Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Czekoladowa chmura z truskawkami

Czekoladowa chmura z truskawkami

Czekoladowa chmura z truskawkami to deser wyjątkowy, ponieważ nie używamy mąki. Ciasto jest niesamowicie pyszne, a do tego przepiękne. To przepis dla miłośników czekolady i truskawek. 

Czas przygotowania: 2 godziny
Czas chłodzenia ciasta: 32 minut
Liczba porcji: forma 24 cm - około 1760 g

Kaloryczność kcal: 340 w 100 g ciasta [ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki na ciasto czekoladowe [ więcej ]

  • 300 g czekolady gorzkiej 60-70 %
  • 150 g masła - 3/4 klasycznej kostki o wadze 200 g
  • 6 dużych jajek - temperatura pomieszczenia
  • 180 g cukru drobnego lub cukru pudru
  • skórka otarta z cytryny lub połowy pomarańczy

Składniki na krem z mascarpone

  • 300 ml śmietanki kremówki 30 % - mocno schłodzona
  • 250 g serka mascarpone - mocno schłodzony
  • 3 łyżki cukru pudru - około 30 g

Składniki dodatkowe

  • do 250 g świeżych truskawek
  • listki mięty lub melisy

Czekoladowa chmura z truskawkami
Czekoladowa chmura z truskawkami, 1

Krok 1: Rozdrobnij czekoladę

300 g czekolady gorzkiej 60-70 % (może być też deserowa) rozdrobnij, najlepiej przy pomocy malaksera. Użyłam blendera MultiQuick 9 marki Braun. Rozdrobnienie wszystkich czekolad na raz zajęło mi tylko 3 sekundy. Użyłam najwyższej, spośród trzech stopni mocy blendera. 

Rozdrobnij czekoladę

Krok 2: Roztop masło i dodaj czekoladę

W małym garnku umieść 150 gramów masła. Roztop je na niskiej mocy palnika i zdejmij z płyty. Do gorącego, płynnego masła wsyp całą rozdrobnioną czekoladę. 

Roztop masło i dodaj czekoladę

Krok 3: Mieszaj krem czekoladowy

Czekoladę z masłem mieszaj szpatułką tak długo, aż powstanie Ci jednolity, błyszczący krem. W razie potrzeby podgrzej całość na minimalnej mocy palnika lub w kąpieli wodnej. Krem odstaw do przestudzenia. 

Mieszaj krem czekoladowy

Krok 4: Ubij jajka z cukrem

Do podłużnego naczynia (u mnie pojemnik z miarką z zestawu blendera MultiQuick 9 marki Braun) wbij dwa duże jajka oraz dodaj 4 żółtka (4 białka odłóż do osobnego naczynia). Wsyp 80 gramów cukru drobnego lub cukru pudru (resztę cukru ubijesz z białkami). Całość ubijaj blenderem z trzepaczką. W ciągu kilku minut jajka z cukrem powinny się pięknie napuszyć. 

Ubij jajka z cukrem

Krok 5: Połącz krem i puch

Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół albo 160 stopni z termoobiegiem.
Do przestudzonego kremu z czekolady i masła dodaj napuszone jajka z cukrem. Całość wymieszaj tylko szpatułką na jednolitą masę czekoladowo jajeczną. 

Porada: Na tym etapie można też dodać szczyptę soli, odrobinę pasty lub esencji waniliowej lub 1-2 łyżki alkoholu. Polecam do wyboru: likier kawowy, migdałowy lub pomarańczowy.

Połącz krem i puch

Krok 6: Zacznij ubijać białka

Blenderem z trzepaczką zacznij ubijać białka z czterech, odłożonych wcześniej jajek. Białka (bez najmniejszych śladów żółtek) ubijaj na niższej mocy w idealnie czystym, szklanym lub metalowym naczyniu przez chwilę, tylko do napuszenia białek.

