Bułki orkiszowe
Gorąco polecam mój sprawdzony i super prosty przepis na pyszne, domowe bułki orkiszowe. Te bułeczki piekę na mące orkiszowej jasnej oraz na drożdżach suszonych instant.
- prosty skład i wykonanie
- ciasto gotowe w kilka minut
- przepis nawet dla osób początkujących
Czas przygotowania: 10 minut
Czas wyrastania ciasta łącznie: 1 godzina 40 minut
Czas pieczenia: 25 minut
Liczba porcji: 6 klasycznych bułek
Kaloryczność kcal: 220 w 1 bułce
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 2 szklanki mąki orkiszowej jasnej typ. 700 - 320 g
- 3/5 szklanki ciepłej wody - 150 ml
- 1 łyżka śmietany 18 % - 25 g
- 7 g drożdży suszonych instant
- 1 łyżka oliwy lub innego oleju roślinnego
- 1 łyżeczka soli - płaska
- 1/3 łyżeczki cukru lub miodu
- dodatkowo: odrobina mleka do posmarowania bułek przed pieczeniem i łyżeczka sezamu do posypania bułek
Bułeczki orkiszowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śmietanę wyjmij wcześniej z lodówki.
Z podanej ilości składników wychodzi 6 bułeczek wielkością zbliżonych do klasycznych kajzerek.
Pieczenie: 210 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: do 25 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem bułek orkiszowych polecam przeczytać najpierw cały przepis, by odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie składniki.
Bułki orkiszowe przepis
Do tych bułeczek szykowanych na drożdżach instant nie robię rozczynu. Do miski wsyp zatem dwie szklanki, czyli 320 gramów mąki orkiszowej jasnej typ.700 oraz 1/3 łyżeczki cukru, płaską łyżeczkę soli i około 7 gramów drożdży suszonych instant (mała saszetka). Dodaj też łyżkę oliwy lub innego oleju roślinnego, a także łyżkę śmietany kwaśnej 18 %. Na koniec wlej jeszcze 3/5, czyli 150 ml lekko ciepłej wody.
Porada 1: Śmietanę kwaśną 18 % można zamienić na śmietanę 12 % lub na kremowy jogurt naturalny. Zamiast cukru można dodać erytrol, ksylitol lub też miód. Aby zaś lekko zmodyfikować smak bułek, polecam dodać do wyboru po pół łyżeczki suszonych: oregano, tymianek, kminek, koper włoski lub czosnek.
Porada 2: Jeśli masz drożdże świeże, to potrzebujesz nie więcej niż 20 gramów takich drożdży. Wystarczy wówczas, że uszczkniesz po odrobinie przygotowanych składników na ciasto. Tak więc w osobnym, niedużym naczynku umieść razem: 20 gramów drożdży świeżych; łyżkę mąki; 1/3 łyżeczki cukru; 5 łyżek wody. Całość dobrze wymieszaj (rozetrzyj drożdże), przykryj ściereczką lub folią i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut albo dłużej. Rozczyn ma zacząć buzować. Taki rozczyn dodajesz potem do miski z pozostałymi składnikami.
Całość wymieszaj łyżką drewnianą lub silikonową szpatułką. Miskę z ciastem pod bułki orkiszowe przenieś pod mikser z hakami do ciasta drożdżowego. Ciasto wyrabiaj tak 5 minut. Ciasto po wyrobieniu powinno być jednolite, gładkie i elastyczne. Możesz też wyrobić ciasto ręcznie, ale pamiętaj, że ma to trwać dość długo. Ciasto może się lekko przyklejać do ścianek miski. Takie ciasto można wyjąć i lekko obsypać mąką, a następnie uformować w zgrabną kulę i ponownie odłożyć do miski.
Wyrobione ciasto przykryj ściereczką bawełnianą lub folią przezroczystą. Odstaw w ciepłe miejsce do wyrastania na minimum 60 minut. Ciasto powinno w tym czasie bardzo urosnąć. Jeśli nie rośnie, to przenieś je w odrobinę cieplejsze miejsce (temperatura nie wyższa niż 35 stopni) lub czekaj cierpliwie nawet do 90 minut. Drewnianą stolnicę lub blat obsyp delikatnie mąką. Wyrośnięte ciasto podziel na sześć równych kawałków. Z każdego kawałka uformuj kształtną kulkę (bułeczki można też formować lekko podłużne).
Porada 1: Aby otrzymać bułki tej samej wielkości polecam zważyć całe ciasto, a następnie podzielić na równe kawałki.
Blaszkę do pieczenia (może być ta z wyposażenia piekarnika) wyłóż papierem do pieczenia. Między bułkami zachowaj spore odstępy, ponieważ bułki orkiszowe jeszcze wyrastają. Bułeczki odstaw do wyrastania na minimum 30 minut. Na czas wyrastania przykryj je delikatnie czystą ściereczką bawełnianą (może być ręcznik kuchenny). Po tym czasie każdą bułkę posmaruj delikatnie odrobiną mleka lub mieszanką mleka i żółtka. Polecam użyć do tego pędzelka kuchennego. Posmarowane bułki obsyp jasnym sezamem.
Porada 2: Bułeczki orkiszowe można też obsypać: makiem, czarnym sezamem, siemieniem lnianym, pestkami dyni lub pestkami słonecznika (albo mieszanką wcześniej wymienionych).
Zacznij nagrzewać piekarnik. Ustaw opcję pieczenia góra/dół i temperaturę 210 stopni lub 190 stopni z termoobiegiem. Gotową blaszkę z bułkami orkiszowymi umieść na środkowej półce w dobrze nagrzanym piekarniku. Bułki piecz tak około 20-25 minut. Upieczone bułeczki są wyrośnięte i rumiane. Po upieczeniu uchyl drzwi piekarnika na 5 minut, a następnie wyjmij blaszkę z upieczonymi bułkami.
Bułki można przekroić w poprzek na dwie połówki po całkowitym przestudzeniu. Jeśli bułki orkiszowe nie zostaną zjedzone w dniu pieczenia, polecam zawinąć je w papier śniadaniowy, a następnie luźno w torbę spożywczą przezroczystą i trzymać w szafce, w suchym i chłodnym pomieszczeniu.
Smacznego.