Zupa miso z łososiem
Zupa miso z łososiem, aksamitnym tofu i świeżym makaronem udon, to zupa którą wręcz uwielbiam. Przepis jest super prosty. Zupę robi się błyskawicznie, a wygląda i smakuje niesamowicie dobrze.
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: 2 duże porcje - około 1100 ml
W 100 ml zupy:
Wartość energetyczna
95 kcal
Składniki [ więcej ]
- woda 500 ml
- pasta Miso - dowolna 2 łyżki - 40 g
- tufu miękkie - aksamitne 200 g
- łosoś surowy bez skóry 250 g
- suszone wodorosty Wakame pół małej garści
- makaron świeży udon lub ramen 200 g
- siekany szczypiorek mała garść
Zupa miso z łososiem
To błyskawiczna wersja zupy, do której nie trzeba szykować bulionu Dashi. Wystarczy dowolna pasta miso. Dodajemy za to łososia oraz świeży makaron udon lub ramen.
Do garnka wlej 500 ml wody. Garnek przykryj przykrywką. Wodę doprowadź do wrzenia i dodaj do niej 250 gramów świeżego łososia bez skóry i ości. Rybę dodaj w kawałkach na jeden kęs. Po minucie dodaj też pół małej garści suszonych wodorostów Wakame (można je przed dodaniem pociąć nożyczkami na mniejsze kawałki). Uważaj z ilością, ponieważ glony "rosną" we wrzątku. Gotuj je (cały czas minimalna moc palnika, ale by bulion nadal się gotował) do dwóch, trzech minut, aż będą miękkie.
Kolejno dorzuć również opakowanie (200 gramów) świeżego makaronu pszennego udon (grubszy) lub ramen (cieńszy). Garnek przykryj przykrywką i gotuj zupę przez chwilę, tylko do miękkości makronu (około 2 minuty). Po tym czasie garnek zdejmij z palnika.
Do zupy (już nie powinna się gotować) dodaj około dwie łyżki pasty Miso (u mnie czerwona) oraz około 200 gramów miękkiego (jedwabistego), naturalnego tofu - pokrojone w kostkę.
Porada 1: W sklepach sprzedawana jest zazwyczaj pasta Awase Miso, czyli mieszanka różnych past Miso. Można jednak zakupić konkretną pastę np. Shiro Miso (biała), czy też Aka Miso (czerwona) albo Dashi Miso.
Porada 2: Jeśli nie masz miękkiego, naturalnego tofu (bardzo delikatne, niemal o konsystencji lekkiego puddingu), tylko klasyczne, to podgrzewaj je w zupie nieco dłużej, jeszcze przed dodaniem pasty.
Całość delikatnie wymieszaj i od razu podawaj z dodatkiem pokrojonej drobno szalotki ze szczypiorkiem lub ze zwykłym szczypiorkiem. Przed podaniem sprawdź smak zupy i w razie potrzeby (gdyby wyszła za mocna lub za gęsta) wlej do garnka odrobinę wrzątku (dopiero co zagotowanej wody) lub też trochę więcej pasty, gdyby była za delikatna.
Zupę można podać na kawałku nori i posypać ulubioną posypką do ryżu.
Smacznego.