Zacznij ubijać białka

Krok 7: Miksuj na bezę

Do napuszonych białek zacznij powoli wsypywać cukier (pozostałe 100 gramów). Cukier dodawaj w trzech porcjach, aż połączy się z pianą i całkowicie w niej rozpuści. Proces ubijania bezy jest dość długi i może trwać łącznie kilka minut. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa. 

Miksuj na bezę

Krok 8: Połącz składniki na ciasto

Do naczynia z ubitą bezą dodaj cały krem czekoladowo jajeczny. Zetrzyj też skórkę z jednej cytryny lub z połowy pomarańczy. Całość wymieszaj delikatnie przy pomocy szpatułki do powstania jednolitego ciasta.

Połącz składniki na ciasto

Krok 9: Ciasto wyłóż do formy

Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Można też użyć nieco większej formy. Ciasto wyjdzie wówczas niższe i zapewne szybciej się upiecze. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Boków niczym nie smaruj. Gotowe do pieczenia ciasto przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię.

Ciasto wyłóż do formy

Krok 10: Upiecz ciasto

Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (opcja pieczenia: góra/dół). Wybierz środkową lub o piętro niższą półkę w piekarniku, by wierzch ciasta nie był za blisko górnych grzałek. Ciasto piecz maksymalnie 35 minut. Po upieczeniu można je od razu wyjąć z piekarnika. Możesz je też od razu obkroić przy brzegach i zdjąć boki formy. Ciasto powinno opaść na środku tworząc wgłębienie na krem i owoce. To ciasto wychodzi trochę jak brownie. Jest dość mokre. Odstaw je do przestudzenia. Można je też upiec dzień przed podaniem i trzymać w lodówce. Następnego dnia wystarczy zrobić krem. 

Porada: Piekarnik musi być dobrze nagrzany, a forma z ciastem kładziona na kratce z wyposażenia piekarnika lub blaszce, która będzie się nagrzewała razem z piekarnikiem.  

Upiecz ciasto

Krok 11: Przygotuj krem do dekoracji

Do 300 ml bardzo mocno schłodzonej śmietanki kremówki 30 % dodaj 30 gramów cukru pudru oraz 250 gramów serka mascarpone. Całość zacznij ubijać blenderem MultiQuick 9 Braun z trzepaczką (ta sama krańcówka, jak do białek). Zacznij od małych obrotów, a po chwili zwiększ obroty do maksymalnych. Krem ubijaj tak do momentu, gdy zacznie robić się sztywny. Może to trwać do kilku minut. 

Porada: Naczynie z tylko wymieszanymi wstępnie składnikami (śmietanka, serek i cukier puder) polecam (na 30-60 minut przed miksowaniem) umieścić w komorze zamrażalnika. Im zimniejsze (nawet lekko przymrożone) składniki, tym szybciej ubity krem. Można też dodać odrobinę pasty lub esencji waniliowej.

Przygotuj krem do dekoracji

Krok 12: Zmiksuj truskawki

Przy użycia blendera ręcznego MQ 9 marki Braun z zestawu zmiksuj część truskawek do dekoracji. Używam niskiej mocy i rozdrabiam truskawki tylko przez kilak sekund, by nie zrobiły się całkiem gładkie i rzadkie. 

Zmiksuj truskawki

Krok 13: Wyłóż krem i truskawki na ciasto

Na środek schłodzonego ciasta wyłóż ubity krem oraz całe lub pokrojone na pół truskawki. Wylej też zmiksowane owoce. Całość udekoruj listkami mięty. Czekoladową chmurę z truskawkami można podawać od razu lub też po dodatkowym schłodzeniu, które polecam zastosować w upalne dni. Ciasto przechowuj w lodówce. Świeżość zachowa przynajmniej przez 4-6 dni. 

Wyłóż krem i truskawki na ciasto

Czekoladowa chmura z truskawkami, 15

Czekoladowa chmura z truskawkami, 16

Podczas szykowania przepisu na ciasto czekoladowa chmura z truskawkami używałam blendera MultiQuick 9 marki Braun o mocy 1200 W. Skorzystałam z malaksera, który doskonalone i błyskawicznie rozdrobił twardą czekoladę gorzką. W ciągu kilku sekund otrzymałam małe kawałki czekolady, które bardzo szybko połączyły się z gorącym masłem.

