Sernik z białą czekoladą na zimno
Delikatny, piankowy sernik na zimno z białą czekoladą i truskawkami. Ten niebiański sernik na zimno z galaretką i spodem z ciasteczek będzie idealny nie tylko na Walentynki, ale i na przyjęcie urodzinowe i inne okazje.
- pyszny sernik na zimno
- z dodatkiem białej czekolady
- idealny na wiele wyjątkowych okazji
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Czas chłodzenia: 6 godzin
Liczba porcji: tortownica średnicy 24 cm
Składniki na spód z ciastek
- 150 g ciasteczek owsianych typu digestive
- 50 g masła - 1/4 kostki
Składniki na masę serową
- 1 kg sera mielonego
- 1 galaretka przezroczysta
- 2/3 szklanki wrzątku
- tabliczka białej czekolady - 100 g
- 1,5 szklanki śmietanki słodkiej 30 %
- 1/3 szklanki cukru
- łyżeczka nasion wanilii
- szklanka truskawek
Sernik na zimno z białą czekoladą
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do dekoracji sernika potrzebujesz: świeże truskawki lub maliny, kawałki białej czekolady lub cukier puder
Przygotuj formę na sernik. U mnie była to tortownica o średnicy 24 cm. Dno oraz boki wyłóż papierem do pieczenia. Polecam wysmarować wcześniej boki masłem. Wówczas bez problemu przykleisz do nich pasek papieru. Ważne, by papier był wyższy niż boki tortownicy. Sernik jest wysoki i być może masa będzie potrzebowała więcej przestrzeni. Oczywiście możesz też użyć szerszej tortownicy.
Zagotuj wodę. Wrzątek wlej do 2/3 wysokości szklanki. Wsyp proszek z galaretki i mieszaj całość do całkowitego rozpuszczenia się galaretki. W razie potrzeby dolej odrobinę wrzątku. Szklankę z galaretką odstaw całkowitego przestudzenia. Polecam galaretki przezroczyste o delikatnym smaku: gruszka, winogrona lub ananas.
Aby zrobić spód z ciasteczek wystarczy zmielić ciastka w melakserze lub rozgnieść je na piasek w torebce foliowej z użyciem wałka do ciasta. Miękkie lub roztopione masło wymieszaj z okruszkami ciasteczek.
Sypką masą wyłóż dno tortownicy. Łyżką lub szpatułką do dekoracji tortów uklep ciasteczka. Formę umieść w lodówce.
Do małego rondelka wlej pół szklanki śmietanki słodkiej. Śmietankę podgrzej prawie do wrzenia i zdejmij z palnika. Dodaj pokruszone kawałki białej czekolady i mieszaj masę, aż do całkowitego połączenia się śmietanki z czekoladą. Rondelek odstaw do przestudzenia. Pozostałą szklankę śmietanki umieść w wysokim naczyniu i odstaw do lodówki, by się dobrze schłodziła.
W misce umieść mielony ser. Ja użyłam sera twarogowego z kubełka firmy Mlekovita. Bardzo dobry będzie też ser Piątnicy. Możesz też użyć 750 gramów sera twarogowego w połączeniu z serkiem mascarpone - 250 gramów opakowanie. Sernik będzie bardziej kremowy. Polecam dodanie mascarpone szczególnie, gdy twaróg ma lekko kwaśny smak.
Do sera dodaj też nasiona wanilii. Możesz też użyć esencji z wanilii, pasty waniliowej lub wsypać saszetkę cukru z prawdziwą wanilią. Masę serową dobrze wymieszaj. Najlepiej użyć do tego miksera. Wlej również przestudzoną śmietankę z białą czekoladą. Miksuj masę serową na gładki krem.
Dobrze schłodzoną śmietankę wyjmij z lodówki. Zacznij ją ubijać. Najpierw chwilę na małych obrotach ubijaj samą śmietankę. Stopniowo zwiększaj obroty do maksymalnych. Po minucie dodawaj po łyżce cukru. Śmietanka powinna zgęstnieć a cukier całkowicie się w niej rozpuścić. Ubijanie nie powinno trać dłużej niż 4-5 minut. Do masy serowej wlej przestudzoną galaretkę. Miksuj całość chwilę a następnie dodaj też ubitą śmietankę i wymieszaj dobrze masę.
Świeże truskawki umyj, osusz i pokrój na połówki. Mrożone rozmroź, pokrój na połówki i odlej wodę z glazury.
Z lodówki wyjmij tortownicę. Na środku ułóż kilka truskawek. Na całą powierzchnię tortownicy wyłóż też część masy serowej.
Na sam środek masy wyłóż pozostałe truskawki i przykryj resztą masy serowej. Wyrównaj powierzchnię sernika i odstaw tortownicę do lodówki na minimum 6 godzin, do całkowitego stężenia masy.
Najlepiej sernik przygotować wieczorem i podawać go po nocy spędzonej w lodówce. Masa serowa jest piankowa, trochę jak mus, więc polecam podawać sernik prosto z lodówki. Sernik trzymaj w lodówce do około 7 dni.
Swój sernik udekorowałam świeżymi truskawkami. Do masy serowej wolałam dodać truskawki mrożone, które zbierałam latem. Są smaczniejsze i łatwiej się je kroi, niż te sprowadzane poza sezonem. Takie miękkie truskawki sprawdzają się przy tym serniku, ponieważ nie tężeje on tak mocno i ma strukturę musu.
Jeśli wolisz bardziej zwarty sernik, to polecam dodać dodatkowo do masy serowej rozpuszczoną we wrzątku łyżkę żelatyny. Truskawki zaś możesz zastąpić malinami, borówkami lub brzoskwiniami z puszki.
Gorąco polecam również fantastyczny sernik na zimno z borówkami. Zobacz też moje inne pomysły na najlepsze ciasta bez pieczenia.
Smacznego.