Chleb bezglutenowy
Prosty i pyszny chleb bezglutenowy na drożdżach, to super propozycja na domowe pieczywo. Zapraszam po mój ulubiony i sprawdzony przepis na wilgotny chleb bez glutenu.
- najprostsze wykonanie
- chlebek pieczony w foremce
- bardzo długo zachowuje świeżość
Czas przygotowania: 15 minut
Czas wyrastania ciasta łącznie: 1 godzina 30 minut
Czas pieczenia chleba: 55 minut
Liczba porcji: forma 30 x 11 cm - około 970 g
Kaloryczność kcal: 238 w 100 g chleba
- 200 g mąki gryczanej (owsianej lub jaglanej) - pełna szklanka
- 150 g mąki ryżowej - około 4/5 szklanki
- 100 g mąki kukurydzianej - nieco ponad pół sklanki
- 50 g skrobi/mąki ziemniaczanej - 1/5 szklanki
- 7 g drożdży instant - mała saszetka
- 4 łyżki siemienia lnianego - do 40 g
- 4 łyżki pestek słonecznika - do 50 g
- 1 łyżka cukru lub miodu - do 10 g
- 1 płaska łyżeczka soli - do 4 g
- 500-600 ml lekko ciepłej wody
Chleb bezglutenowy
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników wychodzi jeden chlebek o wadze około 970 gramów.
Foremka: keksówka o wymiarach wewnętrznych 11 x 30 cm oraz 7 cm wysokości lub inne naczynie do pieczenia o pojemności około 1500 ml.
Pieczenie: 210 stopni, odrobinę niższa niż środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 55 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem chleba bezglutenowego polecam przeczytać najpierw cały przepis, by odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie składniki.

Chleb bezglutenowy przepis
W dużej misce umieść razem suche składniki: 200 gramów mąki gryczanej; 150 g mąki ryżowej; 100 g mąki kukurydzianej; 50 g skrobi/mąki ziemniaczanej; 4 łyżki pestek słonecznika; 4 łyżki siemienia lnianego bezglutenowego; 1 płaska łyżeczka soli. Wymieszaj składniki.
Porada: Jeśli nie przepadasz za smakiem i aromatem mąki gryczanej, możesz zastąpić ją bezglutenową mąką owsianą lub jaglaną. Możesz też pominąć mąkę ryżową i dać wyłącznie mąkę kukurydzianą (150 + 100 gramów) i odwrotnie. Siemię lniane można zamienić na pestki dyni.

Do osobnego naczynia wlej na początek 500 ml lekko ciepłej wody (temperatura wody nie powinna przekraczać 35 stopni). Do wody dodaj łyżkę cukru, miodu lub syropu oraz małą saszetkę suszonych drożdży instant, czyli około 7-8 gramów. Całość mieszaj tak długo, aż drożdże połączą się z wodą w jednolity płyn. Powinno to zająć nie więcej niż kilka minut.
Wodę z drożdżami wlej do suchych składników. Całość zamieszaj, a następnie wyrabiaj chwilę dłońmi. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstego kisielu. Jeśli jest za gęste, to dolej trochę więcej wody (raczej nie więcej niż maksymalnie 100 ml). Chleb bezglutenowy pieczemy w foremce, zatem nie powinno być za gęste.
Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą lub folią przezroczystą. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrastania na minimum 60 minut. Ciasto powinno w tym czasie urosnąć. Jeśli nie rośnie, to przenieś je w odrobinę cieplejsze miejsce (temperatura nie wyższa niż 35 stopni) lub czekaj cierpliwie nawet do 90 minut.

Do upieczenia chleba bezglutenowego używam podłużnej i wąskiej keksówki o wymiarach wewnętrznych 11 x 30 cm. Formę lekko natłuść od środka np. olejem do smażenia, a następnie obsyp bezglutenową mąką bezglutenowymi otrębami. Ciasto przełóż do foremki. Pewnie opadnie podczas przenoszenia do formy, wyrośnie jednak ponownie przy drugim wyrastaniu, w foremce.
Zatem ponownie odstaw ciasto (teraz już w foremce), by odpoczęło. Tym razem wystarczy już zapewne 30 minut. Na czas drugiego wyrastania foremkę przykryj ściereczką bawełnianą lub przezroczystą folią spożywczą.

Foremkę z gotowym do pieczenia chlebem bezglutenowym umieść na kratce w piekarniku nagrzanym do 210 stopni (odrobinę niższa niż środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół). Chleb piecz przez około 55 minut. Jeśli ciasto chlebowe mocno urosło podczas wyrastania, to bardzo możliwe, że podczas pieczenia nie podniesie się już wyżej. Chleb możesz wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu. Po kilku minutach możesz go też wyjąć z foremki i odłożyć do przestudzenia na kratkę do studzenia wypieków. Chleb bezglutenowy najlepiej jest kroić po całkowitym przestudzeniu.


Smacznego.