Polenta
Idealna i super pyszna polenta, czyli mój sprawdzony przepis na mamałygę z kaszki kukurydzianej. Polenta jest bardzo uniwersalna i można ją podawać na wiele sposobów. Zastępuje ziemniaki, kasze, czy też ryż.
- idealnie dobrane składniki
- prosty i sprawdzony przepis
- dużo porad i pomysłów na podanie
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania polenty: 35 minut
Liczba porcji: 1200 g polenty
Kaloryczność kcal: 96 w 100 g polenty
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 1 szklanka kaszki kukurydzianej - 190 g
- 4 szklanki wody - 1 litr wody
- 60 g sera Parmezan
- 3 łyżeczki masła
- łyżeczka soli
Polenta
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 1200 gramów polenty. Będą to cztery duże, lub sześć mniejszych porcji.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Podając kaloryczność nie uwzględniłam karkówki w sosie, która pojawia się na jednym ze zdjęć.
Polentę możesz zrobić zarówno z mąki kukurydzianej, jak i z kaszki kukurydzianej. Jeśli zdecydujesz się na mąkę kukurydzianą to proporcje nie będą wynosiły 1 : 4 a 1 : 3. Zatem na szklankę mąki potrzebujesz wtedy trzy szklanki wody. Polentę na mące gotujesz tak samo długo, jak tę na kaszce.
Polenta przepis
Polentę zawsze szykuję z kaszki, ponieważ według mnie jest smaczniejsza. Kaszka sprzedawana jest na wagę lub też w woreczkach np. po 400 gramów. To tani i łatwo dostępny produkt. Szukaj jej na działach z mąką i kaszami.
Ciekawostka: Polenta szykowana była kiedyś z mąki kasztanowej. Z czasem mąkę kasztanową zastąpiła mąka kukurydziana oraz kaszka z kukurydzy.
W większym garnku zagotuj litr wody. Będą to cztery szklanki wody. Do gotującej się wody wsyp łyżeczkę soli a następnie całą szklankę kaszki.
Od razu zacznij mieszać kaszkę, aż do ponownego zagotowania się wody. Mieszaj kaszkę, by nie łączyła się w grudki. Jeśli kaszka gładko wmieszała się w wodę i całość ponownie się zagotowała, możesz zmniejszyć moc palnika do takiej, by kaszka tylko lekko mrugała. Garnek przykryj przykrywką i gotuj tak całość przez około 35 minut.
W trakcie gotowania polenty bardzo ważne jest to, by co 4-5 minut zamieszać kaszkę. Jeśli masz czas i cierpliwość, to polecam mieszać polentę cały czas. Idealne do tego są drewniane mieszadła z kulką na końcu (jak przy ucieraniu w makutrze). Tak ucierana i ubijana polenta będzie miała idealnie gładką strukturę i zrobi się cudownie kremowa.
W trakcie gotowania się polenty przygotuj sobie trzy łyżeczki masła oraz około 60 gramów tartego sera typu parmezan. Ja ścieram zazwyczaj ser Parmigiano Reggiano lub ewentualnie Grana Padano, czy też owczy Pecorino Romano.
Większość startego sera oraz całe masło dodaj do garnka z polentą od razu po jej wyłączeniu. (Po około 35 minutach gotowania kaszka powinna być już miękka i stanowić gęstą całość). Mieszaj całość chwilę, aż masło i ser połączą się z gorącą papką kukurydzianą.
Spróbuj jak smakuje polenta. Według mnie z podaną przeze mnie ilością soli oraz sera ma ona idealny smak. Jeśli jednak wolisz bardziej słoną polentę, to możesz dodać jeszcze trochę soli albo też pieprzu.. wedle gustu.
Ciekawostki: Polenta bez dodatku masła i sera jest niskokalorycznym i zdrowym zamiennikiem ziemniaków. Może też stanowić samodzielny posiłek. Kaszka zawiera dużo białka i błonnika. Dla urozmaicenia możesz do niej wlać bulion lub też dodać kukurydzę z puszki lub kukurydzę gotowaną.
Na talerzu posyp polentę pozostałym serem. Możesz też wyłożyć na wierzch odrobinę świeżego masła. Gorącą polentę jadam samą na śniadanie lub na kolację. Wspaniale smakuje z dodatkiem świeżego tymianku.
Do czego podawać polentę:
Polenta zastępuje tłuczone ziemniaki, makaron oraz kasze. Świetnie smakuje podana do gulaszy.. i tych łagodnych i tych szykowanych na ostro.
Polenta zastępuje pieczywo. Wystarczy wyłożyć ją do płaskiego naczynia i odłożyć do schłodzenia. Przestudzona i schłodzona polenta robi się bardziej zwarta. Można ją kroić na kawałki lub na plasterki. Po lekkim wysuszeniu możesz ją podawać jak zwykłe kanapki np. z serem i sałatą :)
Możesz ją nawet podsmażyć jak kotlety. Taką polentę można też zapiekać w formie zapiekanki z ziołami, rybami, żeberkami... Po przygotowaniu możesz trzymać polentę w lodówce, w szklanym naczyniu nawet do pięciu dni.
A poniżej polenta z pysznym gulaszem wieprzowym.
Z czym Ty podasz swoją polentę?
Smacznego!