Sernik na zimno z galaretkami
Sernik na zimno z galaretkami to piękny, niezwykle prosty i super pyszny deser na każda okazję. Wygląda i smakuje niesamowicie, a tak łatwo go zrobić. Gorąco polecam!
Czas przygotowania: 30 minut
Czas tężenia galaretek: 4 godziny
Czas tężenia całego sernika: 4 godziny
Liczba porcji: forma min. 24 cm
W 100 g sernika:
Wartość energetyczna
120 kcal
Składniki [ więcej ]
- 4 galaretki o różnych smakach - do pokrojenia
- 2 galaretki cytrynowe - do masy serowej
- 1650 ml wrzątku - łącznie
- 1 kg serków waniliowych homogenizowanych
- 60 g okrągłych biszkoptów
Sernik na zimno z galaretkami
Przygotuj cztery galaretki w rożnych kolorach: pomarańczowa lub brzoskwiniowa; truskawkowa, owoce leśne lub wiśniowa; kiwi, agrestowa lub winogronowa oraz cytrynowa. Z tych galaretek będziesz szykować kosteczki, które dodasz do tężejącej masy serowej.
Każdą galaretkę wsyp do osobnej miski. Zagotuj wodę. Do każdej z miski wlej tyle samo wrzątku - po 350 ml. W każdej misce umieść łyżkę i mieszaj cały czas galaretki, na zmianę, do momentu, gdy żelatyna całkowicie się w nich rozpuści. Miseczki odstaw do przestudzenia, a potem raz jeszcze zamieszaj każdą i do lodówki, do całkowitego stężenia galaretek.
Porady: Kupuj sprawdzone i dobrej jakości galaretki (nie za kwaśne). Jedna saszetka galaretki waży zazwyczaj około 70 g. Na opakowaniu galaretki powinno być napisane, że jest to galaretka, którą rozpuszcza się w 500 ml wrzątku. Uwaga - my rozpuszczamy każdą galaretkę w 350 ml wrzątku - wszystko się zgadza. Galaretki można śmiało przygotować sobie dzień wcześniej, np. wieczorem. Możesz też dać tylko 2 lub 3 galaretki zmian w masie serowej lub też użyć galaretek o tym samym smaku.
W dużej misce umieść kilogram serków waniliowych homogenizowanych. Sama polecam Rolmlecz, ale typowe Danio też będą dobre. Jeśli nie chcesz, by masa serowa była za słodka lub nie masz tylu serków, to nawet połowę z nich możesz zastąpić bardzo gęstym jogurtem, puszystym serkiem naturalnym, mascarpone lub serkiem typu Philadelphia (albo mieszanką różnych). Ważne wówczas, by dobrze zmiksować razem zawartość miski.
Miski z serkami nie odkładaj do lodówki.
Aby masa serowa stężała należy dodać do niej żelatynę. Dwie jasne galaretki (cytrynowe lub krystaliczne) rozpuść w 250 ml wrzątku (obie saszetki w jednej szklance wrzątku). Całość mieszaj tak długo, aż żelatyna całkowicie rozpuści się we wrzątku, a następnie odstaw galaretkę do całkowitego przestudzenia. Galaretka ma być przestudzona, ale nadal płynna.
Porada: Jeśli nie przepadasz za smakiem galaretki w masie serowej lub nie chcesz, by masa wyszła za słodka, to zamiast galaretek możesz rozpuścić żelatynę spożywczą. 35 gramów żelatyny spożywczej uniwersalnej wsyp do miseczki z wrzątkiem. Wystarczy nie więcej niż 125 ml (pół szklanki) przegotowanej wody, by rozpuścić żelatynę. Mieszaj całość tak długo, aż żelatyna całkowicie rozpuści się w wodzie. Miseczkę odstaw na bok.
Podczas studzenia żelatyny/galaretek do masy serowej przygotuj formę o średnicy 24 cm (lub większą: 26-28 cm). Dno oraz boki formy wyłóż papierem do pieczenia lub folią rantową (ranty od środka wysmaruj odrobiną masła, by wysokie paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Na dno wyłóż okrągłe biszkopty. Jeśli masz kwadratową formę, to warto sięgnąć po biszkopty podłużne lub dobrej jakości maślane herbatniki.
Porada: Można śmiało sięgnąć po formę 26-28 cm bez zmian w proporcjach składników, ponieważ sernik wychodzi dość wysoki. Przy większej formie zużyjesz wówczas tylko więcej biszkoptów.
Gotowe, całkowicie ścięte galaretki pokrój w kostkę lub też w inne kształty nie większe niż 2,5 cm. Pokrojone galaretki umieść w jednej misce i ponownie odstaw do lodówki - na czas szykowania masy śmietanowej.
Do miski z serkami zacznij powoli wlewać rozpuszczone i przestudzone galaretki cytrynowe/żelatynę. Tak więc cały czas, bardzo powoli miksując masę mikserem na niskich obrotach, wlewaj po odrobinie płynnej żelatyny (może być jeszcze lekko ciepła). Wlej trochę żelatyny, miksuj aż się połączy i wlewaj kolejną mini porcję. Po wlaniu całej żelatyny zawartość miski wymieszaj dokładnie przy pomocy szpatułki.
Masa serowa z żelatyną będzie pewnie dość rzadka, ale z minuty na minutę (nawet bez odkładania jej do lodówki) zacznie tężeć, dlatego też od razu dodaj do niej pokrojone wcześniej galaretki i ostrożnie wymieszaj całość szpatułką (trochę galaretek zostaw misce do dekoracji). Tężejącą szybko masę przekładaj powoli do formy z biszkoptami. Na koniec wyrównaj powierzchnię masy i rozłóż na niej resztę pokrojonych galaretek.
Formę z sernikiem na zimno z galaretkami odłóż do lodówki, już do całkowitego stężenia deseru. Sernik potrzebuje jeszcze około czterech godzin chłodzenia w lodówce, by można go było podawać. Deser warto zostawić na całą noc w lodówce.
Przed podaniem sernik trzymaj w lodówce. Świeżość i smak zachowa przynajmniej przez cztery dni.
Jeśli wolisz wersję sernika z puszystą śmietanką zamiast serków waniliowych, to koniecznie zobacz przepis na śmietanowiec - galaretkowiec.
Smacznego.