Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Wegański koktajl

Wegański koktajl

Aksamitny, pyszny i super zdrowy koktajl wegański w trzech wersjach smakowych, to rewelacyjna propozycja na koktajl z użyciem napoju roślinnego. Zapraszam po moje ulubione przepisy.

- 3 różne pomysły na wegański koktajl
- idealne proporcje składników i dokładny opis wykonania 
- można je szykować przez cały rok, a do tego długo zachowują świeżość

Czas przygotowania: 10 minut
Liczba porcji: 450 ml szpinakowego

Kaloryczność kcal: 54 w 100 ml koktajlu szpinakowego
Dieta: wegańska, wegetariańska

Składniki na koktajl wegański szpinakowy

  • 1 szklanka napoju roślinnego, np. owsianego - 250 ml
  • 40 g świeżego szpinaku baby lub same liście zwykłego szpinaku - spora garść
  • 1 duży banan - około 140 g po obraniu
  • 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki
  • dekoracja/dodatki: liście szpinaku, plasterki kiwi i limonki, listki mięty

Składniki na koktajl wegański kakaowo orzechowy

  • 1 szklanka napoju roślinnego, np. migdałowego - 250 ml
  • 1 łyżka klasycznego kakao - około 15 g
  • 1 pełna łyżka masła orzechowego - około 40 g
  • 2-3 daktyle bez pestek - około 20 g
  • dekoracja/dodatki: chia, daktyle, borówki, maliny, kakao, cynamon

Składniki na koktajl truskawkowy

  • 1 szklanka napoju roślinnego, np. ryżowego - 250 ml
  • 250 g truskawek świeżych lub rozmrożonych
  • 1 duży banan - około 140 g po obraniu
  • 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki
  • dekoracja/dodatki: nasiona wanilii lub pasta waniliowa, truskawki, listki mięty, plasterki bananów

Wegańskie koktajle

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Warzywa i owoce ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 600 ml wegańskiego koktajlu szpinakowego, i to na podstawie tego przepisu podałam kaloryczność napoju. Zanim zaczniesz szykować te zdrowe koktajle, polecam najpierw przeczytać przepisy, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Aby koktajl wegański wyszedł idealnie gładki i aksamitny, niezbędny jest dobry sprzęt do blendowania. Polecam blendery próżniowe wysokoobrotowe. Może być to też inny, mocny malakser z opcją rozdrabniania i dobrymi ostrzami.

Do każdego koktajlu użyłam innego "mleka" roślinnego. Sięgałam po taki napój roślinny, który najbardziej pasował mi do składników. Można jednak śmiało sięgać zamienić napój owsiany na sojowy, czy też migdałowy na kokosowy. Samodzielnie decydujesz również o tym, czy ma to być napój bez dodatku cukru, czy słodzony. 

Wegański koktajl, 1

Wegański koktajl ze szpinakiem

Około 40 gramów świeżego szpinaku baby lub same liście zwykłego szpinaku (duże liście bez ogonków) umyj i umieść w kielichu blendera lub w innym naczyniu, jeśli używasz np. blendera ręcznego typu żyrafa. Dodaj również dojrzałego, dużego banana. Wlej trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki oraz szklankę, czyli 250 ml napoju roślinnego (mleka roślinnego) owsianego. Dla urozmaicenia smaku warto dorzucić jeszcze kilka listów świeżej mięty. 

Używam blendera próżniowego, zatem zamykam pojemnik i włączam opcję blendowania (40 sekund miksowania na niskiej mocy). Po tym czasie otrzymuję idealnie gładki, wegański koktajl szpinakowy. Będą to przynajmniej dwie, spore porcje. 

Porada: Dla urozmaicenia można też dodać miąższ z dojrzałego kiwi. Koktajl trzeba wówczas wypijać od razu po zrobieniu, by z czasem nie zrobił się gorzki. 

Wegański koktajl, 2

Wegański koktajl kakaowo orzechowy

Około 20 gramów daktyli bez pestek umieść w kielichu blendera lub w innym naczyniu, jeśli używasz np. blendera ręcznego typu żyrafa. Dodaj również około 40 gramów ulubionego masła orzechowego (u mnie masło arachidowe bez dodatków) i wsyp około 15 gramów klasycznego kakao. Na koniec wlej jeszcze szklankę, czyli 250 ml napoju migdałowego. Dla urozmaicenia smaku warto dosypać odrobinę cynamonu. 

Po minucie miksowania w blenderze próżniowym otrzymuję idealnie gładki koktajl wegański. Jeśli masz słabszy sprzęt, to miksowanie może Ci zająć więcej czasu. Pamiętaj o tym, że daktyle mają dość twardą i mięsistą strukturę/skórkę, zatem zwykły blender ręczny typu żyrafa może mieć trudność ze zmiksowaniem na gładko składników koktajlu. Z podanych składników otrzymasz jedną sporą lub dwie małe porcje napoju. 

Porada: Daktyle można zamienić na dojrzałego banana. Banan można też zawsze dołożyć dodatkowo. Do gotowego napoju można dosypać łyżeczkę nasion chia, które po kilku godzinach (odłożony do lodówki) napęcznieją i jeszcze dodatkowo zagęszczą ten napój roślinny.  

Wegański koktajl, 3

Wegański koktajl truskawkowy

Około 250 gramów świeżych truskawek umyj, oczyść z szypułek i umieść w kielichu blendera lub w innym naczyniu, jeśli używasz np. blendera ręcznego typu żyrafa. Dodaj również dojrzałego, dużego banana. Wlej trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki oraz szklankę, czyli 250 ml napoju ryżowego. Dla urozmaicenia smaku warto dorzucić jeszcze pół łyżeczki pasty lub esencji waniliowej.

