynia (u mnie pojemnik z miarką z zestawu blendera MultiQuick 9 marki Braun) wbij dwa duże jajka oraz dodaj 4 żółtka (4 białka odłóż do osobnego naczynia). Wsyp 80 gramów cukru drobnego lub cukru pudru (resztę cukru ubijesz z białkami). Całość ubijaj blenderem z trzepaczką. W ciągu kilku minut jajka z cukrem powinny się pięknie napuszyć.
Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół albo 160 stopni z termoobiegiem.
Do przestudzonego kremu z czekolady i masła dodaj napuszone jajka z cukrem. Całość wymieszaj tylko szpatułką na jednolitą masę czekoladowo jajeczną.
Porada: Na tym etapie można też dodać szczyptę soli, odrobinę pasty lub esencji waniliowej lub 1-2 łyżki alkoholu. Polecam do wyboru: likier kawowy, migdałowy lub pomarańczowy.
Blenderem z trzepaczką zacznij ubijać białka z czterech, odłożonych wcześniej jajek. Białka (bez najmniejszych śladów żółtek) ubijaj na niższej mocy w idealnie czystym, szklanym lub metalowym naczyniu przez chwilę, tylko do napuszenia białek.
Do napuszonych białek zacznij powoli wsypywać cukier (pozostałe 100 gramów). Cukier dodawaj w trzech porcjach, aż połączy się z pianą i całkowicie w niej rozpuści. Proces ubijania bezy jest dość długi i może trwać łącznie kilka minut. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa.
Do naczynia z ubitą bezą dodaj cały krem czekoladowo jajeczny. Zetrzyj też skórkę z jednej cytryny lub z połowy pomarańczy. Całość wymieszaj delikatnie przy pomocy szpatułki do powstania jednolitego ciasta.
Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Można też użyć nieco większej formy. Ciasto wyjdzie wówczas niższe i zapewne szybciej się upiecze. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Boków niczym nie smaruj. Gotowe do pieczenia ciasto przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (opcja pieczenia: góra/dół). Wybierz środkową lub o piętro niższą półkę w piekarniku, by wierzch ciasta nie był za blisko górnych grzałek. Ciasto piecz maksymalnie 35 minut. Po upieczeniu można je od razu wyjąć z piekarnika. Możesz je też od razu obkroić przy brzegach i zdjąć boki formy. Ciasto powinno opaść na środku tworząc wgłębienie na krem i owoce. To ciasto wychodzi trochę jak brownie. Jest dość mokre. Odstaw je do przestudzenia. Można je też upiec dzień przed podaniem i trzymać w lodówce. Następnego dnia wystarczy zrobić krem.
Porada: Piekarnik musi być dobrze nagrzany, a forma z ciastem kładziona na kratce z wyposażenia piekarnika lub blaszce, która będzie się nagrzewała razem z piekarnikiem.
Do 300 ml bardzo mocno schłodzonej śmietanki kremówki 30 % dodaj 30 gramów cukru pudru oraz 250 gramów serka mascarpone. Całość zacznij ubijać blenderem MultiQuick 9 Braun z trzepaczką (ta sama krańcówka, jak do białek). Zacznij od małych obrotów, a po chwili zwiększ obroty do maksymalnych. Krem ubijaj tak do momentu, gdy zacznie robić się sztywny. Może to trwać do kilku minut.
Porada: Naczynie z tylko wymieszanymi wstępnie składnikami (śmietanka, serek i cukier puder) polecam (na 30-60 minut przed miksowaniem) umieścić w komorze zamrażalnika. Im zimniejsze (nawet lekko przymrożone) składniki, tym szybciej ubity krem. Można też dodać odrobinę pasty lub esencji waniliowej.
Przy użycia blendera ręcznego MQ 9 marki Braun z zestawu zmiksuj część truskawek do dekoracji. Używam niskiej mocy i rozdrabiam truskawki tylko przez kilak sekund, by nie zrobiły się całkiem gładkie i rzadkie.
Na środek schłodzonego ciasta wyłóż ubity krem oraz całe lub pokrojone na pół truskawki. Wylej też zmiksowane owoce. Całość udekoruj listkami mięty. Czekoladową chmurę z truskawkami można podawać od razu lub też po dodatkowym schłodzeniu, które polecam zastosować w upalne dni. Ciasto przechowuj w lodówce. Świeżość zachowa przynajmniej przez 4-6 dni.
Podczas szykowania przepisu na ciasto czekoladowa chmura z truskawkami używałam blendera MultiQuick 9 marki Braun o mocy 1200 W. Skorzystałam z malaksera, który doskonalone i błyskawicznie rozdrobił twardą czekoladę gorzką. W ciągu kilku sekund otrzymałam małe kawałki czekolady, które bardzo szybko połączyły się z gorącym masłem.
Blenderem ręcznym zmiksowałam truskawki, zaś trzepaczką ubiłam i bezę i krem do ciasta. Dzięki temu, że blender posiada regulację mocy oraz technologię SplashControl, mogłam decydować o tym, kiedy zmniejszyć, a kiedy zwiększyć obroty. Opcja ta przydała mi się np. w początkowym etapie ubijania kremu, który na początku jest rzadki.
W zestawie znajdziesz też malakser o pojemności dwóch litrów, w którym możesz śmiało mieszać np. ciasto ucierane lub też zagniatać ciasto drożdżowe. Zawiera on dodatkowe tarcze do krojenia frytek, krojenia warzyw i owoców w kostkę, w słupki lub w plasterki, a nawet ścierania ich na małych lub dużych oczkach.
Przepis inspirowany ciastem Nigelli Lawson.
Wpis zawiera lokowanie produktu.
Smacznego.