Blenderem ręcznym zmiksowałam truskawki, zaś trzepaczką ubiłam i bezę i krem do ciasta. Dzięki temu, że blender posiada regulację mocy oraz technologię SplashControl, mogłam decydować o tym, kiedy zmniejszyć, a kiedy zwiększyć obroty. Opcja ta przydała mi się np. w początkowym etapie ubijania kremu, który na początku jest rzadki.

W zestawie znajdziesz też malakser o pojemności dwóch litrów, w którym możesz śmiało mieszać np. ciasto ucierane lub też zagniatać ciasto drożdżowe. Zawiera on dodatkowe tarcze do krojenia frytek, krojenia warzyw i owoców w kostkę, w słupki lub w plasterki, a nawet ścierania ich na małych lub dużych oczkach. 

Przepis inspirowany ciastem Nigelli Lawson.
Wpis zawiera lokowanie produktu.
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (26 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Czekoladowa chmura z truskawkami

Jeśli istnieje ciasto, które zasługuje na miano "niebiańskiego," z pewnością jest to czekoladowa chmura z truskawkami. Ta czekoladowa rozkosz to idealne połączenie smaków, tekstur i estetyki, które zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia. Co sprawia, że to ciasto jest tak wyjątkowe? Przede wszystkim jego intensywnie czekoladowy smak, który pochodzi z najwyższej jakości kakao i czekolady. Delikatna konsystencja sprawia, że każdy kęs dosłownie rozpływa się w ustach. Czekoladowa chmura to coś więcej niż tylko deser, to prawdziwe kulinarne doświadczenie. Czekoladowa Chmura z truskawkami to ciasto, które prezentuje się równie dobrze, jak smakuje. Jego wygląd przypomina puchową chmurkę – lekko pękający wierzch i miękki, wilgotny środek. Dodając do tego warstwę bitej śmietany oraz opcjonalnie świeże owoce jak maliny czy truskawki, tworzymy kompozycję, która zachwyci nie tylko podniebienia, ale i oczy. Jednym z największych atutów tego ciasta jest jego uniwersalność. Czekoladowa chmura sprawdzi się doskonale na różnorodnych okazjach, od eleganckiej kolacji po przyjęcie urodzinowe oraz na Walentynki. To także doskonały wybór na romantyczną kolację we dwoje, jak i na święta, które wymagają wyjątkowych deserów. Jeśli szukasz przepisu na ciasto, które naprawdę zrobi furorę na każdym przyjęciu, Czekoladowa chmura z soczystymi truskawkami jest wyborem bezbłędnym. To deser, który nie tylko smakuje wyśmienicie, ale i wygląda jak z najwyższej półki cukierniczej. Oczaruje Twoich gości i sprawi, że każdy posiłek stanie się wyjątkowym, niezapomnianym doświadczeniem. Ciasto czekoladowa chmura z truskawkami będzie świetnym wyborem również dla osób, które nie mogą lub unikają jedzenia mąki pszennej. Czekoladowa chmura z truskawkami to deser dla miłośników ciast typu brownie, intensywnie czekoladowych i wilgotnych. Czekoladowa chmura to prawdziwa gwiazda wśród ciast, która zasługuje na miejsce w Twojej kuchni. Wypróbuj przepis na czekoladową chmurę z kremem i truskawkami i przekonaj się, jak niewielka zmiana może wprowadzić prawdziwą rewolucję w świecie domowych słodkości. Zobacz też przepis na 3 bit truskawkowy bez pieczenia. Malinowa chmurka bez pieczenia to szokująco pyszne, piękne, proste i bardzo, bardzo popularne ciasto. Zrobisz je raz, a zapewniam, że będziesz do niego wracać nawet poza sezonem na maliny. Przez cały rok zaś tarta z borówkami będzie ciastem, które zachwyci Twoich gości na każdą okazję. Przepyszna szarlotka królewska, to ciasto które polecam piec przez cały rok.