Porada: Sprawdzą się również truskawki rozmrożone. W wersji mrożonej zmiksujesz koktajl na lodowe smoothie.  

Po około 30 sekundach miksowania w blenderze próżniowym otrzymuję idealnie gładki wegański koktajl truskawkowy. Będą to przynajmniej dwie, spore porcje. 

Porada: Dla podkręcenia smaku można też dodać kilka malin.

Wegański koktajl, 4

A to tylko trzy spośród wielu propozycji na wegańskie koktajle, jakie można zrobić z użyciem dowolnego, ulubionego napoju roślinnego. Do każdego z wyżej wymienionych koktajli użyłam takiego napoju, który najbardziej pasował mi do danej kompozycji smakowej. Co nie znaczy, że nie można użyć innego napoju roślinnego i napój owsiany zastąpić sojowym, a np. kokosowy migdałowym. 

Dodatkową zaletą wegańskich koktajli szykowanych na bazie napojów roślinnych jest to, że nie rozwarstwiają się one po zmiksowaniu i znacznie dłużej zachowują świeżość, niż koktajle szykowane na bazie np. mleka krowiego. Z napojem roślinnym można też łączyć więcej różnych składników.
Wegański koktajl, 5

A to jeszcze kilka szybkich inspiracji na inne wegańskie koktajle:
1. Wegański koktajl bananowy: 2 dojrzałe banany; szklanka dowolnego napój roślinnego; po płaskiej łyżeczce do wyboru: kakao, cynamon, kawa rozpuszczalna zwykła lub zbożowa; nasiona wanilii. 
2. Wegański koktajl z owoców leśnych: 1 dojrzały banany; 100 gramów mieszanki jagód leśnych i malin lub jeżyn; szklanka dowolnego napój roślinnego.
3. Wegański koktajl tropikalny: 100 gramów miąższu z mango (świeży lub z puszki); 50 gramów miąższu z ananasa; szklanka dowolnego napój roślinnego, np. kokosowego. 

Napiszcie jakie są wasze ulubione koktajle szykowane na bazie napoju roślinnego. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (33 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Wegański koktajl

Koktajle wegańskie na bazie mleka roślinnego to doskonała propozycja dla osób poszukujących zdrowych i smacznych alternatyw dla tradycyjnych napojów mlecznych. Są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku, ale również korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ nie zawierają laktozy ani cholesterolu. Mleka roślinne takie jak migdałowe, sojowe, kokosowe czy owsiane charakteryzują się wyjątkowym smakiem oraz różnorodnością konsystencji, co sprawia, że z powodzeniem mogą być stosowane w domowej "produkcji" pysznych koktajli. Do przygotowania koktajli wegańskich na bazie mleka roślinnego warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników, takich jak owoce, warzywa, zielone liście np. szpinaku, syropy naturalne czy wegańskie białka. Eksperymentując z różnymi smakami i konsystencjami możemy odkryć napoje wpisujące się w nasze indywidualne preferencje, zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na orzeźwiający, wegański koktajl owocowy, czy też relaksujący napój na bazie kakao, warto pamiętać o starannym dobieraniu produktów wysokiej jakości, które zapewnią nam nie tylko wyjątkowe doznania smakowe, ale także poprawią nasze samopoczucie i wspomogą ogólną kondycję organizmu. Wegański koktajl znacznie dłużej zachowuje świeżość, niż koktajl na bazie np. mleka krowiego. Koktajl wegański nie rozwarstwia się po przyrządzeniu, zatem można go przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce nawet przez kilka godzin. Po zamieszaniu jest tak samo pyszny. Zobacz tez super prosty przepis na pyszny kompot z jabłek. A tutaj jeszcze kultowa ciasto Wuzetka - ciasto idealne!

Koktajle wegańskie

Koktajle wegańskie na bazie mleka roślinnego są znakomitą alternatywą dla osób, które pragną wprowadzić więcej zdrowych i smacznych przekąsek do swojej diety, a jednocześnie zwracają uwagę na swoje postępowanie względem środowiska oraz na etykę jedzenia. Dobrze wiedzieć, że przyrządzając je w domu, mamy pełną kontrolę nad składnikami jakich używamy, co w efekcie przekłada się na jakość posiłków. Rozmaite opcje smakowe, jakie możemy uzyskać dzięki zastosowaniu różnych napojów roślinnych, pozwalają na eksperymentowanie nie tylko z teksturą, ale również smakami. Szykując koktajle wegańskie, możemy tworzyć zarówno tradycyjne, jak i nietuzinkowe połączenia. Przykładem ciekawych i wartościowych połączeń smaków może być wymieszanie mleka migdałowego z różnymi owocami, które nie tylko dodadzą wspaniałego smaku, ale również wartości odżywczych. Koktajl wegański to alternatywa dla klasycznych koktajli z mlekiem krowim, polegająca na połączeniu np. mleka kokosowego z masłem orzechowym i kakao. Smak tej kompozycji z pewnością zaskoczy nawet najbardziej wymagające podniebienia. Decydując się na przygotowanie koktajlów na bazie mleka roślinnego w domu, mamy wpływ na poziom słodkości czy też ilość kalorii, co w pewnym stopniu umożliwia dostosowanie do naszych potrzeb i upodobań. Warto zatem skorzystać z tego prostego i ciekawego sposobu na urozmaicenie swojego menu, które z pewnością przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Wegańskie koktajle są niezwykle smaczne i pozwalają na to, by łączyć ze sobą więcej różnych składników, niż w przypadku mleka krowiego. Zapraszam po trzy przepisy, które będą wspaniałe na każdą porę roku. Gorąco polecam też super przepis na wegańskie naleśniki, które podaję zazwyczaj z owocami. Zapraszam i smacznego. Zobacz tez przepis na pyszny koktajl z selera naciowego